Ansedel Karin Eriksdotter

1741-1811

Född 1741-12-31 i Mosjö 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1811-10-27 i Lännäs, Skorped (Y) [1] .


Karin Eriksdotter
Född 1741-12-31 i Mosjö 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1811-10-27 i Lännäs, Skorped (Y) [1] .

F Erik Tomasson.
Född 1717 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1786-03-25 i Sjöland, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde från 1744 till 1754 i Mosjö 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde från 1755 till 1778 i Sjöland 1:2, Sidensjö (Y) [3] .


FF Tomas Larsson.
Född 1684 i Sjöland 1:1,Sidensjö (Y) [1] .
Död 1756-05-16 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde från 1709 till 1747 i Sjöland 1:1,Sidensjö (Y) [3] .
Bonde från 1748 till 1754 i Sjöland 1:2, Sidensjö (Y) [3] .
Tionderäknare i Sidensjö (Y).


FFF Lars Mårtensson.
Född omkring 1640 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Död 1715 i Sjöland, Sidensjö (Y) [4] .
Lappman i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1670-1704 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFFF Mårten Sjulsson.
Född omkring 1595 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) [5] .
Död omkring 1652 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1623-1630 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1630-1652 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [6] .


FFFM Elisabet Larsdotter.
Född omkring 1610 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [5] .
Död 1673 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde 1629-1630 i Risbäck 1:1, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde 1660-1673 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [6] .


FFM Anna Persdotter.
Född omkring 1645 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1709 i Sjöland, Sidensjö (Y) [3] .


FFMF Per Jonsson.
Född omkring 1615 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [4] .

Bonde 1651-1660 i Sjöland 1:1, Skorped (Y) [3] .


FFMM Persdotter.
Född omkring 1615 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [4] .
Död i Sjöland, Sidensjö (Y).


FM Kerstin Jonsdotter.
Född 1683 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1757-04-17 i Själand, Sidensjö (Y) [1] .


FMF Jon Jonsson.
Född i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1697 i Sidensjö (Y) [7] .
Bonde 1673 i Nyland 6, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1677 i Nyland 2:2, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1677-1691 i Västerkäl 1:1,Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman från 1670 i Sidensjö (Y).


FMFF Jonas Jonsson.
Född 1601 i Nyland 4 Sidensjö (Y) [3] .

Knekt 1623 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1629-1673 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1645-1664 i Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1670 i Sidensjö (Y) [3] .


FMFM Nn Israelsdotter.
Född omkring 1605 i Skulnäs, Nätra (Y).



FMM Karin Eriksdotter.
Född [3] .
Död 1697 i Sidensjö (Y).
Bonde 1692-1694 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [3] .

 
 

M Märeth Tomasdotter.
Född 1718-04-06 i Rössjö 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1778-06-24 i Sjöland, Sidensjö (Y) [2] .


MF Tomas Abrahamsson.
Född 1681 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1734-06-03 i Rössjö 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1708-1734 i Rössjö 4:1, Sidensjö (Y) [3] .

   
 
   
 

MM Karin Jonsdotter.
Född 1682 i Rössjö, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1763.
Bonde 1735-1736 i Rössjö 4:1, Sidensjö (Y) [3] .

   
 
   
 


Relationer och barn


Gift 1768-11-06 i Sidensjö (Y) [1] .

Nils Andersson. Född 1749-04-06 i Lännäs, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1798-12-09 i Lännäs, Skorped (Y) [1] .

Kristina Nilsdotter. Född 1772-10-25 i Degersjön, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1838 i Lännäs, Skorped (Y) [1] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. CD-Skorped 1776-1930
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
  5. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  6. Anundsjöboken
  7. DIS
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.