Ansedel Anders Jonsson

1750-1836

Född 1750-11-09 i Å, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1836-03-07 i Teg, Sidensjö () [1] .


Anders Jonsson
Född 1750-11-09 i Å, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1836-03-07 i Teg, Sidensjö () [1] .
Bonde 1785-1818 i Teg 4:1, Sidensjö (Y) [2] .

F Jonas Olofsson.
Född 1712-05-25 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1782-12-17 i Å, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1739-1783 i Å 5:1, Sidensjö (Y) [2] .


FF Olof Johansson.
Född 1670 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1748-04-24 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1689-1725 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1730-1747 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFF Johan Jonsson.
Född 1630 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1660 i Källom 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1660-1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFFF Jonas Phålesson.
Född 1600 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död Död före 1670-08-23 i Bredåker, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1624-1633 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Fjärdingsman 1631-1640 i Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1641 i Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1644 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1634-1659 i Källom 1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1648-1650 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1669 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [2] .

 

FFM Nn Larsdotter.
Född 1630 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1682 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .


FFMF Lars Andersson.
Född 1598 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död Troligen 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) [3] .
Klockare 1637-1640 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1631-1663 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFMM Nn .
Född omkring 1600.



FM Anna Kristoffersdotter.
Född 1670 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1717 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMF Kristoffer Andersson.
Född omkring 1620 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y).
Död 1699 i Västerby, Sidensjö (Y) [4] .
Knekt 1639-1647 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1651-1653 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1655-1660 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1664-1685 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [4] .


FMFF Anders Olofsson.
Född omkring 1590 i Djupsjö 2:1, Djupsjö (Y) [3] .
Död omkring 1632 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1624-1631 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMFM Brita NN.
Född omkring 1590 [3] .

Bonde 1635-1641 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1644-1647 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .


FMM Anna Andersdotter.
Född omkring 1630 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1694 i Västerby, Sidensjö (Y) [3] .


FMMF Anders Jonsson.
Född 1595 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1681 i Bredåker, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1624-1654 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1640-1641 i Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1644 i Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1644-1657 i By, Sidensjö (Y).
Pipare 1652 i By, Sidensjö (Y).
Korpral 1655-1657 i By, Sidensjö (Y).
Bonde 1656 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1662-1663 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1665-1670 i Bredåker 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMMM Brita Nilsdotter.
Född 1610 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y) [3] .



M Anna Andersdotter.
Född 1712-02-02 i Å Sidensjö (Y) [1] .
Död 1778-05-03 i Å Sidensjö (Y) [1] .

     
 
   
 
     
 
   
 


Levnadsbeskrivning

Bonde 1785-1818 i Teg 4:1, Sidensjö (Y) [2] .


Relationer och barn


Gift 1784-06-13 i Sidesnsjö (Y) [1] .

Sara Eriksdotter. Född 1754-02-10 i Teg, Sidensjö () [1] .
Död 1849-01-20 i Teg, Sidensjö () [1] .

Anna Andersdotter. Född 1785-09-08 i Teg, Sidensjö () [5] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  5. Sidensjö (Y) C:3 (1781-1840) Bild 61 / sid 142
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.