Ansedel Kristoffer Jonsson

1730-1808

Född 1730-12-14 i Sörflärke 6:1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1808 i Norrflärke, Anundsjö (Y).

Kristoffer Jonsson
Född 1730-12-14 i Sörflärke 6:1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1808 i Norrflärke, Anundsjö (Y).
Bonde 1755-1788 i Norrflärke 1:4, Anundsjö (Y) [2] .
F Jon Jonsson.
Född 1694 i Önskan 4:1, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1747 i Sörflärke 6:1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1713-1747 i Sörflärke 6:1, Anundsjö (Y) [2] .

     
 
   
 
     
 
   
 
M Ingeborg Persdotter.
Född 1697 i Sörflärke 5:1, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1753 i Sörflärke, Anundsjö (Y) [2] .

MF Per Persson Hwijlåck.
Född 1670 i Mellansel 1:1, Anudsjö (Y) [3] .
Död 1745 i Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1691-1741 i Sörflärke 5:1, Anundsjö (Y) [2] .
Kyrkvärd
Nämndeman


MFF Peder Olofsson.
Född omkring 1620 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Död 1679 i Anundsjö (Y).
Bonde 1653-1663 i Långsel 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Bonde 1663-1679 i Mellansel 1:1, Anundsjö (Y) [4] .


MFFF Olof (1) Olofsson.
Född omkring 1595 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [5] .
Död före 1672-01-10 i Kubbe, Anundsjö (Y) [5] .
Knekt 1620-1628 i Kubbe, Anundsjö (Y) [4] .
Bonde 1622-1671 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [2] .
Korpral 1629 i Kubbe, Anundsjö (Y) [4] .
Rustmästare 1630-1637 i Kubbe, Anundsjö (Y) [4] .
Nämndeman 1639-1654 i Anundsjö (Y) [4] .
Landstingsman 1646-1647 i Anundsjö (Y).
Gästgivare 1667 i Kubbe, Anundsjö (Y).


MFFM Margareta Jonsdotter.
Född 1595 i Anundsjö (Y) [6] .
Död 1698-04-27 i Kubbe, Anundsjö (Y).


MFM Märta Björnsdotter.
Född 1650 i Mellansel 5:1, Anundsjö (Y) [4] .
Död uppskattat 1697 i Anundsjö (Y).
Bonde 1860-1865 i Mellansel 1:1, Anundsjö (Y) [4] .

 
 
MM Kerstin Gulliksdotter.
Född 1662 i Sörböle 1, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1716 i Sörflärke 5:1, Anundsjö (Y) [2] .


MMF Gulik Kristoffersson.
Född omkring 1640 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [5] .
Död omkring 1678 i Sörböle 1, Anundsjö (Y) [5] .
Nämndeman i Anundsjö (Y).
Sockenskrivare i Anundsjö (Y).
Bonde från 1666 till 1673 i Sörböle 1, Anundsjö (Y) [2] .


MMFF Kristoffer Guliksson.
Född omkring 1610 i Sörböle 1, Anundsjö (Y) [5] .
Död före 1675 i Spjute, Nätra (Y).
Nämndeman 1643-1665 i Anundsjö (Y).
Landstingsman 1660-1664 i Anundsjö (Y).
Kyrkvärd 1658-1659 i Anundsjö (Y).
Bonde 1639-1652 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1652-1665 i Sörböle 1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1668-1673 i Spjute, Nätra (Y).


MMFM Katarina Kristoffersdotter.
Född omkring 1600 i Sörflärke, Anundsjö (Y) [5] .
Död omkring 1666 i Sörböle, Anundsjö (Y) [5] .


MMM Ingeborg Kristoffersdotter.
Född 1640 i Norrböle 5:1, Anundsjö (Y).
Död 1688 i Sörböle 1, Anundsjö (Y) [2] .

 
 

Levnadsbeskrivning

Bonde 1755-1788 i Norrflärke 1:4, Anundsjö (Y) [2] .

Relationer och barn

Gift 1750-12-28 i Anundsjö (Y) [1] .
Märta Andersdotter. Född 1726-10-12 i Norrflärke 1:1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1814-03-09 i Norrflärke, Anundsjö (Y) [1] .
Kristina Stina Kristoffersdotter. Född 1759-10-27 i Norrflärke Anundsjö (Y) [7] .
Död 1845-03-12 i Ulvsjön, Skorped (Y) [7] .
Anna Kristofferdotter. Född beräknat 1768 i Anundsjö (Y) [8] .
Död 1850-12-03 i Norrflerke, Anundsjö (Y) [8] .

Källor

  1. Anbytarforum
  2. Anundsjöboken
  3. Båtmansregistret
  4. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  5. Paul Olsson
  6. http://www.danemanuelsson.se/antavla/pa2863ee2.html
  7. CD-Skorped 1776-1930
  8. Anundsjö EI:1 Döde 1839-1861 AD bild 85
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.