Ansedel Kristina Jonsdotter

1772-1815

Född 1772-12-13 i Mosjö 5:1, Skorped (Y) [1] .
Död 1815-12-28 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [1] .

Kristina Jonsdotter
Född 1772-12-13 i Mosjö 5:1, Skorped (Y) [1] .
Död 1815-12-28 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [1] .
F Jonas Eriksson.
Född 1712-07-27 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1783-02-21 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .
Bonde 1734-1735 i Tvärlandsböle 1:1, Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [3] .
Bonde 1736-1783 i Mosjö 5:1, Mosjö, Skorped (Y) [3] .
Nämndeman 1754-1782 i Nätra (Y) [3] .
Brukare som förmyndare 1755 i Mosjö 2:1, Mosjö, Skorped (Y) [3] .

FF Erik Nilsson.
Född omkring 1670 i Kubbe, Anundsjö (Y) [4] .
Död 1721 i 04 Ekorre, Anundsjö (Y) [4] .
Bonde 1702-1713 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1713-1721 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) [5] .
Båtsman 1721 i 04 Ekorre, Anundsjö (Y) [4] .


FFF Nils Håkansson.
Född 1626 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) [5] .
Död 1709-11-06 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [5] .
Kyrkvärd i Anundsjö (Y).
Nämndeman 1678-1693 i Anundsjö (Y).
Bonde 1652-1679 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1679-1702 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [5] .


FFFF Håkan Persson.
Född 1608 i Norrmesunda 3:1, Anundsjö (Y) [5] .
Död Död efter hösten 1685 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).
Nämndeman 1639-1671 i Anundsjö (Y) [6] .
Landstingsman 1660-1667 i Anundsjö (Y).
Bonde 1633-1664 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde 1664-1679 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [6] .


FFFM Anna Andersdotter.
Född 1606 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).
Död 1696-06-20 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).


FFM Kerstin Andersdotter.
Född 1635 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [5] .
Död 1713-10-11 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [5] .


FFMF Anders Olofsson.
Född 1600 i Kubbe, Anundsjö (Y) [4] .
Död 1639 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [4] .
Nämndeman 1634-1639 i Anundsjö (Y).
Bonde 1626-1639 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [5] .


FFMM Katarina Kristoffersdotter.
Född omkring 1600 i Sörflärke, Anundsjö (Y) [4] .
Död omkring 1666 i Sörböle, Anundsjö (Y) [4] .

FM Sigrid Håkansdotter.
Född 1670 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [6] .
Död 1754-03-29 i Fattigstugan, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde 1724-1725 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde 1729-1731 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) [5] .


FMF Håkan Olofsson.
Född omkring 1635 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) [4] .
Död före 1678 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y) [6] .
Nämndeman 1659 i Anundsjö (Y).
Nämndeman 1664-1671 i Anundsjö (Y).
Landbonde 1660-1668 i Näs 3:1, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1668-1673 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y) [5] .


FMFF Olof Grelsson.
Född omkring 1575 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y).
Död 1650 i Västergensjö, Anundsjö (Y).
Kyrkans sexman 1614 i Anundsjö (Y).
Nämndeman 1619-1623 i Anundsjö (Y).
Bonde 1604-1623 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1632-1650 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) [5] .


FMFM Sigrid Östensdotter.
Född i Norrflärke, Anundsjö (Y).
Död 1662-1663 i Västergensjö, Anundsjö (Y) [6] .


FMM Margareta Olofsdotter.
Född 1640 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [6] .
Död 1701-02-27 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [7] .
Bonde 1678-1693 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y).


FMMF Olof (1) Olofsson.
Född omkring 1595 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Död före 1672-01-10 i Kubbe, Anundsjö (Y) [4] .
Knekt 1620-1628 i Kubbe, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde 1622-1671 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [5] .
Korpral 1629 i Kubbe, Anundsjö (Y) [6] .
Rustmästare 1630-1637 i Kubbe, Anundsjö (Y) [6] .
Nämndeman 1639-1654 i Anundsjö (Y) [6] .
Landstingsman 1646-1647 i Anundsjö (Y).
Gästgivare 1667 i Kubbe, Anundsjö (Y).


FMMM Margareta Jonsdotter.
Född 1595 i Anundsjö (Y) [8] .
Död 1698-04-27 i Kubbe, Anundsjö (Y).

M Kerstin Johansdotter.
Född 1739-02-15 i Mosjö 3:1, Mosjö, Skorped (Y) [1] .
Död 1805 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .

MF Johan Israelsson.
Född 1704-06-17 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1777-02-09 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde från 1724 till 1777 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFF Israel Johansson.
Född i Mosjö 3:1, Mosjö, Skorped (Y).
Död 1736 i Mosjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1692-1715 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1718-1723 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFFF Johan Israelsson.
Född i Lännäs 1:1, Lännäs, Skorped (Y).

Bonde 1660 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1662-1691 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) [3] .

 

MFM Kerstin (Kristin) Andersdotter.
Född omkring 1660 i Mosjö 2:1, Mosjö, Skorped (Y) [4] .
Död 1745 i Mosjö, Skorped (Y) [4] .


MFMF Anders Persson.
Född 1635 i Sjöland, Sidensjö (Y).
Död före 1710-06-06 i Mosjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1667-1685 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Båtsman 1673-1674 i Överå, Sidensjö (Y).

 
MM Karin Olofsdotter.
Född 1705-12-10 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1779-04-11 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .


MMF Olof Gabrielsson Tjäder Holm.
Född 1667-11-01 i Västerkäl 2:1, Sidensjö (Y).
Död 1735-02-16 i Holm, Sidensjö (Y) [9] .
Båtsman mellan 1687 och 1691 i Sidensjö (Y). 1
Bonde 1697-1710 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1711-1712 i Uberg 2:1, Sidensjö (Y), Uberg, Sidensjö (Y) [3] .
Ordinarie båtsman 1713-1715 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1714-1725 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .


MMFF Gabriel Jonsson.
Född 1610 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1679 i Västerkäl 2, Sidensjö (Y) [10] .
Bonde 1633-1635 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1650-1651 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1654-1673 i Västerkäl 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1664 i Sidensjö (Y) [3] .
Knekt 1658-1661 i Käl, Sidensjö (Y) [3] .


MMFM Elin (Ella) Nilsdotter.
Född i Västerkäl 2:1, Sidensjö (Y) [9] .
Död 1703 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [9] .
Bonde 1679-1685 i Västerkäl 2:1, Sidensjö (Y) [3] .


MMM Elisabet Andersdotter.
Född omkring 1670 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1708 i Mosjö, Sidensjö (Y) [9] .


MMMF Anders Olofsson.
Född omkring 1645 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1682 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [9] .
Bonde 1679-1682 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) [3] .


MMMM Brita Andersdotter.
Född 1648-01-18 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1730-04-12 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1683-1691 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [3] .

Källor

  1. CD-Skorped 1776-1930
  2. Anundsjö C:1 F/D/B 1688-1720 p 26/50
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
  5. Anundsjöboken
  6. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  7. Anundsjö C:1 F/D/B 1688-1720 p 41/50
  8. http://www.danemanuelsson.se/antavla/pa2863ee2.html
  9. CD-Sidensjö 1689-1930
  10. Erik Näslund

Fotnot

  1. Antagen som ordinarie båtsman 1687, (20 år gammal). Avsked 1691, (24 år gammal).
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.