Ansedel Malin Ask

1700-1733

Född 1700-06-12 i Vibyggerå (Y).
Död 1733 i Bjästa 5:2, Nätra (Y).

Malin Ask
Född 1700-06-12 i Vibyggerå (Y).
Död 1733 i Bjästa 5:2, Nätra (Y).
F Nils Ask.
Född 1669 i Nordingrå (Y).
Död 1705-04-05 i Vibyggerå (Y).
Komminister 1696-1705 i Vibyggerå (Y) [1] .

FF Johannes Nicolai Ask.
Född 1625 i Äskja, Ullånger (Y) [1] .
Död 1681 i Äskja, Ullånger (Y) [1] .
Härnösands trivialskola 1651-1656 i Härnösand (Y) [2] .
Komminister från 1670 till 1681 i Ullånger (Y) [1] .


FFF Nils Eriksson.
Född 1581 i Äskja, Ullånger (Y) [3] .
Död 1662 i Äskja, Ullånger (Y).
Klockare i Äskja, Ullånger (Y).


FFFF Erik Unesson.
Född 1560 i Äskja, Ullånger (Y).


 
   
 
FM Margareta Sahlin.
Född 1647 i Salsåker 1, Nordingrå (Y) [4] .
Död 1701 i Härnösand (Y) [5] .


FMF Elias Johan Olovsson Salin.
Född 1600 i Salsåker 1, Nordingrå (Y) [6] .
Död 1675 i Salsåker 1, Nordingrå (Y) [6] .
Länsman 1643-1645 i Salsåker 1, Nordingrå (Y) [6] .
Bonde från 1627 till 1673 i Salsåker 1, Nordingrå (Y) [6] .
Gästgivare


FMFF Olof Nilsson.
Född i Salsåker 1, Nordingrå (Y).
Död i Salsåker 1, Nordingrå (Y).
Bonde från 1595 till 1603 i Salsåker 1, Nordingrå (Y) [6] .

 

FMM Sigrid Halvarsdotter.
Född 1601 i Ljusdal (X) [6] .
Död 1704-04-25 i Salsåker 1, Salsåker, Nordingrå (Y) [7] .

 
 
M Anna Djupaedia.
Född omkring 1660 i Styrnäs (Y) [5] .
Död i Docksta, Vibyggerå (Y).

MF Ericus Djupaedius.
Född 1620 i Djuped, Styrnäs (Y).
Död 1698 i Grundsunda (Y).
Kyrkoherde i Grundsunda (Y).

   
 
   
 
MM Barbro Blix.
Född omkring 1630 i Styrnäs (Y).



MMF Jon Persson Blix.
Född 1600 i Styrnäs (Y) [5] .
Död i Styrnäs (Y).
Lappfogde


MMFF Per Månsson Blix.
Född 1542-05-14 i Undersåker (Z) [5] .
Död 1632-08-14 i Styrnäs (Y).
Landskamrerare över Nordlandet [1] .


MMFM Anna Jonsdotter Nortman.
Född i Styrnäs (Y).



MMM Anna Mauritzdotter.
Född 1600 i Frök, Styrnäs (Y) [5] .


 
 

Relationer och barn

Jonas Stenklyft. Född 1692 i Bjästa 5:1, Nätra (Y) [5] .
Död 1782 i Bjästa, Nätra (Y) [5] .

Källor

  1. Härnösands stifts herdnaminne
  2. Elever vid Trivialskolan i Härnösand
  3. Jan Eurenius
  4. Gösta Molund
  5. Alf Nilsson
  6. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  7. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.