Ansedel Abraham Abrahamsson Nordstedt

1775-

Född 1775-09-03 i Nättersjö, Sidensjö (Y) [1] .


Abraham Abrahamsson Nordstedt
Född 1775-09-03 i Nättersjö, Sidensjö (Y) [1] .

Landbonde, Torpare

F Abraham Eriksson Kruslock.
Född 1747-03-06 i Bredåker, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1786-07-10 i Nätersjö, Sidensjö (Y) [2] .
Kronobåtsman i Grätnäs/Rote6, Myre/Nättersjö, Sidensjö (Y) [1] .

     
 
   
 
     
 
   
 

M Annika Johansdotter.
Född 1746-05-03 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1775-09-10 i Nätersjö, Sidensjö (Y) [2] .


MF Johan Nilsson.
Född 1714-04-27 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1786-10-08 i Stig, Sidensjö (Y) [1] .
Torpare i Stig, Sidensjö (Y) [3] .
Landbonde 1768-1777 i Grätnäs 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1778 i Björnböle 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1779 i Holm 1:2, Sidensjö (Y) [4] .
Torpare i Hämra, Sidensjö (Y).
Landbonde 1780-1781 i Hämra 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Sockensmed 1753-1767 i Sidensjö (Y) [4] .
Nybyggare i Rishöjden 1:1, Sidensjö (Y).


MFF Nils Östensson.
Född 1684 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1751-04-07 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1708-1751 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1719-1740 i Sidensjö (Y) [4] .


MFFF Östen Persson.
Född omkring 1660 i Rössjö 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1705 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1687-1705 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [4] .


MFFM Sara .




MFM Helena (Ella) Persdotter.
Född 1679 i Mossjö 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1765 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .


MFMF Per Nilsson.
Född 1650 i Skureå 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Nämndeman 1691-1692 i Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1699 i Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1687-1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y).


MFMM Margareta Andersdotter.
Född omkring 1655 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


MM Kerstin Andersdotter.
Född 1711-12-26 i By 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1785-05-15 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .


MMF Anders Eriksson.
Född 1675 i By 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1700-1738 i By 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1740-1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) [5] .


MMFF Erik Jonsson.
Född 1650 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1698 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1673-1696 i By 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1697-1698 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMFM Nn .
Född 1650.
Död 1692 i By 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMM Karin Olofsdotter.
Född 1673 i Norrvåge, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1716 i By, Sidensjö (Y) [1] .


MMMF Olof Jonsson.
Född omkring 1650 [3] .
Död 1722 i Norrvåge, Själevad (Y) [2] .
Bonde från 1694 i Norrvåge 4, Själevad (Y) [2] .


MMMM Karin Andersdotter.
Född omkring 1650.
Död 1706 i Norrvåge 4, Själevad (Y) [2] .


Levnadsbeskrivning

Landbonde, Torpare


Relationer och barn


Gift 1801-05-17 i Sidensjö (Y) [1] .

Beata Jonsdotter. Född 1779 [1] .
Död i Brynge, Sidensjö (Y) [1] .

Abraham Abrahamsson Kjön Nordstedt. Född 1801-05-17 i Brynge, Sidensjö (Y) [1] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  3. Paul Olsson
  4. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  5. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 124/130
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.