Ansedel Anders Eriksson

1703-????

Född 1703 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .
Död ????-?0-?0 i Bölen, Sidensjö (Y) [1] .


Anders Eriksson
Född 1703 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .
Död ????-?0-?0 i Bölen, Sidensjö (Y) [1] .

F Erik Sigfridsson.
Född 1673 i Mosjö, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1737-07-24 i Djupsjö, Sidensjö (Y).

     
 
   
 
     
 
   
 

M Märeta Andersdotter.
Född 1669 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1743-07-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .


MF Anders Olofsson.
Född omkring 1645 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1682 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1679-1682 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) [3] .


MFF Olof Olofsson.
Född omkring 1620 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1667 i Sidensjö (Y) [4] .
Knekt från 1640 till 1642 i Överå, Sidensjö (Y) [3] .
Knekt från 1643 till 1648 i Sjöland, Skorped (Y) [3] .
Bonde från 1656 till 1663 i Djupsjö 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1667-1673 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFFF Olof Andersson.
Född omkring 1600 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1660 [5] .
Knekt 1642 i Överå, Sidensjö (Y) [3] .
Knekt 1648 i Överå, Sidensjö (Y) [3] .
Knekt 1657 i Överå, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1638-1644 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1646-1660 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFFM Anna Phålesdotter.
Född omkring 1600 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [6] .
Död i Sjöland 2.1, Sidensjö (Y).


MFM Märit Andersdotter.
Född 1615 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) [2] .



MFMF Anders Sjulsson.
Född omkring 1572 i Nättersjö, Sidensjö (Y) [2] .
Död före 1648 [2] .
Nämndeman 1610-1613 i Sidensjö (Y) [3] .
Kyrkvärd 1613-1614 i Sidensjö (Y).
Fjärdingsman 1632 i Sidensjö (Y).
Bonde 1596-1599 i Å 1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1600-1624 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1627-1629 i Blåvik 1, Blåvik, Nätra (Y).
Bonde 1629-1631 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1635-1637 i Teg 3, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1638-1640 i Grätnäs 1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1641 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1647 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) [3] .

 

MM Brita Andersdotter.
Född 1648-01-18 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [7] .
Död 1730-04-12 i Sjöland, Sidensjö (Y) [7] .
Bonde 1683-1691 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [3] .


MMF Anders Jonsson.
Född omkring 1620 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död före 1692-09-04 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1650-1679 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Tionderäknare 1663 i Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1665-1679 i Sidensjö (Y) [3] .


MMFF Jonas Nilsson.
Född 1566 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1639 i Näs 1:1, Sidensjö (Y).
Bonde 1604-1631 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1637-1639 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [3] .


MMFM Brita Nilsdotter.
Född omkring 1570.
Död 1649 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1640-1649 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [3] .


MMM Elisabet Olofsdotter.
Född omkring 1620 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1680 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMMF Olof Jönsson.
Född 1580 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y) [2] .

Bonde 1616-1629 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y).
Knekt 1619 i Norrböle, Anundsjö (Y).

 


Relationer och barn


Gift 1728-12-26 i Sidensjö (Y) [1] .

Kerstin Persdotter. Född 1702 i Bölen, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1776-02-04 i Bölen, Sidensjö (Y) [1] .

Anna Andersdotter. Född 1738-02-11 i Bölen, Sidensjö (Y).
Död 1797-04-17 i Nolås Sidensjö (Y).

Lars Andersson. Född 1745 i Bölen 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1818-06-06 i Sidensjö (Y) [9] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Paul Olsson
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. DIS 1397
  5. DIS
  6. Erik Näslund
  7. CD-Skorped 1776-1930
  8. Peter Arnstberg
  9. Nätra tingslags häradsrätt FII:6b (1817-1818) Bild 2920 / sid 199
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-03-20-- kl: 23:50

Framställd 2019-03-20 med hjälp av Disgen version 2018.