Ansedel Lars Olsson

Född i Högsjö (Y).


Lars Olsson
Född i Högsjö (Y).


F Olov Edvard Emanuel Olsson.
Född 1911-03-12 i Ramvik, Högsjö (Y) [1] .
Död 1970-08-04 i Södertälje (AB) [2] .
Eldare på ångbåten Hemsö mellan 1928-05-10 och 1928-11-15 [3] . 1
Konditor i Ramvik, Högsjö (Y).
Bagare i Ramvik, Högsjö (Y).
Avsynare i Södertälje (AB).


FF Johan Emanuel Olsson.
Född 1887-01-12 i Ramvik, Högsjö (Y) [4] .
Död 1921-03-19 i Ramvik, Högsjö (Y) [5] .
Målarmästare i Ramvik, Högsjö (Y) [6] .
Målarmästare i Ramvik, Högsjö (Y) [5] .


FFF "Skräddar" Olof Olsson.
Född 1855-07-06 i Westberg Nr 5, Rättvik (W) [7] .
Död 1899-12-20 i Ramvik, Högsjö (Y) [8] [9] .
Målare i Hälledal, Högsjö (Y) [10] .
Målare i Ramvik, Högsjö (Y) [10] .


FFFF "Skräddar" Olof Jonsson.
Född 1820-02-04 i Westberg Nr 5, Rättvik (W) [11] .
Död 1866-09-15 i Westberg Nr 7, Rättvik (W) [12] .
Skräddare i Rättvik (W).


FFFM Margareta Andersdotter.
Född 1810-01-17 i Tina, Rättvik (W) [13] .
Död 1873-11-20 i Westberg Nr 7, Rättvik (W) [14] .


FFM Brita Lovisa Olsson Brännström.
Född 1845-01-17 i Utansjö, Högsjö (Y) [15] .
Död 1910-09-24 i Ramvik, Högsjö (Y) [8] [16] .
Piga från 1864 till 1867 i Härnösand (Y) [17] .
Sömmerska tillsammans med sina systrar Anna-Lisa och Charlotta 1879 i Dal, Högsjö (Y) [18] .
Piga 1881 i Västby, Högsjö (Y) [19] .


FFMF Johan Brännström.
Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [20] .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) [21] [22] .
Dräng i Klankliden, Nysätra (AC) [23] .
Stalldräng i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå (AC).
Dagsverkskarl i Utansjö bruk, Högsjö (Y).
Arbetare 1842-1846 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) [24] .
Stalldräng 1847-1849 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) [25] .
Arbetare 1850-1893 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) [26] .
Gratialist [27] .


FFMM Lovisa Brännström f Jakobsdotter.
Född 1812-11-28 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) [28] .
Död 1898-10-01 i Utansjö, Högsjö (Y) [21] [22] .
Piga i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå.


FM Elvira Maria Olsson f Olofsdotter Lindqvist.
Född 1888-03-21 i Mosjö, Skorped (Y) [29] .
Död 1971-01-18 i Södertälje (AB) [30] .
Sömmerska Arbetade hos skräddar Östman (Svens far) i Ramvik, Högsjö (Y). 2
Bagariidkare i Ramvik Högsjö (Y). 3


FMF Jonas Olof Lindqvist.
Född 1854-11-27 i Djupsjö, Skorped (Y) [31] .
Död 1944-07-07 i Mosjö, Skorped (Y) [2] .
Skräddarmästare 1880 i Wallen, Skorped (Y) [32] .
Torpare från 1884 i Mosjö, Skorped (Y) [10] .
Skomakarmästare
Kyrkovaktmästare från 1911-01-01 i Skorped (Y) [33] .
Skräddare 1890-1920 i Skorped (Y) [34] .
Skräddarmästare 1944 i Mosjö, Skorped (Y) [35] .


FMFF Jonas Olofsson Lindqvist.
Född 1824-06-05 i Främmerbilla, Själevad (Y) [36] .
Död 1910-02-04 i Wallen, Skorped (Y) [37] .
Dräng i Bringe, Själevad (Y) [38] . 4
Tjänstegosse i Norrflärke, Anundsjö (Y).
Kyrkovaktmästare 1862 i Vallen, Skorped, Skorped (Y) [39] .
Torpare i Djupsjö, Skorped (Y).


FMFM Sara Kristina (Stina) Lindqvist f Olofsdotter.
Född 1821-10-07 i Källom, Sidensjö (Y) [39] .
Död 1885-12-20 i Mosjö, Skorped (Y) [39] [40] .
Piga


FMM Märta Margareta Lindqvist f Markusdotter.
Född 1861-06-07 i Djupsjö, Skorped (Y) [41] .
Död 1917-04-12 i Mosjö, Skorped (Y) [42] .
Piga 1885 i Lännäs, Skorped (Y) [43] . 5


FMMF Markus Svensson.
Född 1835-10-18 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) [44] .
Död 1898-01-06 i Oppsjön, Skorped (Y) [45] .
Dräng 1853-1857 i Djupsjö, Skorped (Y) [10] .
Torpare 1859-1879 i Djupsjö, Skorped (Y) [10] .
Bonde 1880-1886 i Oppsjön 1:1, Skorped (Y) [34] .


FMMM Kajsa Magdalena Matsdotter.
Född 1828-08-26 i Brandberget, Sånga (Y) [46] .
Död 1909-12-26 i Oppsjön, Skorped (Y) [45] .


M Elsy Emma Olsson f Pettersson.
Född 1910-07-27 i Högsjö (Y) [47] .
Död 1980-06-10 i Södertälje (AB) [30] .
Tjänarinna Munksunds sulfitfabrik 1928-1929 i Munksund, Piteå (BD) [48] . 6
Städerska Ångpassagerarfartyget Noraström mellan 1929-04-01 och 1929-04-15 [49] . 7
Tjänarinna 1929-1932 i Ramvik, Högsjö (Y) [50] .
Gästgivare i Ramvik, Högsjö (Y).
Hemsamarit i Södertälje (AB).


MF Karl Helge Sigfrid Pettersson.
Född 1884-07-31 i Sollefteå (Y) [51] .
Död 1935-02-13 i Utansjö, Högsjö (Y) [52] .
Fabriksarbetare från 1910-01-07 till 1935 i Utansjö fabrik, Utansjö, Högsjö (Y) [53] .
Ordförande Sveriges sågverksarbetares industriförbund 1917-1919 i Utansjö, Högsjö (Y) [54] .
Ordförande Svenska Pappersindustriarbetarförbundet avd 15 1924-1935 i Utansjö, Högsjö (Y) [54] .


MFF [F] Karl August Pettersson.
Född 1862-12-15 i Björkhyttan No:1, Lindesberg (T) [51] [55] .
Död 1925-04-25 i Hullsta, Sollefteå (Y) [56] .
Stenarbetare
Lösdräng 1880 i Björka, Lindesberg (T) [57] .
Dräng 1878 i Darlkarlshytte, Lindesberg (T) [58] .
Lösdräng 1880 i Björka, Lindesberg (T) [57] .


MFFF Per Erik Ersson.
Född 1827-12-04 i Gusselhyttan No:2, Lindesberg (T) [59] .
Död 1894-11-03 i Lindesberg (T) [60] .
Arbetare
Lanthandlare


MFFM Gustava Andersdotter.
Född 1825-12-19 i Björka Nr: 1, Lindesberg (T) [61] .
Död 1899-12-13 i Lindesberg (T) [60] .


MFM Sofia Adamsdotter Blad.
Född 1853-05-13 i Soldattorpet, Frinnaryds Brunnsgård, Frinnaryd (F) [62] .
Död 1935-09-02 i Härnösand (Y) [63] .
Piga från 1870 till 1872 i Södra Isaryd, Frinnaryd (F) [64] .
Piga i Frinnaryds prästgård, Frinnaryd (F) [64] .
Piga i Lassaretat, Sollefteå (Y) [65] .
Piga i Prestbordet, Sollefteå (Y) [66] .
Piga 18881100-18891027 i Säby, Carlslund, Visnum (S) [67] .
Hushållerska 1890-1892 i Kramfors, Gudmundrå (Y) [68] .


MFMF Adam Jonsson Blad.
Född 1813-04-09 i Nedbyn, Frinnaryd (F) [69] .
Död 1899-04-02 i Frinnaryd (F) [70] .
Soldat
Gratialist i Brungården, Frinnaryd (F) [71] .


MFMM Maria Maja Persdotter.
Född 1814-09-18 i Granstugan, Bommeryd, Marbäck (F) [72] .
Död 1895-08-17 i Fridhem, Frinnaryd (F) [73] .


MM Emma Karlsson f Nordlander.
Född 1875-03-22 i Ahlafors, Hässjö (Y) [74] [75] .
Död 1917-11-09 i Utansjö, Högsjö (Y) [76] .
Arbetarhustru


MMF Erik Nordlander Persson.
Född 1844-12-14 i Öden, Ullånger (Y) [77] .
Död 1897-05-26 i Alnö (Y) [78] .


MMFF Per Ersson Eriksson.
Född 1817-12-11 i Undrom, Boteå (Y) [79] .
Död 1871-11-11 i Almsjö, Ullånger (Y) [80] .
Bonde i Öden 3, Ullånger (Y) [77] .
Torpare i Almsjö, Ullånger (Y) [81] .


MMFM Märta Brita Bergström.
Född 1821-10-31 i Getberg, Ullånger (Y) [82] .
Död 1886-08-06 i Svanö, Gudmundrå (Y) [83] .


MMM Brita Stina Nordlander f Jonsson Björnås.
Född 1844-10-08 i Fröstvik, Nordingrå (Y) [84] .
Död 1928-05-31 i Frånö, Gudmundrå (Y) [85] .
Piga omkring 1865 i Omne, Nordingrå (Y) [86] .
Handlande i Lunde, Gudmundrå (Y) [87] .


MMMF Jonas Persson Näsberg Näslund Björnås.
Född 1816-12-11 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [88] [89] .
Död 1873-07-15 i Björnås, Nordingrå (Y) [90] .
Ordinarie Båtsman no: 26 1846 i Rote 026 Björnås, Nordingrå (Y) [91] .


MMMM Brita Greta Kristoffersdotter Sjödin.
Född 1817-10-27 i Härnösand (Y) [92] .
Död 1855-04-27 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [93] .
Piga omkring 1844 i Fröstvik, Nordingrå (Y) [94] .


Levnadsbeskrivning


DNA Y Haplogroup  I-M253 



 mtDNA Haplogroup:  U5a1a1b 


Källor

  1. Högsjö SCB Födda 1932
  2. Begravda i Sverige 2
  3. SVAR Sjömansdatabasen
  4. SCB 908 F/V/D 1887-1887 p 196/249
  5. Högsjö SCB Döda 1921
  6. SBF 1920
  7. Rättvik AI:13A Husförhör, 1858-1867 p 80/422
  8. Högsjö AII:a4 Församlingsbok 1905-1923 p 198 2056.34.19800
  9. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  10. Paul Olsson
  11. Rättvik C:7 Födde 1809-1835 22/0 p 155/396
  12. Rättvik F:16 Döda 1850-1874 p 133/326
  13. Rättvik AI:14B Husförhör, 1868-1877 p 416/469
  14. Rättvik F:16 Döda 1850-1874 p 296/326
  15. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 6/215
  16. Högsjö SCB Döda 1910
  17. Härnösand A1A:114B Husförhör 1862-1870 p 113/146
  18. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 43/10
  19. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 93/223
  20. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  21. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  22. SVAR-döddatabas
  23. Nysätra AI:6a 1825-1835 AD Bild 52 / sid 46
  24. Mtl 1842-1846
  25. Mtl 1847-1849
  26. Mtl 1850-1893
  27. Folkräkningen 1900 (SVAR)
  28. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 51/237
  29. SCB 938 F/V/D 1888-1888 p 219/671
  30. Sveriges dödsbok 1947-1967
  31. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p AD bild 46 / sid 43
  32. Sveriges befolkning 1880
  33. Kyrkostämmeprottokoll
  34. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  35. Eget testamente
  36. Själevad C:4 Födde 1807-1844 p 130/184
  37. Skorped SCB Döda 1910
  38. Själevad A1:5 Husförhör 1840-1845 211/443
  39. Skorped A1:8B Husförhör 1878-1889 p 191/194
  40. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 50
  41. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 77/130
  42. Skorped AII:2a Församlingsbok 1914-1930 AI sid 207
  43. Skorped, A1: 8A, Husförhör, 1878-1889 p 171/251
  44. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 71/111
  45. CD-Skorped 1776-1930
  46. Ed A1:4 Husförhör 1835-1845 p 104/123
  47. Högsjö (Y) C:8 (1909-1927) Bild 290 / Sida 23
  48. Piteå landsförsamling AIIa:2e 1913-1929 AD Bild 3550 / sid 1949
  49. Sjömansdatabasen
  50. Folkräkningen 1930 (SVAR) p 39
  51. Sollefteå A1:14A Husförhör 1887-1897 AD Bild 159 / sid 152
  52. Högsjö SCB Döda 1935
  53. Tony Jonsson
  54. Sveriges Pappersarbetarindustriförbundets avd 5 1906-1981
  55. Lindesberg SCB födde 1862
  56. Dödsbok för Sollefteå församling 1688-1930
  57. Folkräkningen 1880 (SVAR)
  58. Lindesberg AIa:55 Husförhör 1872-1881 AD bild 336
  59. Lindesberg AIa:32 Husförhör 1831-1841 p AD sid 399
  60. Lindesberg AIc:26 Husförhör 1892-1901 AD sid 325
  61. Lindesberg CI:12 Födde 1806-1832 AD bild 366
  62. Frinnaryd C:5 födde, vigsel. död, 1843-1861 p 56/102
  63. Elisabeth Johansson
  64. Ewa Klingberg
  65. Sollefteå A1:13 Husförhör 1875-1886 p 288/297
  66. Sollefteå A1:14B Husförhör 1887-1897 p 165/263
  67. Visnum AI:25 (1886-1890) Bild 421 / sid 411
  68. SCB 1058 F/V/D 1892-1892 p 248/567
  69. Frinnaryd C:4 F/V/D 1795-1842 AD Bild 78 / sid 145
  70. Frinnaryd (F) AIIa:1 (1895-1904) Bild 42 / Sida 32
  71. Frinnaryd A1:15 Husförhör 1886-1894 p 11/209
  72. Marbäck (F) C:4 (1789-1820) Bild 56 / sid 97
  73. Frinnaryd AII:1 Församlingsbok 1895-1904 AD p 42
  74. Hässjö C:5 Födda 1861-1881 AD sid 65
  75. Hässjö A1:8 Husförhör 1871-1880 p 20/95
  76. Högsjö SCB Döda 1917
  77. Ullånger (Y) AI:7 (1844-1855) Bild 104 / sid 99
  78. SCB HIAA:1206 F/V/D 1897 p 306/480
  79. Boteå A1:3 Husförhör 1821-1830 p 108/139
  80. Ullånger AI:9 Husförhör 1864-1873 Bild 15 / sid 8
  81. Ullånger A1:9 Husförhör1864-1873 p 14/194
  82. Ullånger A1:7, Husförhör, 1844-1855 p 107/251
  83. Gudmundrå AI:7b (1878-1888) Bild 361 / sid 755
  84. Nordingrå (Y) C:6 (1837-1862) Bild 45 / sid 75
  85. Gudmundrå SCB Döda 1928
  86. Nordingrå AI:10b Husförhör 1858-1867 Bild 123 / sid 115
  87. Folkräkningen 1910 (SVAR)
  88. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 72/245
  89. Nordingrå C:5 1780-1836 p 125/231
  90. Nordingrå AI:11A HFL 1868-1878 p 40/277
  91. Båtmansdatabasen
  92. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 166/303
  93. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 105/148
  94. Nordingrå AI:8 HFL 1837-1846 51/124

Fotnot

  1. Arbetade som eldare på passagerarångaren Hemsö under tiden 1928-05-10--1928-11-15. Redare var H Ramström Konsul i Härnösand och kapten var Johan Bergqvist..
  2. Arbetade hos Skräddar Östman i Ramvik (Y)
  3. Bedrev bageri i mindre skalan med sonen efter makens tidiga bortgång
  4. Antecknad med namnet Jon Olsson
  5. Piga hos Faktor Olof Sundqvist f 1835 i Lännäs
  6. Arbetade hos Överingengören Birger Sundfeldt som var gift med Karin Margareta Frölander från Högsjö vilken kan vara kopplingen till att hon har haft detta arbete. Hon arbetade under 11 månader i Munkesund Munksunds AB bildades 1926 och uppgick genom fusion 1954 i SCA. Boloagets verksamhet har omfattat skogs- och jordbruk samt tillverkning av sågade trävaror, trähus och snickerier, samt sulfatcellulosa och slipmassa.
  7. Arbetade som städerska på passagerarångaren Noraström. Fartygets redare var Herman Ramström från Härnösand och kapten var Anders Magnus Olsson.

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-09-11-- kl: 23:50

Framställd 2018-09-11 med hjälp av Disgen version 2018.