Ansedel Karin Kajsa Abrahamsdotter

1758-1822

Född 1758-06-28 i By 3:3, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1822-06-21 i Ås, Sidensjö (Y) [1] .


Karin Kajsa Abrahamsdotter
Född 1758-06-28 i By 3:3, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1822-06-21 i Ås, Sidensjö (Y) [1] .

F Abraham Larsson.
Född 1732-02-23 i Djupsjö 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1793-08-18 i By, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1759-1792 i By 3:3, Sidensjö (Y) [2] .


FF Lars Abrahamsson.
Född 1693-04-14 i By 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1747-03-15 i By, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1717-1747 i By 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFF Abraham Andersson.
Född 1660 i By, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1729 i By, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1692-1707 i By 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 17009-1711 i By 3:1, Sidensjö (Y) [2] .

 
 

FFM Karin Mårtensdotter Golenius.
Född 1660 i Sidensjö (Y) [1] .
Död 1695 i By, Sidensjö (Y) [1] .


FFMF Martinus Joannis Golenius.

Död 1689 i Västerby, Sidensjö (Y) [1] .
Komminister från 1654 till 1658 i Sidensjö (Y) [1] .
Bonde från 1657 till 1668 i By 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Kyrkoherde från 1668 till 1689 i Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1684-1685 i By 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFMM Brita Larsdotter Sidenia.
Född i By 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1716 i Västerby, Sidensjö (Y) [1] .


FM Kerstin Salomonsdotter.
Född 1697-05-30 i Nybyn, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1769-05-01 i By, sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1759-1761 i By 3:2, Sidensjö (Y) [2] .

   
 
   
 

M Kerstin Israelsdotter.
Född 1731-09-06 i Djupsjö 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1799-04-19 i By, Sidensjö (Y) [1] .


MF Israel Eriksson.
Född 1701 i Mosjö 5:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1750-01-07 i By 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde från 1719 till 1725 i Mosjö 5:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde från 1749 till 1750 i By 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFF Erik Sigfridsson.
Född 1673 i Mosjö, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1737-07-24 i Djupsjö, Sidensjö (Y).

 
 

MFM Märeta Andersdotter.
Född 1669 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1743-07-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .


MFMF Anders Olofsson.
Född omkring 1645 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1682 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1679-1682 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) [2] .


MFMM Brita Andersdotter.
Född 1648-01-18 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1730-04-12 i Sjöland, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1683-1691 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MM Karin Johansdotter.
Född 1706-09-16 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1777-03-02 i By, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde från 1751 till 1757 i By 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMF Johan Nilsson.
Född 1676-09-13 i Anundsböle, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1753-01-03 i Djupsjö, Skorped (Y) [1] .
Bonde 1703-1745 i Mosjö 6:1, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1747-1749 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .


MMFF Nils Olofsson.
Född omkring 1635 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1713 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .
Knekt 1655 i Kläppen, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1658-1661 i Grättnäs, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1671-1683 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1689 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1684-1696 i Grätnäs 2:1, Grättnäs, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1697-1702 i Mosjö 6:1, Mosjö, Skorped (Y) [2] .


MMFM Anna Larsdotter.
Född omkring 1635 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1718 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .


MMM Kerstin Persdotter.
Född 1680 i Mossjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1749-10-29 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .


MMMF Per Olofsson.
Född 1649 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1729-11-16 i Mosjö, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1671-1713 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMMM Nn Okänd.
Född 1650 [3] .




Relationer och barn


Gift 1788-10-19 i Sidensjö (Y) [1] .

Jonas Johansson. Född 1751-01-27 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1823-07-25 i Ås, Sidensjö (Y) [1] .
Dödsorsak: Fylleri


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. CD-Skorped 1776-1930
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-09-11-- kl: 23:50

Framställd 2018-09-11 med hjälp av Disgen version 2018.