Ansedel Erik Anton Persson

1854-

Född 1854-11-20 i Andersvattnet, Burtrsk (AC) [1] .


Erik Anton Persson
Född 1854-11-20 i Andersvattnet, Burtrsk (AC) [1] .


F Per Erik Isaksson.
Född 1815-09-14 i Burträsk (AC) [2] .
Död 1902-06-26 i Andersvattnet, Burträsk (AC) [2] .

     
 
   
 
     
 
   
 

M Anna Magdalena Isaksson f Larsdotter.
Född 1820-03-04 i Kvarnbyn, Burträsk (AC) [3] .
Död 1903-10-22 i Andersvattnet, Burträsk (AC) [2] .


MF Lars Jacobsson.
Född 1790-03-23 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) [4] .
Död 1868-02-29 i Kvarnbyn, Burträsk (AC).
Bonde i Kvarnbyn 1, Buträsk (AC).


MFF Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [5] .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) [6] .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3 (AC).


MFFF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [7] .
Död 1808-04-15 i Flarken, Nysätra (AC).
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MFFM Malin Jakobsdotter.
Född 1730 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [8] .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [8] .


MFM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) [9] .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [6] .


MFMF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) [10] .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) [6] .
Nämndeman i Bygdeå (AC) [9] .


MFMM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) [11] .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


MM Elsa Vendela Andersdotter.
Född 1787-03-13 i Kvarnbyn, Burträsk (AC) [3] .
Död 1868-06-28 i Kvarnbyn, Burträsk (AC).

   
 
   
 

Källor

  1. Burträsk AI:11c (1857-1863) Bild 31 / Sida 596
  2. Sveriges dödsbok 1901-2009
  3. Burträsk A1:8B Husförhör 1825-1835 p 201/289
  4. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 122/125
  5. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  6. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  7. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  8. Kurt Andersson
  9. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  10. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  11. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.