Ansedel Sara Jonsdotter

1742-1808

Född 1742-09-29 i Mosjö 5:1, Skorped (Y) [1] .
Död 1808-11-09 i Skorped, Skorped (Y) [2] .

Sara Jonsdotter
Född 1742-09-29 i Mosjö 5:1, Skorped (Y) [1] .
Död 1808-11-09 i Skorped, Skorped (Y) [2] .
F Jonas Eriksson.
Född 1712-07-27 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [3] .
Död 1783-02-21 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .
Bonde 1734-1735 i Tvärlandsböle 1:1, Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [4] .
Bonde 1736-1783 i Mosjö 5:1, Mosjö, Skorped (Y) [4] .
Nämndeman 1754-1782 i Nätra (Y) [4] .
Brukare som förmyndare 1755 i Mosjö 2:1, Mosjö, Skorped (Y) [4] .

FF Erik Nilsson.
Född omkring 1670 i Kubbe, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1721 i 04 Ekorre, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1702-1713 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1713-1721 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) [5] .
Båtsman 1721 i 04 Ekorre, Anundsjö (Y) [2] .


FFF Nils Håkansson.
Född 1626 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) [5] .
Död 1709-11-06 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [5] .
Kyrkvärd i Anundsjö (Y).
Nämndeman 1678-1693 i Anundsjö (Y).
Bonde 1652-1679 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1679-1702 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [5] .


FFFF Håkan Persson.
Född 1608 i Norrmesunda 3:1, Anundsjö (Y) [5] .
Död Död efter hösten 1685 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).
Nämndeman 1639-1671 i Anundsjö (Y) [6] .
Landstingsman 1660-1667 i Anundsjö (Y).
Bonde 1633-1664 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde 1664-1679 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [6] .


FFFM Anna Andersdotter.
Född 1606 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).
Död 1696-06-20 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).


FFM Kerstin Andersdotter.
Född 1635 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [5] .
Död 1713-10-11 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [5] .


FFMF Anders Olofsson.
Född 1600 i Kubbe, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1639 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [2] .
Nämndeman 1634-1639 i Anundsjö (Y).
Bonde 1626-1639 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [5] .


FFMM Katarina Kristoffersdotter.
Född omkring 1600 i Sörflärke, Anundsjö (Y) [2] .
Död omkring 1666 i Sörböle, Anundsjö (Y) [2] .

FM Sigrid Håkansdotter.
Född 1670 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [6] .
Död 1754-03-29 i Fattigstugan, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde 1724-1725 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde 1729-1731 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) [5] .


FMF Håkan Olofsson.
Född omkring 1635 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) [2] .
Död före 1678 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y) [6] .
Nämndeman 1659 i Anundsjö (Y).
Nämndeman 1664-1671 i Anundsjö (Y).
Landbonde 1660-1668 i Näs 3:1, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1668-1673 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y) [5] .


FMFF Olof Grelsson.
Född omkring 1575 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y).
Död 1650 i Västergensjö, Anundsjö (Y).
Kyrkans sexman 1614 i Anundsjö (Y).
Nämndeman 1619-1623 i Anundsjö (Y).
Bonde 1604-1623 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1632-1650 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) [5] .


FMFM Sigrid Östensdotter.
Född i Norrflärke, Anundsjö (Y).
Död 1662-1663 i Västergensjö, Anundsjö (Y) [6] .


FMM Margareta Olofsdotter.
Född 1640 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [6] .
Död 1701-02-27 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [7] .
Bonde 1678-1693 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y).


FMMF Olof (1) Olofsson.
Född omkring 1595 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [2] .
Död före 1672-01-10 i Kubbe, Anundsjö (Y) [2] .
Knekt 1620-1628 i Kubbe, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde 1622-1671 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [5] .
Korpral 1629 i Kubbe, Anundsjö (Y) [6] .
Rustmästare 1630-1637 i Kubbe, Anundsjö (Y) [6] .
Nämndeman 1639-1654 i Anundsjö (Y) [6] .
Landstingsman 1646-1647 i Anundsjö (Y).
Gästgivare 1667 i Kubbe, Anundsjö (Y).


FMMM Margareta Jonsdotter.
Född 1595 i Anundsjö (Y) [8] .
Död 1698-04-27 i Kubbe, Anundsjö (Y).

M Kerstin Olofsdotter.
Född 1713-06-28 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1766-10-26 i Mosjö, Sidensjö (Y) [1] .

MF Olof Persson.
Född 1683 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1724 i Mosjö, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1711-1723 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


MFF Per Olofsson.
Född 1649 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [9] .
Död 1729-11-16 i Mosjö, Sidensjö (Y) [9] .
Bonde 1671-1713 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


MFFF Olof Persson.
Född omkring 1625 i Nätersjö, Sidensjö (Y) [2] .

Bonde 1656-1659 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [4] .

 

MFM Karin Eliasdotter.
Född omkring 1660 i Mosjö, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1701 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFMF Elias Persson.
Född omkring 1630 [2] .



MFMM Anna Bengtsdotter.
Född omkring 1635 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) [9] .
Död 1718 [9] .

MM Sara Gabrielsdotter.
Född 1681 i Österkäl 2:1, Sidensjö (Y) [9] .
Död 1757-06-12 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [9] .
Bonde 1724-1725 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMF Gabriel Johansson.
Född omkring 1650 i Österkäl 2:1, Sidensjö (Y) [2] .

Bonde 1679-1710 i Österkäl 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMFF Johan Gabrielsson.
Född 1601 i Österkäl 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1670 i Österkäl 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Knekt 1630 i Grätnäs, Sidensjö (Y) [4] .
Knekt 1630 i Käl, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1627-1670 i Österkäl 2:1, Sidensjö (Y) [4] .

 

MMM Nn .
Född 1650.
Död 1716 i Österkäl, Sidensjö (Y) [4] .

 
 

Relationer och barn

Gift 1774-10-02 i Sidensjö (Y) [1] .
Östen Andersson. Född 1711-04-09 i Rössjö, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1785-09-11 i Skorped (Y) [1] .
Anders Östensson. Född 1743-04-27 i Skorped 2:4, Skorped (Y) [9] .
Död 1822-12-17 i Skorped, Skorped (Y) [9] .

Källor

  1. CD-Skorped 1776-1930
  2. Paul Olsson
  3. Anundsjö C:1 F/D/B 1688-1720 p 26/50
  4. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  5. Anundsjöboken
  6. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  7. Anundsjö C:1 F/D/B 1688-1720 p 41/50
  8. http://www.danemanuelsson.se/antavla/pa2863ee2.html
  9. CD-Sidensjö 1689-1930
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.