Ansedel Kristina Lovisa Samuelsdotter

1841-1920

Född 1841-10-08 i Andersvattnet, Burträsk (AC) [1] .
Död 1920-08-30 i Högliden 3, Burträsk (AC) [2] .


Kristina Lovisa Samuelsdotter
Född 1841-10-08 i Andersvattnet, Burträsk (AC) [1] .
Död 1920-08-30 i Högliden 3, Burträsk (AC) [2] .

F Samuel Persson.
Född 1811-12-20 i Burträsk (AC) [3] .

Förgångsman [4] .

     
 
   
 
     
 
   
 

M Marja Lisa Olofsdotter.
Född 1807-12-10 i Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [5] .



MF Olof Olofsson.
Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [5] [6] .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) [7] .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) [8] .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) [9] .


MFF Olof Olofsson.
Född 1742-11-22 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) [10] [11] .
Död 1788-03-03 i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC) [12] .
Dräng
Bonde i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC).


MFFF Olof Larsson Munk.
Född 1704-10-26 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) [11] .
Död 1776-12-05 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) [10] .
Dräng
Soldat
Bonde från 1750 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) [10] .


MFFM Dordi Andersdotter.
Född 1710-03-21 i Vallen 7, Lövånger (Y) [10] [11] .
Död 1782-03-20 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) [10] .
Piga


MFM Brita Catharina Larsdotter.
Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) [13] .
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) [13] .
Piga


MFMF Lars Jonsson.
Född 1717-10-28 i Brände 18, Nysätra (AC) [14] .
Död 1789-05-15 i Bygdeträsk 7:15, Bygdeträsk, Burträsk (AC) [12] .
Bonde 1746 i Innarsjön 5:15, Innarsjön, Burträsk (AC).
Kyrkans sexman


MFMM Karin Mattsdotter Dalman Springfäldt.
Född 1722 i Djäkneboda, Bygdeå (AC) [12] .
Död 1813-12-07 i Innansjön 18, Burträsk (AC) [12] .


MM Brita Gerdtsdotter.
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [15] .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) [16] .


MMF Gerdt Gerhard Larsson.
Född 1734-02-03 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [17] .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [18] .
Bonde från 1788 i Horneströms bruk, Ytterlännäs (Y) [19] .


MMFF Lars Larsson.
Född 1704 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [20] .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) [20] .
Bonde från 1725 i Ersmark (AC) [19] .


MMFM Brita Gerdtsdotter.
Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) [19] [21] .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) [19] .


MMM Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) [19] .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) [22] .


MMMF Nils Samuelsson.
Född 1713 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) [23] .
Död 1788 i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC) [23] .
Bonde 1744-1760 i Stämningsgården 2, Skellefteå (AC).
Bonde i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC).


MMMM Mariet Jonsdotter.
Född 1715 i Renbergsvattnet 5, Burträsk (AC) [19] .
Död 1759 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) [23] .



Relationer och barn


Gift 1866-10-21 i Högliden, Burträsk (AC) [24] .

Jonas Fredrik Olofsson Lundgren. Född 1841-06-07 i Burträsk (AC) [24] .
Död 1922-05-25 i Högliden 3, Burträsk (AC) [2] .

Fredrik Mikael Lundgren. Född 1862-09-29 i Högliden, Burträsk (AC) [24] .

Olof Albert Lundgren. Född 1871-01-26 i Högliden, Burträsk (AC) [24] .

Anna Lovisa Lundgren. Född 1873-04-03 i Högliden, Burträsk (AC) [25] .

Jonas Valfrid Lundgren. Född 1877-09-05 i Högliden, Burträsk (AC) [26] .
Död 1952-01-05 i Bygdeträsk 3:4, Burträsk (C) [27] .


Källor

  1. Burträsk (AC) C:5 (1838-1852) Bild 35 / sid 62
  2. Burträsk (AC) AIIa:2e (1911-1925) Bild 390 / sid 1434
  3. Burträsk A1:11C Husförhör 1857-1882 p 36/307
  4. Folkräkningen 1870 (SVAR)
  5. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  6. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  7. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  8. Ann-Mari Bäckman
  9. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  10. Lövånger 1600-1800 Agneta Olofsson
  11. Lövånger AI:3 1761-1781Bild 18 / sid 14 AD Bild 18 / sid 14
  12. Gun Wiklund
  13. Bengt Viksten
  14. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  15. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  16. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  17. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  18. Gustav Nilsson
  19. Skellefteå socken 1650-1790
  20. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325
  21. Skellefteå landsförsamling AI:3a 1771-1801 Ad Bild 173 / sid 325
  22. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  23. Indiko
  24. Burträsk (AC) AI:12c (1863-1872) Bild 126 / sid 712
  25. Burträsk (AC) AI:15c (1892-1899) Bild 173 / sid 977
  26. Befolkningen i Sverige (BIS) 1860-1947 (AD)
  27. Sveriges dödsbok 1860-2016
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.