Ansedel Katrina Amalia Olofsdotter

1873-

Född 1873-06-17 i Andersvattnet, Burträsk (AC) [1] .


Katrina Amalia Olofsdotter
Född 1873-06-17 i Andersvattnet, Burträsk (AC) [1] .


F Olof Adam Nilsson.
Född 1837-09-30 i Burträsk (AC) [2] .

Bonde i Andersvattnet, Burträsk (AC) [2] .

     
 
   
 
     
 
   
 

M Anna Johanna Samuelsdotter.
Född 1839-06-16 i Andersvattnet, Burträsk (AC) [3] .



MF Samuel Persson.
Född 1811-12-20 i Burträsk (AC) [4] .

Förgångsman [5] .

   
 
   
 

MM Marja Lisa Olofsdotter.
Född 1807-12-10 i Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [6] .



MMF Olof Olofsson.
Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [6] [7] .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) [8] .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) [9] .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) [10] .


MMFF Olof Olofsson.
Född 1742-11-22 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) [11] [12] .
Död 1788-03-03 i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC) [13] .
Dräng
Bonde i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC).


MMFM Brita Catharina Larsdotter.
Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) [14] .
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) [14] .
Piga


MMM Brita Gerdtsdotter.
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [15] .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) [16] .


MMMF Gerdt Gerhard Larsson.
Född 1734-02-03 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [17] .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [18] .
Bonde från 1788 i Horneströms bruk, Ytterlännäs (Y) [19] .


MMMM Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) [19] .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) [20] .



Relationer och barn


Gift 1902-12-14 i Burträsk (AC) [21] .

Johannes Näsvall. Född 1876-02-12 i Burträsk (AC) [21] .

Olof Sixten Näsvall. Född 1909-10-29 i Andersvattnet, Burträsk (AC) [21] .
Död 1987-01-28 i Andersvattnet, Burträsk (AC) [22] .


Källor

  1. Burträsk AI:15c (1892-1899) Bild 135 / Sida 939
  2. Burträsk (AC) AI:14c (1881-1892) Bild 115 / sid 716
  3. Burträsk (AC) C:5 (1838-1852) Bild 16 / sid 24
  4. Burträsk A1:11C Husförhör 1857-1882 p 36/307
  5. Folkräkningen 1870 (SVAR)
  6. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  7. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  8. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  9. Ann-Mari Bäckman
  10. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  11. Lövånger 1600-1800 Agneta Olofsson
  12. Lövånger AI:3 1761-1781Bild 18 / sid 14 AD Bild 18 / sid 14
  13. Gun Wiklund
  14. Bengt Viksten
  15. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  16. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  17. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  18. Gustav Nilsson
  19. Skellefteå socken 1650-1790
  20. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  21. Burträsk AIIa:2d (1911-1925) Bild 3070 / Sida 1352
  22. Sveriges dödsbok 1860-2016
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.