Ansedel Jonas Johan Andersson

1794-1867

Född 1794-03-04 i Stig 2:1, Sidensjö [1] .
Döpt 1794-03-09 i Stig, Sidensjö [1] .
Död 1867-11-16 i Stig, Sidensjö [2] .


Jonas Johan Andersson
Född 1794-03-04 i Stig 2:1, Sidensjö [1] .
Död 1867-11-16 i Stig, Sidensjö [2] .
Bonde 1830-1867 i Stig 1:2, Sidensjö (Y) [3] .
Kyrkvärd

F Anders Jonsson.
Född 1771-09-19 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1848-01-18 i Stig, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1795-1843 i Stig :2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1799-1837 i Sidensjö (Y) [3] .
Riksdagsman


FF Jonas (Jon) Andersson.
Född 1743-02-22 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1834-01-16 i Skureå, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1772-1806 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) [3] .
Förmånstagare i Skureå, Sidensjö (Y) [4] .


FFF Anders Olofsson.
Född 1701-03-24 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1781-02-04 i Sjöland, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1719-1765 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1766-1767 i Sjöland 2:2, Skorped (Y) [3] .


FFFF Olof Andersson.
Född 1673 i Sjöland, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1741-09-27 i Sjöland, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1692-1718 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) [3] .
Nämndeman 1711-1719 i Sidensjö (Y) [3] .


FFFM Karin Jonsdotter.

Död 1714 i Sjöland, Sidensjö (Y) [2] .


FFM Kerstin Johansdotter.
Född 1708-12-06 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1765-12-22 i Sjöland 2:2, Sidensjö (Y) [2] .


FFMF Johan Nilsson.
Född 1676-09-13 i Anundsböle, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1753-01-03 i Djupsjö, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1703-1745 i Mosjö 6:1, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1747-1749 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [3] .


FFMM Kerstin Persdotter.
Född 1680 i Mossjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1749-10-29 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .


FM Elisabet (Lisa) Östensdotter.
Född 1741-04-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1803-08-07 i Skureå, Sidensjö (Y) [2] .


FMF Östen Nilsson.
Född 1710-11-13 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1793-09-24 i Skureå, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1737-1744 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1749-1762 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1763-1772 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) [3] .


FMFF Nils Östensson.
Född 1684 i Skureå, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1751-04-07 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1708-1751 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1719-1740 i Sidensjö (Y) [3] .


FMFM Helena (Ella) Persdotter.
Född 1679 i Mossjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1765 i Skureå, Sidensjö (Y) [2] .


FMM Elisabeta (Lisa) Jonsdotter.
Född 1701-07-28 i Ås 1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1782-03-28 i Skureå, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1736 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [3] .


FMMF Jonas Hansson Vrång.
Född uppskattat 1660 i Nyland, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1711 i Ås, Sidensjö (Y) [4] .
Båtsman 1682 i Ås, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1687-1710 i Ås 1, Sidensjö (Y) [3] .
Klockare omkring 1700 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1711 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) [3] .


FMMM Elisabet Jonsdotter.
Född 1666 i Teg 3, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1735-01-12 i Ås, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1712-1721 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) [3] .


M Karin Kajsa Jonsdotter.
Född 1767-01-11 i Stig 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1811-09-20 i Stig, Sidensjö (Y) [2] .


MF Jonas Andersson.
Född 1730-08-29 i Österby, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1810-09-28 i Stig, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1765-1794 i Stig 2:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFF Anders Eriksson.
Född 1675 i By 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1700-1738 i By 2:1, Sidensjö (Y) [6] .
Bonde 1740-1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) [6] .


MFFF Erik Jonsson.
Född 1650 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1698 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1673-1696 i By 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1697-1698 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFFM Nn .
Född 1650.
Död 1692 i By 2:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFM Anna Jonsdotter.
Född 1690-05-11 i Lännäs 3:1, Sidensjö (Y) [7] .
Död 1754 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1742-1749 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFMF Jon Ivarsson.
Född omkring 1660 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) [4] .
Död 1706 i Skorped, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1687-1689 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1690-1697 i Mosjö 6:1, Mosjö, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1697-1706 i Skorped, Skorped (Y) [3] .


MFMM Märit Tomasdotter.
Född omkring 1650 i Myre 7:2, Myre, Sidensjö (Y).
Död 1717 i Uberg, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1707 i Djupsjö, Skorped (Y) [3] .


MM Karin Isaksdotter.
Född 1725-02-28 i Lännäs 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1804-09-28 i Stig, Sidensjö (Y) [2] .

   
 
   
 


Levnadsbeskrivning

Bonde 1830-1867 i Stig 1:2, Sidensjö (Y) [3] .
Kyrkvärd


Relationer och barn


Gift 1830-11-12 i Sidensjö (Y) [2] .

Margareta Katarina Andersdotter. Född 1808 i Bjästa, Nätra (Y) [2] .
Död 1884-07-31 i Stig, sidensjö (Y) [2] .

Anders Jonsson Sundström. Född 1832-05-28 i Stig, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1897-01-16 i Hämra, Sidensjö (Y) [2] .


Källor

  1. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 77
  2. CD-Sidensjö 1689-1930
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
  5. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  6. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 124/130
  7. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 21 / sid 33
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.