Ansedel Tomas Jonsson

1759-1846

Född 1759-08-18 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1846-12-11 i Ödsbyn Sidensjö (Y) [1] .


Tomas Jonsson
Född 1759-08-18 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1846-12-11 i Ödsbyn Sidensjö (Y) [1] .
Bonde

F Jonas Tomasson.
Född 1716-01-08 i Sjöland 1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1783 i Sjöland 1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1748-1783 i Sjöland 1:2, Sidensjö (Y) [2] .


FF Tomas Larsson.
Född 1684 i Sjöland 1:1,Sidensjö (Y) [1] .
Död 1756-05-16 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde från 1709 till 1747 i Sjöland 1:1,Sidensjö (Y) [2] .
Bonde från 1748 till 1754 i Sjöland 1:2, Sidensjö (Y) [2] .
Tionderäknare i Sidensjö (Y).


FFF Lars Mårtensson.
Född omkring 1640 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [3] .
Död 1715 i Sjöland, Sidensjö (Y) [3] .
Lappman i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1670-1704 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFFF Mårten Sjulsson.
Född omkring 1595 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Död omkring 1652 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Bonde 1623-1630 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Bonde 1630-1652 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [5] .


FFFM Elisabet Larsdotter.
Född omkring 1610 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Död 1673 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1629-1630 i Risbäck 1:1, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1660-1673 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [5] .


FFM Anna Persdotter.
Född omkring 1645 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1709 i Sjöland, Sidensjö (Y) [2] .


FFMF Per Jonsson.
Född omkring 1615 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [3] .

Bonde 1651-1660 i Sjöland 1:1, Skorped (Y) [2] .


FFMM Persdotter.
Född omkring 1615 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [3] .
Död i Sjöland, Sidensjö (Y).


FM Kerstin Jonsdotter.
Född 1683 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1757-04-17 i Själand, Sidensjö (Y) [1] .


FMF Jon Jonsson.
Född i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1697 i Sidensjö (Y) [6] .
Bonde 1673 i Nyland 6, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1677 i Nyland 2:2, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1677-1691 i Västerkäl 1:1,Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman från 1670 i Sidensjö (Y).


FMFF Jonas Jonsson.
Född 1601 i Nyland 4 Sidensjö (Y) [2] .

Knekt 1623 i Nyland, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1629-1673 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1645-1664 i Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1670 i Sidensjö (Y) [2] .


FMFM Nn Israelsdotter.
Född omkring 1605 i Skulnäs, Nätra (Y).



FMM Karin Eriksdotter.
Född [2] .
Död 1697 i Sidensjö (Y).
Bonde 1692-1694 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [2] .

 
 

M Margareta Johansdotter.
Född 1715-05-15 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1763 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) [1] .


MF Johan Nilsson.
Född 1676-09-13 i Anundsböle, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1753-01-03 i Djupsjö, Skorped (Y) [1] .
Bonde 1703-1745 i Mosjö 6:1, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1747-1749 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .


MFF Nils Olofsson.
Född omkring 1635 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1713 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .
Knekt 1655 i Kläppen, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1658-1661 i Grättnäs, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1671-1683 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1689 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1684-1696 i Grätnäs 2:1, Grättnäs, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1697-1702 i Mosjö 6:1, Mosjö, Skorped (Y) [2] .


MFFF Olof Andersson.
Född omkring 1600 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1660 [6] .
Knekt 1642 i Överå, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1648 i Överå, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1657 i Överå, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1638-1644 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1646-1660 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFFM Anna Phålesdotter.
Född omkring 1600 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [7] .
Död i Sjöland 2.1, Sidensjö (Y).


MFM Anna Larsdotter.
Född omkring 1635 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1718 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .


MFMF Lars Andersson.
Född 1598 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död Troligen 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) [3] .
Klockare 1637-1640 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1631-1663 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFMM Nn .
Född omkring 1600.



MM Kerstin Persdotter.
Född 1680 i Mossjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1749-10-29 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .


MMF Per Olofsson.
Född 1649 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1729-11-16 i Mosjö, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1671-1713 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMFF Olof Persson.
Född omkring 1625 i Nätersjö, Sidensjö (Y) [3] .

Bonde 1656-1659 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .

 

MMM Nn Okänd.
Född 1650 [3] .


 
 


Levnadsbeskrivning

Bonde


Relationer och barn


Gift 1810-11-09 i Sidensjö (Y) [1] .

Margareta Hansdotter. Född 1750-05-18 i By, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1837-02-24 i Ödsbyn, Sidfensjö (Y) [1] .

Kerstin Stina Jonsdotter. Född 1746-12-05 i Sjöland Sidensjö (Y) [8] .
Död i 1830-11-02 [9] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  5. Anundsjöboken
  6. DIS
  7. Erik Näslund
  8. CD-Skorped 1776-1930
  9. Västerkäl Sidensjö (Y)
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.