Ansedel Elisabet Andersdotter

1696-1733

Född 1696-12-06 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1733 i Sidensjö (Y) [1] .


Elisabet Andersdotter
Född 1696-12-06 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1733 i Sidensjö (Y) [1] .

F Anders Jakobsson.
Född i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1723 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1687-1716 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


FF Jakob Andersson.
Född 1625 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1707 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1654-1687 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFF Anders Olofsson.
Född omkring 1590 i Djupsjö 2:1, Djupsjö (Y) [3] .
Död omkring 1632 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1624-1631 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFFF Olof Olofsson.
Född omkring 1555 i Djupsjö 2:1, Djupsjö (Y) [3] .

Bonde 1591-1622 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1612-1619 i Sidensjö (Y) [2] .


FFFM Kerstin Svensdotter.
Född omkring 1560 [3] .
Död 1631 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [4] .


FFM Brita NN.
Född omkring 1590 [3] .

Bonde 1635-1641 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1644-1647 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .

 
 

FM Kerstin Kjellsdotter.
Född omkring 1640 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .



FMF Kjell Andersson.
Född omkring 1620 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) [3] .

Bonde 1642-1679 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1657-1662 i Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1677 i Sidensjö (Y) [2] .


FMFF Anders Sjulsson.
Född omkring 1572 i Nättersjö, Sidensjö (Y) [3] .
Död före 1648 [3] .
Nämndeman 1610-1613 i Sidensjö (Y) [2] .
Kyrkvärd 1613-1614 i Sidensjö (Y).
Fjärdingsman 1632 i Sidensjö (Y).
Bonde 1596-1599 i Å 1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1600-1624 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1627-1629 i Blåvik 1, Blåvik, Nätra (Y).
Bonde 1629-1631 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1635-1637 i Teg 3, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1638-1640 i Grätnäs 1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1641 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1647 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) [2] .

 

FMM Nn Johansdotter.
Född omkring 1620 i Nolås 4, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1684 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .


FMMF Johan Tomasson.
Född omkring 1580 i Nolås, Sidensjö (Y) [3] .

Bonde 1609-1641 i Nolås 4, Sidensjö (Y) [2] .
Kyrkans sexman 1614-1617 i Sidensjö (Y) [3] .

 

M Sara Jakobsdotter.
Född 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1735-10-12 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .

     
 
   
 
     
 
   
 


Relationer och barn


Gift 1723-04-15 i Sidensjö (Y) [5] .

Erik Israelsson. Född 1679 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1738-09-17 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [1] .

Sara Eriksdotter. Född 1724-02-02 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1784-07-11 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .

Anders Eriksson. Född 1726-08-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1753-12-23 i Uberg, Sidensjö (Y) [1] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Alf Nilsson
  5. CD-Skorped 1776-1930
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-09-11-- kl: 23:50

Framställd 2018-09-11 med hjälp av Disgen version 2018.