Ansedel Anders Danielsson

1719-1774

Född 1719-02-22 i Näs 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1774-09-10 i Näs, Sidensjö (Y) [1] .


Anders Danielsson
Född 1719-02-22 i Näs 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1774-09-10 i Näs, Sidensjö (Y) [1] .
Byatorpare

F Daniel Johansson.
Född 1674 i Näs 3, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1759-02-11 i Näs, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1700-1753 i Näs 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


FF Johan Eskilsson.
Född 1620 i By 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1693 i Näs 3, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1670-1693 i Näs 3, Sidensjö (Y) [2] .
Landstingsman 1650-1667 i Sidensjö (Y) [3] .
Gästgivare i Näs, Sidensjö (Y) [3] .
Riksdagsman 1664 i Sidensjö (Y) [3] .
Sockenskrivare 1646-1682 i Sidensjö (Y) [3] .


FFF Eskil Olofsson.
Född 1587 [3] .
Död 1678 i Näs 3, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1620-1643 i By 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1644-1670 i Näs 3, Sidensjö (Y) [2] .
Gästgivare 1649 i Näs 3, Sidensjö (Y) [3] .
Länsman 1644-1670 i Sidensjö (Y) [1] .
Klockare 1667 i Sidensjö (Y) [2] .
Kyrkvärd i Sidensjö (Y) [1] .


FFFF Olof Kjellsson.
Född omkring 1550 i Näs 2:1, Anundsjö (Y) [3] .

Kyrkans sexman 1585 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1579-1621 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) [2] .

 

FFM Nn Laurentius.
Född 1590 i Näs 3, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1670 i Näs 3, Sidensjö (Y) [2] .
Kyrkohersdedotter
Bonde 1619 i By 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFMF Nikolaus Laurentii.
Född omkring 1565 [3] .
Död mellan 1641 och 1646 i Ulvvik 1:1, Nordingrå (Y) [3] .
Komminister 1594 i Sidensjö (Y) [4] .
Kyrkoherde 1595-1630 i Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1604-1613 i Själand 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1614-1620 i Näs 3, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1637-1641 i Ulvvik 1:1, Nordingrå (Y) [5] .


FFMM Katarina Persdotter.
Född omkring 1565 [1] .



FM Elisabet Larsdotter.
Född 1635 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1717 i Näs, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1694-1699 i Näs 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMF Lars Andersson.
Född 1598 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död Troligen 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) [3] .
Klockare 1637-1640 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1631-1663 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMFF Anders Gabrielsson.
Född omkring 1575 i Sidensjö (Y) [3] .
Död i Sidensjö (Y).
Bonde 1604-1629 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1616-1617 i Sidensjö (Y) [2] .


FMFM Larsdotter.
Född omkring 1575 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [3] .



FMM Nn .
Född omkring 1600.


 
 

M Karin Jonsdotter.
Född 1686 i Sidensjö (Y) [1] .
Död 1758-04-30 i Näs, Sidensjö (Y) [1] .

     
 
   
 
     
 
   
 


Levnadsbeskrivning

Byatorpare

Y DNA Haplogroup:   I-M253 

Källa: https://www.familytreedna.com/public/Angermanland-Medelpa?iframe=yresults


Relationer och barn


Gift.

Karin Persdotter. Född 1721-04-16 i Myre, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1778-08-16 i Näs, Sidensjö (Y) [1] .

Daniel Andersson. Född 1758-01-14 i Näs, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1833-01-04 i Pålsböle, Sidensjö (Y) [1] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Härnösands stifts herdnaminne
  5. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.