Ansedel Mariet Larsdotter

Född i Yttervik 2, Yttervik,Bureå (AC) [1] .


Mariet Larsdotter
Född i Yttervik 2, Yttervik,Bureå (AC) [1] .


F Lars Andersson.
Född 1500 i Yttervik 2, Yttervik,Bureå (AC) [2] .
Död i Yttervik 2, Yttervik,Bureå (AC) [1] .
Länsman 1567-1569 i Skellefteå (AC) [1] .
Nämndeman 1548-1584 i Skellefteå (AC) [1] .
Sexman 1552 och 1554 i Yttervik 2, Yttervik,Bureå (AC) [1] .
Landsköpman 1549-1566 [1] .
Bonde 1579-1588 i Yttervik 2-3, Skellefteå (AC) [1] .


FF Anders Larsson.
Född i Yttervik 2, Yttervik,Bureå (AC) [3] .

Bonde 1543-1549 i Yttervik 2, Yttervik,Bureå (AC) [3] .
Nämndeman 1543-1548 [3] .
Köpman 1547 [3] .

   
 
   
 
     
 
   
 

M Anna Mosesdotter Bure.
Född 1505 i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC) [2] .
Död i Yttervik 2, Yttervik,Bureå (AC) [1] .


MF Moses Jakobsson Bure.
Född 1480 i Bureholmen, Bureå, Bureå (AC) [3] .
Död 1554 i Bureå, Bureå (AC).
Bonde i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC).


MFF Jakob Andersson Bure.
Född 1450 i Bureå 6, Bureå, Skellefteå landförsamling (AC).
Död i Bureå 6, Bureå, Skellefteå landförsamling (AC).
Underlagsman [1] .


MFFF Anders Olofsson Bure.
Född omkring 1425 i Bureå 1, Skellefteå (AC) [3] .
Död i Bureå 6, Skellefteå (AC).
Lagman i Westerbotten.


MFFM Malin Bur-Marit Jonsdotter.
Född omkring 1430 i Burträsk (AC) [3] .
Död 1498 i Bureå 6, Skellefteå (AC).


MFM Kälug Olofsdotter.
Född i Grubbe, Umeå (AC) [1] .
Död i Bureå 8, Skellefteå (AC).

 
 

MM Anna Nn.
Född 1490 i Torneå, Finland.
Död 1554.

   
 
   
 


Relationer och barn


Gift.

Nils Hansson Skräddare. Född i Östanbäck 10, Skellefteå (AC) [4] .
Död i Östanbäck 10, Skellefteå (AC) [1] .

Ingeborg Nilsdotter. Född i Östanbäck 10, Skellefteå (AC) [1] .
Död omkring 1644 i Bureå 3, Skellefteå (AC) [1] .


Källor

  1. Johan Bures släktbok 2014
  2. Jan Eurenius
  3. Gun Wiklund
  4. Skellefteå socken 1650-1790
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.