Ansedel Elisabet Andersdotter

1708-1778

Född 1708-03-29 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1778-05-24 i Västerby, Sidensjö (Y) [1] .

Elisabet Andersdotter
Född 1708-03-29 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1778-05-24 i Västerby, Sidensjö (Y) [1] .
F Anders Olofsson.
Född 1678 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1760 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1711-1712 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1715-1717 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Tf Länsman 1721 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1718-1748 i Hämra 3:2, Sidensjö (Y) [2] .

FF Olof Hansson.
Född 1648 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1740 i Nyland, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1670-1710 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFF Hans Andersson.
Född omkring 1625 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1668 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1665-1667 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1654-1658 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFFF Anders Olofsson.
Född 1575 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .

Knekt 1607-1608 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1609-1650 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Länsman från 1617 till 1619 i Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1619-1628 i Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1645 i Sidensjö (Y) [3] .
Landstingsman 1646-1649 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1649 i Sidensjö (Y) [3] .

 

FFM Karin Johansdotter.
Född omkring 1625 i Nyland 6, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1686 i Brynge 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFMF Johan Persson.
Född 1596 i Nyland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1670 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Knekt 1619-1621 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1627-1633 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1634-1668 i Nyland 6, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1640-1642 i Sidensjö (Y) [3] .
Länsman 1646 i Sidensjö (Y) [4] .


FFMM Brita Andersdotter.
Född omkring 1600 [4] .
Död 1675 i Nyland, Sidensjö (Y).
Bonde 1670 i Nyland 6, Sidensjö (Y) [3] .

FM Lisbeta Johansdotter.
Född i Hämra 1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1727 [3] .


FMF Johan Andersson.
Född omkring 1610 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1681 i Hämra, Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1645 i Sidensjö (Y) [3] .
Knekt 1631 i Å, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1635-1646 i Å, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1646-1679 i Hämra 1, Sidensjö (Y) [3] .


FMFF Anders Gabrielsson.
Född omkring 1575 i Sidensjö (Y) [4] .
Död i Sidensjö (Y).
Bonde 1604-1629 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1616-1617 i Sidensjö (Y) [3] .


FMFM Larsdotter.
Född omkring 1575 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [4] .



FMM Sara NN.
Född omkring 1615 i Hämra, Sidensjö (Y) [4] .
Död före 1693 13/3 i Hämra 1, Sidensjö (Y) [4] .

 
 
M Margareta Markusdotter.
Född 1683 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1763 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .

MF Markus Abrahamsson.
Född 1630 i By 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1700 i Överå, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1657-1664 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Tionderäknare 1663-1692 i Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1664 i Uberg 3, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1667-1698 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1670-1678 i Sidensjö (Y) [3] .


MFF Abraham Andersson.
Född 1589 i By, Sidensjö (Y) [2] .
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1623-1639 i By 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Fjärdingsman i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1628 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1640-1644 i Ödsbyn 1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1647-1651 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1645-1649 i Rössjö 3:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFFF Anders Nikodemusson.
Född omkring 1565 i By 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1622 i By, Sidensjö (Y).
Bonde 1606-1622 i By 2:1, Sidensjö (Y) [3] .

 

MFM Sara Jonsdotter.
Född omkring 1590.
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).

 
 
MM Kerstin Bengtsdotter.
Född omkring 1630 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1691 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [3] .


MMF Bengt Zackrisson.
Född 1607 i Mosjö 3:1, Mosjö, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1676 i Mosjö, Sidensjö (Y) [4] .
Knekt 1654-1657 i Uberg, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1629-1649 i Mosjö 3:1, Mosjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1650-1651 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1653-1654 i Uberg 1, Uberg, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1664-1673 i Ödsbyn 3:1, Sidensjö (Y) [3] .


MMFF Zackris Bengtsson.
Född omkring 1560 i Mosjö 3:1, Mosjö, Skorped (Y) [4] .
Död 1610 i Mosjö, Skorped (Y).
Bonde 1588-1610 i Mosjö 3:1, Mosjö, Skorped (Y) [3] .


MMFM Anna Nn.
Född omkring 1560.

Bonde 1621-1627 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) [3] .


MMM Märeta Tomasdotter.
Född omkring 1615 [4] .
Död 1678 i Ödsbyn, Sidensjö (Y) [4] .


MMMF Tomas Björnsson.
Född omkring 1570 i Sjöland, Sidensjö (Y) [4] .
Död i Mosjö, Skorped (Y).
Bonde 1606-1618 i Bölen 1, Sidensjö (Y) [3] .


MMMM Anna NN.


Bonde 1616-1620 i Bölen 1, Sidensjö (Y) [3] .

Relationer och barn

Gift 1733-01-01 i Sidensjö (Y) [1] .
Olof Olofsson. Född 1701-07-03 i Västerby 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1778-06-08 i Västerby, Sidensjö (Y) [1] .
Kerstin Kristina Olofsdotter. Född 1751-05-02 i By, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1785-07-10 i Bölen, Sidensjö (Y) [1] .

Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.