Ansedel Kurt Karlsson

1933-1994

Född 1933-02-20 i Annedal (O) [1] .
Död 1994-03.. i Motala (E) [2] .
Begravd 1994-03.. i Motala griftegårds minneslund, nr 1652, Motala (E) [2] .


Kurt Karlsson
Född 1933-02-20 i Annedal (O) [1] .
Död 1994-03.. i Motala (E) [2] .
Snickeriarbetare 1950 [3] .
Grovarbetare 1960 [4] .

F Viktor Heribert Viklund.
Född 1898-10-09 i Westland, Skön (Y) [5] .
Död 1957-10-16 i Göteborg (O) [6] .
Servitör 1950 [3] .
Vaktmästare


FF Gustaf Viktor Viklund.
Född 1873-05-10 i Grundsunda, Skön (Y) [7] .
Död 1962-04-10 i Härnösand (Y) [8] .
Arbetare


FFF Jöns Wiklund.
Född [7] .


 
 

FFM Anna Amalia Blomberg f Wiklund.
Född 1835 i Grundsunda (Y) [9] .


 
 

FM Brita Kristina Karolina Viklund f Öberg.
Född 1872-04-14 i Sofielund, Ludgo (D) [10] .
Död 1950-04-08 i Härnösand (Y) [8] .


FMF Karl August Öberg.
Född 1834-10-22 i Axberg (T) [11] .
Död 1902-03-20 i Sofielund, Ludgo (D) [12] .
Smed

 
 

FMM Klara Johanna Öberg f Persdotter.
Född 1832-09-28 i Bergshammar (D) [11] .
Död 1924-09-05 i Sofielund, Ludgo (D) [12] .

 
 

M Agnes Linnéa Karlsson.
Född 1896-12-29 i Knäfsta, Gudmundrå (Y) [13] .
Död 1975-09-10 i Lundby, Göteborg (O) [14] .
Tjänarinna 1922 i Katarina, Stockholm (A) [15] .
Kassabiträde i Operakällaren, Stockholm (A) [5] .
Servetris 1926 i Hedvig Elenora, Stockholm (A) [15] .


MF Johan Henning Karlsson.
Född 1867-05-20 i Södra Hållerud, Ölme (S) [16] [17] .
Död i Emigrarat.
Militärtjänst Pontonierbataljonen på Kungsholmen 2: kompaniet 1888-1891 [18] .
Målare i Knäfsta, Gudmundrå (Y).


MFF Karl Magnusson Häll.
Född 1837-06-29 i Elofstorp, Ölme (S) [16] .
Död 1885-07-14 i Södra Hållerud, Ölme (S) [19] .
Soldat No: 64


MFFF Magnus Månsson Ellman.
Född 1813-01-10 i Skjutsbol, Stavnäs (S) [20] .

Soldat No: 16 [21] .


MFFM Lisa Halvardsdotter.
Född 1805 i Stavnäs (S) [22] [23] .



MFM Anna Maja Larsdotter.
Född 1830-07-07 i Lungsund (S) [16] .
Död 1905-10-06 i Södra Hållerud, Ölme (S) [8] .
Soldatenka


MFMF Lars Johan Olofsson.
Född 1802-09-06 i Björkmo, Lungsund (S) [24] .
Död 1832-04-25 i Björkmo No:1, Bjurbäcken, Lungsund (S) [24] .
Torpare i Björkmo No:1, Bjurbäcken, Lungsund (S) [24] .


MFMM Stina Maria Nilsdotter.
Född 1789-05-18 i Färnebo (S) [24] .



MM Emma Karlsson f Nordlander.
Född 1875-03-22 i Ahlafors, Hässjö (Y) [25] [26] .
Död 1917-11-09 i Utansjö, Högsjö (Y) [27] .
Arbetarhustru


MMF Erik Nordlander Persson.
Född 1844-12-14 i Öden, Ullånger (Y) [28] .
Död 1897-05-26 i Alnö (Y) [29] .


MMFF Per Ersson Eriksson.
Född 1817-12-11 i Undrom, Boteå (Y) [30] .
Död 1871-11-11 i Almsjö, Ullånger (Y) [31] .
Bonde i Öden 3, Ullånger (Y) [28] .
Torpare i Almsjö, Ullånger (Y) [32] .


MMFM Märta Brita Bergström.
Född 1821-10-31 i Getberg, Ullånger (Y) [33] .
Död 1886-08-06 i Svanö, Gudmundrå (Y) [34] .


MMM Brita Stina Nordlander f Jonsson Björnås.
Född 1844-10-08 i Fröstvik, Nordingrå (Y) [35] .
Död 1928-05-31 i Frånö, Gudmundrå (Y) [36] .
Piga omkring 1865 i Omne, Nordingrå (Y) [37] .
Handlande i Lunde, Gudmundrå (Y) [38] .


MMMF Jonas Persson Näsberg Näslund Björnås.
Född 1816-12-11 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [39] [40] .
Död 1873-07-15 i Björnås, Nordingrå (Y) [41] .
Ordinarie Båtsman no: 26 1846 i Rote 026 Björnås, Nordingrå (Y) [42] .


MMMM Brita Greta Kristoffersdotter Sjödin.
Född 1817-10-27 i Härnösand (Y) [43] .
Död 1855-04-27 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [44] .
Piga omkring 1844 i Fröstvik, Nordingrå (Y) [45] .


Levnadsbeskrivning

Snickeriarbetare 1950 [3] .
Grovarbetare 1960 [4] .
Levde vid moderns död 1975 i Motala Frånskild 1971-12-20

 mtDNA Haplogroup:  U5a1a1b 




Relationer och barn


Gift 1957-07-06 [4] .
Skild 1971-12-20 [12] .

Urve Karlsson f Heinala. Född 1937-05-10 [4] .

Freddy Greger Karlsson. Född 1957-07-31 i Nol-Alafors () [4] .


Källor

  1. Sveriges befolkning 1970
  2. Begravda i Sverige
  3. Sveriges befolkning 1950 (Arkiv Digital)
  4. Sveriges befolkning 1960 (Arkiv Digital)
  5. Jakob SCB Födda 1922
  6. Sveriges dödsbok 1901-2013
  7. Skön C:4 Födda 1870-1887 sid 63
  8. Sveriges dödsbok 1901-2009
  9. Sveriges befolkning 1890
  10. Ludgo C:3 (1861-1894) Bild 46
  11. Ludgo AI:20 (1871-1875) Bild 176 / sid 163
  12. Sveriges dödsbok 1860-2016
  13. SCB HIAA:1175 F/V/D 1896-1896 p 263/476
  14. Sveriges döddatabas 1947-2003 (SVAR)
  15. Sthlms stadsarkiv, rotmansarkivet
  16. Ölme A1:24 Husförhör 1866-1870 p 89, 92/256
  17. Ölme CI:14 Födda 1861-1873Bild 60 AD Bild 60
  18. Svea Ingenjörskårs församling (AB, A) AI:4 (1880-1890) Bild 1000 / sid 107
  19. Ölme AI:28 Husförhör 1881-1885 AD Bild 147 / sid 142
  20. Stavnäs C:7 Födde 1785-1833 p 157/284
  21. Ölme A1:20 Husförhör 1846-1850 AD sid 392
  22. Ölme A1:18 B Husförhör 1836-1840 p 101/252
  23. Stavnäs AI:15B Husförhör 1830-1835 AD bild 271
  24. Lungsund AI:14 Husförhör 1831-1835 p 33/281
  25. Hässjö C:5 Födda 1861-1881 AD sid 65
  26. Hässjö A1:8 Husförhör 1871-1880 p 20/95
  27. Högsjö SCB Döda 1917
  28. Ullånger (Y) AI:7 (1844-1855) Bild 104 / sid 99
  29. SCB HIAA:1206 F/V/D 1897 p 306/480
  30. Boteå A1:3 Husförhör 1821-1830 p 108/139
  31. Ullånger AI:9 Husförhör 1864-1873 Bild 15 / sid 8
  32. Ullånger A1:9 Husförhör1864-1873 p 14/194
  33. Ullånger A1:7, Husförhör, 1844-1855 p 107/251
  34. Gudmundrå AI:7b (1878-1888) Bild 361 / sid 755
  35. Nordingrå (Y) C:6 (1837-1862) Bild 45 / sid 75
  36. Gudmundrå SCB Döda 1928
  37. Nordingrå AI:10b Husförhör 1858-1867 Bild 123 / sid 115
  38. Folkräkningen 1910 (SVAR)
  39. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 72/245
  40. Nordingrå C:5 1780-1836 p 125/231
  41. Nordingrå AI:11A HFL 1868-1878 p 40/277
  42. Båtmansdatabasen
  43. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 166/303
  44. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 105/148
  45. Nordingrå AI:8 HFL 1837-1846 51/124

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.