Ansedel Elisabet Lisa Andersdotter

1817-

Född 1817-06-19 i Rössjö, Sidensjö (Y) [1] .

Elisabet Lisa Andersdotter
Född 1817-06-19 i Rössjö, Sidensjö (Y) [1] .

F Anders Olofsson.
Född 1789-12-27 i Drömme Sidensjö (Y) [1] .
Död 1884-04-03 i Rössjö Sidensjö (Y) [1] .
Bonde

FF Olof Salomonsson.
Född 1760-09-24 i Uberg 3:1, Uberg, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1812-03-20 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1791-1812 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFF Salomon Olofsson.
Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) [2] .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) [3] .


FFFF Olof Johansson.
Född 1670 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1748-04-24 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1689-1725 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1730-1747 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFFM Märeita Ersdotter.
Född 1697-03-07 i Uberg 3, Skorped (Y) [1] .
Död 1775-12-03 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .


FFM Kerstin Abrahamsdotter.
Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) [1] .


FFMF Abraham Abrahamsson.
Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFMM Kerstin Kjellsdotter.
Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) [1] .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .

FM Anna Johansdotter.
Född 1764-01-29 i Nyland 3:2, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1841-04-01 i Drömme, Sidensjö (Y) [4] .


FMF Johan Johansson.
Född 1720 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [1] [2] .
Död 1782-06-30 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] [2] .
Bonde 1754-1782 i Nyland 3:2, Sidensjö (Y) [2] .


FMFF Johan Olofsson Älg.
Född 1680 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1753-12-02 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Fördubblingsbåtsman 1701-1708 i Rote 13, Siensjö (Y) [1] .
Bonde 1719-1752 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMFM Karin Olofsdotter.
Född 1692-02-07 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1733-04-29 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [1] .


FMM Brita Kristoffersdotter.
Född 1729-06-28 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1809-12-19 i Nyland 3:2, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1783-1788 i Nyland 3:2, Sidensjö (Y) [2] .


FMMF Kristoffer Andersson.
Född 1696-02-16 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1761 i Nolås, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1712-1759 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMMM Karin Kjellsdotter.
Född 1690-08-31 i Nolås 5:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1779-04-25 i Nolås, Sidensjö (Y) [1] .

M Katarina Olofsdotter.
Född 1791-08-25 i Rössjö, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1821-01-28 i Rössjö, Sidensjö (Y) [1] .

     
 
   
 
     
 
   
 

Relationer och barn

Gift 1844-06-04 i Rössjö Sidensjö (Y) [1] .
Nils Strömberg. Född 1815-12-10 i Nätra (Y) [1] .
Död 1886-02-05 i Rössjö Sidensjö (Y) [1] .
Johan Nilsson Strömberg. Född 1854-07-07 i Rössjö Sidensjö (Y) [1] .
Död 1900-01-23 i Rössjö Sidensjö (Y) [1] .
Dödsorsak: Lunginflammation.

Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 137/190
  5. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 22 / sid 35
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.