Ansedel Margareta Hansdotter

1750-1837

Född 1750-05-18 i By, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1837-02-24 i Ödsbyn, Sidfensjö (Y) [1] .


Margareta Hansdotter
Född 1750-05-18 i By, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1837-02-24 i Ödsbyn, Sidfensjö (Y) [1] .

F Hans Larsson.
Född 1721-03-12 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1800-10-11 i By, Sidensjö (Y) [1] .


FF Lars Olofsson Nyman.
Född i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1725 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Länsman 1723-1725 [1] .
Bonde 1713-1714 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1717-1725 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFF Olof Hansson.
Född 1648 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1740 i Nyland, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1670-1710 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFFF Hans Andersson.
Född omkring 1625 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1668 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1665-1667 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1654-1658 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFFM Karin Johansdotter.
Född omkring 1625 i Nyland 6, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1686 i Brynge 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFM Lisbeta Johansdotter.
Född i Hämra 1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1727 [3] .


FFMF Johan Andersson.
Född omkring 1610 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1681 i Hämra, Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1645 i Sidensjö (Y) [3] .
Knekt 1631 i Å, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1635-1646 i Å, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1646-1679 i Hämra 1, Sidensjö (Y) [3] .


FFMM Sara NN.
Född omkring 1615 i Hämra, Sidensjö (Y) [4] .
Död före 1693 13/3 i Hämra 1, Sidensjö (Y) [4] .


FM Margareta Eskilsdotter.
Född 1748-11-29 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1749-09-10 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .


FMF Eskil Larsson.
Född 1715-01-23 i Nätersjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1781-10-27 i Nybyn, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde i Nättersjö, Sidensjö (Y) [1] .

 
 

FMM Marget Jonsdotter.
Född 1718 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1758-09-24 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .

 
 

M Kerstin Stina Larsdotter.
Född 1729-08-23 i Österby, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1817-04-06 i By, Sidensjö (Y) [1] .


MF Lars Abrahamsson.
Född 1693-04-14 i By 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1747-03-15 i By, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1717-1747 i By 3:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFF Abraham Andersson.
Född 1660 i By, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1729 i By, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1692-1707 i By 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 17009-1711 i By 3:1, Sidensjö (Y) [3] .

 
 

MFM Karin Mårtensdotter Golenius.
Född 1660 i Sidensjö (Y) [1] .
Död 1695 i By, Sidensjö (Y) [1] .


MFMF Martinus Joannis Golenius.

Död 1689 i Västerby, Sidensjö (Y) [1] .
Komminister från 1654 till 1658 i Sidensjö (Y) [1] .
Bonde från 1657 till 1668 i By 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Kyrkoherde från 1668 till 1689 i Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1684-1685 i By 1:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFMM Brita Larsdotter Sidenia.
Född i By 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1716 i Västerby, Sidensjö (Y) [1] .


MM Kerstin Salomonsdotter.
Född 1697-05-30 i Nybyn, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1769-05-01 i By, sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1759-1761 i By 3:2, Sidensjö (Y) [3] .

   
 
   
 


Relationer och barn


Gift 1810-11-09 i Sidensjö (Y) [1] .

Tomas Jonsson. Född 1759-08-18 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1846-12-11 i Ödsbyn Sidensjö (Y) [1] .

Kerstin Stina Jonsdotter. Född 1746-12-05 i Sjöland Sidensjö (Y) [5] .
Död i 1830-11-02 [6] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
  5. CD-Skorped 1776-1930
  6. Västerkäl Sidensjö (Y)
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.