Ansedel Margareta Sahlin

1708-1788

Född 1708 i Nordingrå (Y).
Död 1788 i Nordingrå (Y).


Margareta Sahlin
Född 1708 i Nordingrå (Y).
Död 1788 i Nordingrå (Y).

F Olof Johansson Salin.
Född 1673 i Salsåker, Nordingrå (Y) [1] .
Död 1717 i Salsåker, Nordingrå (Y) [1] .
Lnsman i Nordingrå (Y) [1] .


FF Johan Eliasson Salin.
Född 1631 i Salsåker, Nordingrå (Y) [1] .
Död 1699 i Salsåker, Nordingrå (Y) [1] .
Länsman [1] .


FFF Elias Johan Olovsson Salin.
Född 1600 i Salsåker 1, Nordingrå (Y) [2] .
Död 1675 i Salsåker 1, Nordingrå (Y) [2] .
Länsman 1643-1645 i Salsåker 1, Nordingrå (Y) [2] .
Bonde från 1627 till 1673 i Salsåker 1, Nordingrå (Y) [2] .
Gästgivare


FFFF Olof Nilsson.
Född i Salsåker 1, Nordingrå (Y).
Död i Salsåker 1, Nordingrå (Y).
Bonde från 1595 till 1603 i Salsåker 1, Nordingrå (Y) [2] .

 

FFM Sigrid Halvarsdotter.
Född 1601 i Ljusdal (X) [2] .
Död 1704-04-25 i Salsåker 1, Salsåker, Nordingrå (Y) [3] .

 
 

FM Magdalena Kristiansdotter Trast.
Född 1644 i Bygdeå (Y) [1] .
Död 1697 i Salsåker, Nordingrå (Y) [1] .

   
 
   
 

M Margareta Mårtensdotter Golenia.
Född 1669 i Sidensjö (Y).
Död 1715 i Nordingrå (Y).


MF Martinus Joannis Golenius.

Död 1689 i Västerby, Sidensjö (Y) [4] .
Komminister från 1654 till 1658 i Sidensjö (Y) [4] .
Bonde från 1657 till 1668 i By 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Kyrkoherde från 1668 till 1689 i Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1684-1685 i By 1:1, Sidensjö (Y) [5] .

   
 
   
 

MM Brita Larsdotter Sidenia.
Född i By 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1716 i Västerby, Sidensjö (Y) [4] .


MMF Laurentius Sidenius Nicolai.
Född omkring 1595 i Prästgården, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1667 i Prästgården, Sidensjö (Y) [4] .
Kapellan 1628 i Sidensjö (Y).
Bonde från 1629 till 1654 i By 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Kyrkoherde 1630-1666 i Sidensjö (Y).
Landstingsman 1646 i Sidensjö (Y).


MMFF Nikolaus Laurentii.
Född omkring 1565 [6] .
Död mellan 1641 och 1646 i Ulvvik 1:1, Nordingrå (Y) [6] .
Komminister 1594 i Sidensjö (Y) [7] .
Kyrkoherde 1595-1630 i Sidensjö (Y) [7] .
Bonde 1604-1613 i Själand 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1614-1620 i Näs 3, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1637-1641 i Ulvvik 1:1, Nordingrå (Y) [2] .


MMFM Katarina Persdotter.
Född omkring 1565 [4] .



MMM Katarina Jonsdotter Linneria.
Född 1616 i Härnösand (Y) [8] .
Död i Sidensjö (Y).


MMMF Jonas Petri Linnerius.
Född 1588 i Härnösand (Y) [9] .
Död 1641-01-12 i Härnösand (Y) [9] .
Skolvaktmästare omkring 1616 i Härnösand (Y). 1
Kyrkoherde 1628-1641 i Härnösand (Y).
Riksdagsman 1635 i Härnösand (Y). 2
Prost Södra ångermanland 1638 i Härnösand (Y).


MMMM Anna Nilsdotter.
Född omkring 1595 i Härnösand (Y) [10] .
Död 1646 i Härnösand (Y).



Relationer och barn



Lars Ersson Sundén. Född 1717-12-19 i Normesunda, Anundsjö (Y).
Död 1792 i Anundsjö (Y).


Källor

  1. Alf Nilsson
  2. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  3. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  4. CD-Sidensjö 1689-1930
  5. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  6. Paul Olsson
  7. Härnösands stifts herdnaminne
  8. Jan Eurenius
  9. Elgenstiernas "Svenska adelns ättatavlor
  10. Härnösand 1585–1850 (Databas)

Fotnot

  1. Jonas Petri Linnerius (1626-28), stadens skolmästare sedan 1616, kallar sig 1626, då han utkvitterar sin lön 12 t:r spl, »predikant i Hernösand och ungdomens ibidem præceptor». Troligt är, att kapellansoch skolmästarebefattningarne ända från 1616 varit förenade. Se Härnösands khdar, n. 5 .
  2. Prästerskapets ombud
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.