Ansedel Kerstin Stina Jonsdotter

1746-

Född 1746-12-05 i Sjöland Sidensjö (Y) [1] .
Död i 1830-11-02 [2] .


Kerstin Stina Jonsdotter
Född 1746-12-05 i Sjöland Sidensjö (Y) [1] .
Död i 1830-11-02 [2] .

F Tomas Jonsson.
Född 1759-08-18 i Sjöland, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1846-12-11 i Ödsbyn Sidensjö (Y) [3] .
Bonde


FF Jonas Tomasson.
Född 1716-01-08 i Sjöland 1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1783 i Sjöland 1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1748-1783 i Sjöland 1:2, Sidensjö (Y) [4] .


FFF Tomas Larsson.
Född 1684 i Sjöland 1:1,Sidensjö (Y) [3] .
Död 1756-05-16 i Sjöland, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde från 1709 till 1747 i Sjöland 1:1,Sidensjö (Y) [4] .
Bonde från 1748 till 1754 i Sjöland 1:2, Sidensjö (Y) [4] .
Tionderäknare i Sidensjö (Y).


FFFF Lars Mårtensson.
Född omkring 1640 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [5] .
Död 1715 i Sjöland, Sidensjö (Y) [5] .
Lappman i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1670-1704 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


FFFM Anna Persdotter.
Född omkring 1645 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1709 i Sjöland, Sidensjö (Y) [4] .


FFM Kerstin Jonsdotter.
Född 1683 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1757-04-17 i Själand, Sidensjö (Y) [3] .


FFMF Jon Jonsson.
Född i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1697 i Sidensjö (Y) [6] .
Bonde 1673 i Nyland 6, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1677 i Nyland 2:2, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1677-1691 i Västerkäl 1:1,Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman från 1670 i Sidensjö (Y).


FFMM Karin Eriksdotter.
Född [4] .
Död 1697 i Sidensjö (Y).
Bonde 1692-1694 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


FM Margareta Johansdotter.
Född 1715-05-15 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1763 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) [3] .


FMF Johan Nilsson.
Född 1676-09-13 i Anundsböle, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1753-01-03 i Djupsjö, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1703-1745 i Mosjö 6:1, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1747-1749 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [4] .


FMFF Nils Olofsson.
Född omkring 1635 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1713 i Mosjö, Skorped (Y) [3] .
Knekt 1655 i Kläppen, Sidensjö (Y) [4] .
Knekt 1658-1661 i Grättnäs, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1671-1683 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1689 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1684-1696 i Grätnäs 2:1, Grättnäs, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1697-1702 i Mosjö 6:1, Mosjö, Skorped (Y) [4] .


FMFM Anna Larsdotter.
Född omkring 1635 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1718 i Mosjö, Skorped (Y) [3] .


FMM Kerstin Persdotter.
Född 1680 i Mossjö 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1749-10-29 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .


FMMF Per Olofsson.
Född 1649 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1729-11-16 i Mosjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1671-1713 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


FMMM Nn Okänd.
Född 1650 [5] .



M Margareta Hansdotter.
Född 1750-05-18 i By, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1837-02-24 i Ödsbyn, Sidfensjö (Y) [3] .


MF Hans Larsson.
Född 1721-03-12 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1800-10-11 i By, Sidensjö (Y) [3] .


MFF Lars Olofsson Nyman.
Född i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1725 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Länsman 1723-1725 [3] .
Bonde 1713-1714 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [7] .
Bonde 1717-1725 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [7] .


MFFF Olof Hansson.
Född 1648 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1740 i Nyland, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1670-1710 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


MFFM Lisbeta Johansdotter.
Född i Hämra 1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1727 [4] .


MFM Margareta Eskilsdotter.
Född 1748-11-29 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1749-09-10 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .


MFMF Eskil Larsson.
Född 1715-01-23 i Nätersjö 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1781-10-27 i Nybyn, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde i Nättersjö, Sidensjö (Y) [3] .


MFMM Marget Jonsdotter.
Född 1718 i Drömme, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1758-09-24 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .


MM Kerstin Stina Larsdotter.
Född 1729-08-23 i Österby, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1817-04-06 i By, Sidensjö (Y) [3] .


MMF Lars Abrahamsson.
Född 1693-04-14 i By 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1747-03-15 i By, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1717-1747 i By 3:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMFF Abraham Andersson.
Född 1660 i By, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1729 i By, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1692-1707 i By 3:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 17009-1711 i By 3:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMFM Karin Mårtensdotter Golenius.
Född 1660 i Sidensjö (Y) [3] .
Död 1695 i By, Sidensjö (Y) [3] .


MMM Kerstin Salomonsdotter.
Född 1697-05-30 i Nybyn, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1769-05-01 i By, sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1759-1761 i By 3:2, Sidensjö (Y) [4] .

 
 


Relationer och barn


Gift 1769-12-28 i Sidensjö (Y) [1] .

Nils Jonsso. Född 1748-08-06 i Västerkäl Sidensjö (Y) [1] .
Död 1808-10-14 i Västerkäl Sidensjö (Y) [1] .

Johan Nilsson. Född 1771-11-03 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1846-06-28 i Lännäs, Skorped (Y) [3] .


Källor

  1. CD-Skorped 1776-1930
  2. Västerkäl Sidensjö (Y)
  3. CD-Sidensjö 1689-1930
  4. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  5. Paul Olsson
  6. DIS
  7. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.