Ansedel Ivar J Stenklyft

1701-1754

Född 1701-05-11 i Bjästa, Nätra (Y) [1] .
Död 1754-10-22 i Docksta, Vibyggerå (Y) [2] .
Dödsorsak: Slag


Ivar J Stenklyft
Född 1701-05-11 i Bjästa, Nätra (Y) [1] .
Död 1754-10-22 i Docksta, Vibyggerå (Y) [2] .
Gästgivare
Lantfältskär
Bonde

F Jakob Jakobsson Stenklyft.
Född 1654 i Helgum, Säbrå (Y) [3] .
Död 1719 i Bjästa, Nätra (Y) [3] .
Kronolänsman
Gästgivare
Bonde


FF Jakob Stenklyft Bure.
Född 1620 i Helgum, Säbrå (Y) [3] .
Död 1686 i Järsta, Säbrå (Y) [4] .
Landmätare
Kronobefallningsman


FFF Kristoffer Hansson Zynth Bure.
Född 1589-03-10 i Prästgården, Själevad (Y) [5] .
Död 1656 i Helgum, Säbrå (Y) [6] .
Länsman
Riksdagsman för bondeståndet 1624 [7] .
Bonde
Landstingsman
Riksdagsman för bondeståndet 1644 [7] .


FFFF Johannes Laurentii Bure.
Född 1548-01-24 i Säbrå (Y) [6] .
Död 1603-01-26 i Säbrå (Y) [5] .
Kyrkoherde 1589 i Själevad (Y) [5] .
Riksdagsman [1] .


FFFM Anna Segersdotter.
Född omkring 1560 i Nensjö, Gudmundrå (Y) [4] .
Död 1632-06-03 i Helgum, Säbrå (Y) [5] .


FFM Elisabet Hansdotter Noraea.
Född 1590 i Nora (Y) [1] .
Död 1656 i Helgum (Y) [1] .


FFMF Johannes Larsson Laurentii.
Född 1570 i Nora (Y) [8] .
Död 1609 i Nora (Y) [8] .
Kyrkoherde i Nora (Y) [8] .


FFMM Karin Olofsdotter Drake.

Död 1642-07-01 i Resele (Y) [9] .


FM Katarina Jonsdotter Linneria.
Född 1616 i Härnösand (Y) [10] .
Död i Sidensjö (Y).


FMF Jonas Petri Linnerius.
Född 1588 i Härnösand (Y) [11] .
Död 1641-01-12 i Härnösand (Y) [11] .
Skolvaktmästare omkring 1616 i Härnösand (Y). 1
Kyrkoherde 1628-1641 i Härnösand (Y).
Riksdagsman 1635 i Härnösand (Y). 2
Prost Södra ångermanland 1638 i Härnösand (Y).


FMFF Per Linnerius Jonsson.
Född före 1550 i Häggdånger (Y) [12] .

Rådman i Härnösand (Y).
Handlare i Härnösand (Y).

 

FMM Anna Nilsdotter.
Född omkring 1595 i Härnösand (Y) [13] .
Död 1646 i Härnösand (Y).


FMMF Nils Magnus Bengtsson Gothus.
Född omkring 1565 [13] .
Död 1646 i Gånsvik, Säbrå (Y) [14] .
Lagläsare i Ångermanland
Underlagsman i Finnsvik, Säbrå (Y).


FMMM Elisabet Andersdotter.
Född 1565.
Död i Gånsvik, Säbrå (Y) [14] .


M Katarina Djupzelia.
Född 1664-10-09 i Grundsunda (Y) [10] .
Död i Bjästa, Nätra (Y) [3] .


MF Sven Olai Djupzelius.
Född 1600-12-24 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [15] .
Död 1678-03-18 i Grundsunda (Y) [15] .
Huspredikant hos fröken Christina Bjelke 1629-1633 i (Gäddeholm) Thureholm, Trosa (B) [5] .
Kapellan 1633-1654 i Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1635-1653 i Västerby 2:1, Sidensjö (Y) [16] .
Kyrkoherde 1654-1678 i Grundsunda (Y) [5] .


MFF Olof Olofsson.
Född omkring 1555 i Djupsjö 2:1, Djupsjö (Y) [15] .

Bonde 1591-1622 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [16] .
Nämndeman 1612-1619 i Sidensjö (Y) [16] .


MFFF Olof Gjordsson.
Född omkring 1530 i Djupsjö 2:1, Djupsjö (Y) [15] .

Nämndeman 1561-1569 i Sidensjö (Y) [16] .
Kyrkans sexman 1584 i Sidensjö (Y) [15] .
Bonde 1556-1585 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [16] .

 

MFM Kerstin Svensdotter.
Född omkring 1560 [15] .
Död 1631 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .

 
 

MM Margareta Ifvarsdotter Teet.
Född 1635 i Sundsvall (Y) [10] .
Död 1697 i Grundsunda (Y).


MMF Ivar Mårtensson Teet.
Född 1590 i Pernå, Tetom, Finland [10] .
Död i Sundsvall (Y) [10] .
Borgmästare i Sundsvall (Y).
Kronobefallningsman i Sundsvall (Y).


MMFF Mårten Larsson Teet.
Född 1540 i Tetom, Pernå, Finland [10] .
Död 1584.
Länsman 1572-1580 i Pernå, Finland.


MMFM Anna Bertilsdotter.

Död i Tetom, Pernå, Finland.


MMM Anna Danielsdotter Alander.



 
 


Levnadsbeskrivning

Gästgivare
Lantfältskär
Bonde


Relationer och barn


Gift 1727 [1] .

Magdalena Schmith. Född 1702-08-07 i Falun Kristine (W) [17] .
Död 1750-11-30 i Docksta, Vibyggerå, (Y) [18] .

Magdalena Stenklyft. Född 1730-11-09 i Docksta, Vibyggerå (Y) [1] .
Död 1814-05-25 i Själevad (Y) [5] .


Källor

  1. Matts Hulth
  2. Vibyggerå C:3 (1733-1756) Bild 85 / sid 83
  3. Alf Nilsson
  4. Michael Östman
  5. Härnösands stifts herdnaminne
  6. Johan Bures släktbok 2014
  7. Bondeståndets ledamöter vid riksdagarna 1600-1697
  8. Martin Bergman
  9. Ann Swärd
  10. Jan Eurenius
  11. Elgenstiernas "Svenska adelns ättatavlor
  12. Dispyt 25454
  13. Härnösand 1585–1850 (Databas)
  14. Matts Hult
  15. Paul Olsson
  16. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  17. Falu Kristine CI:2 (1701-1706) Bild 40 / sid 35
  18. Vibyggerå C:3 (1733-1756) Bild 83 / sid 81

Fotnot

  1. Jonas Petri Linnerius (1626-28), stadens skolmästare sedan 1616, kallar sig 1626, då han utkvitterar sin lön 12 t:r spl, »predikant i Hernösand och ungdomens ibidem præceptor». Troligt är, att kapellansoch skolmästarebefattningarne ända från 1616 varit förenade. Se Härnösands khdar, n. 5 .
  2. Prästerskapets ombud
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.