Ansedel Sven Svensson

1716-1749

Född 1716-03-26 i Sörflärke 7:1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1749-05-16 i Sörflärke 7:2, Anundsjö (Y) [1] .


Sven Svensson
Född 1716-03-26 i Sörflärke 7:1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1749-05-16 i Sörflärke 7:2, Anundsjö (Y) [1] .
Bonde 1742-1749 i Sörflärke 7:2, Anundsjö (Y) [2] .

F Sven Olofsson Abbor.
Född 1670 i Sörflärke 7:1, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1740-05-21 i Anundsjö (Y) [1] .
Fördubblingsbåtsman Aborr av 13:e roten 1689-1690 i Anundsjö (Y) [1] .
Ordinarie båtsman Aborr av 13:e roten 1690-1700 i Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1703-1726 i Sörflärke 7:1, Anundsjö (Y) [2] .


FF Olof Jonsson.
Född omkring 1642 i Sörflärke 7:1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1712 i Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1670-1703 i Sörflärke 7:1, Anundsjö (Y) [2] .
Nämndeman 1604-1703 i Anundsjö (Y) [1] .


FFF Jon Gummunsson.
Född 1614 i Näs, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1670-11-15 i Sörflärke 7:1, Anundsjö (Y) [2] .
Knekt 1639-1644.
Bonde 1652-1670 i Sörflärke 7:1, Anundsjö (Y) [2] .
Fjärdingskarl i Anundsjö (Y) [3] .


FFFF Gudmund Grelsson.
Född omkring 1580 i Näs 1, Anundsjö (Y) [1] .



FFFM Sigrid NN.
Född [2] .



FFM Elin NN.
Född i Krånge, Liden (Y) [1] .
Död 1670 i Sörflärke 7:1, Anundsjö (Y) [2] .

 
 

FM Maretta Hansdotter.
Född [1] .
Död 1713 i Anundsjö (Y) [2] .

   
 
   
 

M Brita Olofsdotter.
Född 1671 i Norrmesunda 2:1, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1740-05-24 i Anundsjö (Y) [1] .


MF Olof Salomonsson.
Född 1635 i Anundsjö (Y).
Död 1679 i Anundsjö (Y).
Bonde 1672-1679 i Norrmesunda 2:1, Anundsjö (Y) [2] .


MFF Salmon Gullesson.
Född 1607 i Norrmesunda 2:1, Anundsjö (Y) [2] .
Död i Norrmesunda 2:1, Anundsjö (Y).
Bonde från 1632 till 1670 i Norrmesunda 2:1, Anundsjö (Y) [2] .
Länsman från 1649 till 1652 i Anundsjö (Y) [2] .
Landstingsman i Anundsjö (Y).
Gästgivare i Anundsjö (Y).


MFFF Gullik (Gulle) Salomonsson.
Född 1574 i Norrmesunda 2:1, Anundsjö (Y) [4] .
Död uppskattat 1648 i Norrmesunda 2:1, Anundsjö (Y) [4] .
Nämndeman i Anundsjö (Y).
Kyrkvärd i Anundsjö (Y).
Bonde från 1609 till 1612 i Normesunda 1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde från 1609 till 1612 i Sörböle, Anundsjö (Y).
Riksdagsman för bondeståndet 1634 [5] .
Landstingsman 1635-03-07 i Själevads prästgård, Själevad (Y) [1] .
Riksdagsman för bondeståndet 1643 [5] .

 

MFM Ingeborg Nilsdotter.
Född i Bredbyn 1:1, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1706 [2] .

 
 

MM Brita Nilsdotter.
Född 1644 i Bredbyn 1:1, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1708 i Anundsjö (Y).

   
 
   
 


Levnadsbeskrivning

Bonde 1742-1749 i Sörflärke 7:2, Anundsjö (Y) [2] .


Relationer och barn


Gift 1741-03-29 i Anundsjö (Y) [1] .

Anna Olofsdotter. Född 1714-06-10 i Norrflärke 1:1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1769 i Prästbordet, Åsele (AC) [1] .

Sven Svensson. Född 1742 i Sörflärke 7:2, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1801 i Anundsjö (Y) [2] .


Källor

  1. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  2. Anundsjöboken
  3. Paul Olsson
  4. Gösta Molund
  5. Bondeståndets ledamöter vid riksdagarna 1600-1697
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.