Ansedel Sara Johansdotter

1673-1740

Född 1673 i Skellefteå (AC) [1] .
Död 1740 i Kvavisträsk, Skellefteå (AC) [1] .


Sara Johansdotter
Född 1673 i Skellefteå (AC) [1] .
Död 1740 i Kvavisträsk, Skellefteå (AC) [1] .

F Johan Andersson.
Född i Myckle 3, Skellefteå (AC).
Död 1710 i Myckle 2, Skellefteå (AC) [2] .
Bonde i Myckle 2, Skellefteå (AC).


FF Anders Larsson.
Född 1600 i Myckle 3, Skellefteå (AC).
Död 1674 i Myckle 3, Skellefteå (AC) [2] .
Knekt 1639-1671 i Myckle 3, Skellefteå (AC) [2] .
Nämndeman 1668-1669 i Skerllefteå (AC) [2] .

   
 
   
 

FM Margareta Karlsdotter Burman.
Född 1606 i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC) [2] .
Död 1689 i Myckle 3, Skellefteå (AC).


FMF Karl Olofsson Burman.
Född i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC) [2] .
Död före 1637 i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC) [3] .
Bonde 1606-1630 i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC) [4] .
Köpman 1593.
Kyrkans sexman 1620 i Bureå (AC).
Nämndeman 1606-1609 i Bureå (AC) [4] .


FMFF Olof Björnsson.
Född 1563 i Yttervik, Bureå (AC) [3] .
Död 1609 i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC) [3] .
Gästgivare 1652-1657 i Bureå, Bureå (AC) [5] .
Bonde 1563-1609 i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC) [4] .
Nämndeman från 1569 till 1607 [6] .
Köpman 1570-1580 [6] .
Kyrkans sexman 1595 [6] .
Bikarl 1580.
Skeppare


FMFM Marit Karlsdotter Bure.
Född omkring 1540 i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC).
Begravd i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC).


FMM Margareta Nilsdotter.
Född 1570 i Tjärn, Skellefteå (AC) [2] .
Död 1652 i Bureå, Skellefteå (AC).

 
 

M Karin Nikodemusdotter.
Född 1651 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC) [2] .
Död 1723 i Myckle 3, Skellefteå (AC).


MF Nicodemus Håkansson.
Född omkring 1592 [7] .
Död 1668 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC).
Smed
Länsman
Bonde 1624-1688 i Gammelbyn 7, Burträsk (AC).

   
 
   
 

MM Margareta Persdotter.
Född i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC).
Död 1697 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC) [2] .


MMF Per Isaksson.
Född 1605 i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC) [2] .
Död i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC).
Bonde i Gammelbyn, Burträsk (AC).


MMFF Isak Abrahamsson.
Född i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC).
Död i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC).

 

MMM Karin NN.

Död i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC).

 
 


Levnadsbeskrivning


 mtDNA Haplogroup:   U8a1a1a  

Källa: https://www.familytreedna.com/public/Skelleftea?iframe=mtresults



Relationer och barn



Zakarias Nilsson. Född 1675.
Död 1757 i Kvavisträsk, Skellefteå (AC) [1] .


Källor

  1. www.fredman.se
  2. Gun Wiklund
  3. Lennart Kågedal, Uppsala
  4. Gustav Nilsson
  5. Skellefteå socken 1650-1790
  6. Bönder och gårdar i Skellefteå socken 1539-1650
  7. Ulf Lundström, Roteringslängd 1637

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.