Ansedel Hilma Elisabeth Olofsdotter

1880-1966

Född 1880-12-26 i Andersvattnet, Burträsk (AC) [1] .
Död 1966-12-22 i Bygdeträsk 4:3, Burträsk (AC) [2] .

Hilma Elisabeth Olofsdotter
Född 1880-12-26 i Andersvattnet, Burträsk (AC) [1] .
Död 1966-12-22 i Bygdeträsk 4:3, Burträsk (AC) [2] .
F Olof Adam Nilsson.
Född 1837-09-30 i Burträsk (AC) [3] .

Bonde i Andersvattnet, Burträsk (AC) [3] .

     
 
   
 
     
 
   
 
M Anna Johanna Samuelsdotter.
Född 1839-06-16 i Andersvattnet, Burträsk (AC) [4] .


MF Samuel Persson.
Född 1811-12-20 i Burträsk (AC) [5] .

Förgångsman [6] .

   
 
   
 
MM Marja Lisa Olofsdotter.
Född 1807-12-10 i Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [7] .



MMF Olof Olofsson.
Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [7] [8] .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) [9] .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) [10] .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) [11] .


MMFF Olof Olofsson.
Född 1742-11-22 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) [12] [13] .
Död 1788-03-03 i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC) [14] .
Dräng
Bonde i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC).


MMFM Brita Catharina Larsdotter.
Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) [15] .
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) [15] .
Piga


MMM Brita Gerdtsdotter.
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [16] .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) [17] .


MMMF Gerdt Gerhard Larsson.
Född 1734-02-03 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [18] .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [19] .
Bonde från 1788 i Horneströms bruk, Ytterlännäs (Y) [20] .


MMMM Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) [20] .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) [21] .

Relationer och barn

Gift 1899-07-09 i Burträsk (AC) [22] .
Johan Albert Johansson. Död 1941-02-27 i Bygdeträsk 4:3, Burträsk (AC) [2] .
Född 1876-07-26 i Burträsk (AC) [22] .

Källor

  1. Burträsk AI:15c (1892-1899) Bild 135 / Sida 939
  2. Sveriges dödsbok 1860-2017
  3. Burträsk (AC) AI:14c (1881-1892) Bild 115 / sid 716
  4. Burträsk (AC) C:5 (1838-1852) Bild 16 / sid 24
  5. Burträsk A1:11C Husförhör 1857-1882 p 36/307
  6. Folkräkningen 1870 (SVAR)
  7. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  8. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  9. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  10. Ann-Mari Bäckman
  11. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  12. Lövånger 1600-1800 Agneta Olofsson
  13. Lövånger AI:3 1761-1781Bild 18 / sid 14 AD Bild 18 / sid 14
  14. Gun Wiklund
  15. Bengt Viksten
  16. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  17. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  18. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  19. Gustav Nilsson
  20. Skellefteå socken 1650-1790
  21. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  22. AD Sveriges befolkningen (BIS) 1860-1947
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.