Ansedel Sara Abrahamsdotter

1760-1841

Född 1760-09-08 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1841-01-29 i Fattighuset, Sidensjö (Y) [1] .


Sara Abrahamsdotter
Född 1760-09-08 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1841-01-29 i Fattighuset, Sidensjö (Y) [1] .

F Abraham Abrahamsson.
Född 1730-10-23 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1803-03-11 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1758-1794 i Överå 2:3, Överå, Sidensjö (Y) [2] .


FF Abraham Abrahamsson.
Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFF Abraham Markusson.
Född 1660 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1732-04-02 i Överå, Skorped (Y) [1] .
Bonde 1692-1721 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFFF Markus Abrahamsson.
Född 1630 i By 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1700 i Överå, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1657-1664 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Tionderäknare 1663-1692 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1664 i Uberg 3, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1667-1698 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1670-1678 i Sidensjö (Y) [2] .


FFFM Brita Olofsdotter.
Född 1630 i Djupsjö 1:1, Skorped (Y).
Död 1673 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFM Kerstin Jonsdotter.
Född 1656 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1744-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .


FFMF Jonas Johansson.
Född omkring 1620 i Nolås Sidensjö (Y) [3] .
Död före 1675-08-27 i Nolås Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1656-1663 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1664 i Stig 2:1, Skorped (Y) [2] .
Båtsman 1664 i Stig, Österkäl, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1666-1673 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1669-1673 i Österkäl 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFMM Beata Persdotter.
Född 1620 i Österkäl 1, Sidensjö (Y).

Bonde 1679-1683 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [2] .


FM Kerstin Kjellsdotter.
Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) [1] .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMF Kjell Persson.
Född 1665 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1753-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1690-1710 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1711-1717 i Djupsjö 4, Djupsjö, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1718-1728 i Djupsjö 4:1, Djupsjö, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1729 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMFF Per Larsson.
Född 1624 i Utby, Nätra (Y) [1] .
Död 1694-03-26 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Knekt 1644-1658 i Käl, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1662 i Stig :2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1664-1694 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Båtsman äldre båtsmanshållet 1669 i Stig, Sidensjö (Y) [2] .
Fänrik [4] .


FMFM Beata Larsdotter.
Född omkring 1630 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1712 i Stig, Sidensjö (Y) [3] .


FMM Märita Jakobsdotter.
Född 1667 i Djupsjö 4, Djupsjö, Skorped (Y) [1] .
Död 1774-03-05 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .


FMMF Jakob Johansson.
Född omkring 1645 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y).
Död 1698-10-21 i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Båtsman 1676 i Lännäs, Sidensjö (Y).
Bonde 1683-1695 i Djupsjö 4, Djupsjö, Skorped (Y) [2] .


FMMM Sigrid Kjellsdotter.
Född omkring 1645 i Djupsjö 4, Djupsjö, Skorped (Y) [3] .
Död 1718 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .


M Karin (Kajsa) Persdotter.
Född 1734-06-17 i Nolås 2:1, Sidensjö (Y) [1] [2] .
Död 1813-07-16 i Sidensjö (Y) [1] .

     
 
   
 
     
 
   
 


Relationer och barn


Gift 1784-06-10 i Sidensjö (Y) [1] .

Johan Olofsson. Född 1752-12-26 i Rote 2, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1817-03-29 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-09-11-- kl: 23:50

Framställd 2018-09-11 med hjälp av Disgen version 2018.