Colas Hybbertsson Garneij Grenier.   Född 1600 i Vallonien, Belgien. Död 1664 i Åkerby bruk, Österlövsta (C). [1] Kolare i Åkerby bruk, Österlövsta (C). [2]
1 Hubert Garneij.   Född 1636 i Lövsta bruk, Österlövsta (C). [1] Död i Galtströms bruk (Y). Masmästare. [1]
  2 Annika Hubertsson Garneij.   Född. [1]
  2 Katarina Hubertsson Garneij.  
  2 Klas Hubertsson Garneij.   Född 1664 i Åkerby bruk, Österlövsta (C). [1] Död 1711-06-15 i Övergårds bruk, Sollefteå (Y). [3] Masmästare. [1]
    3 Anna Maria Garneij.   Född 1691 i Lögdö bruk (?). [1] Död 1771 i Härnösand (Y). [1]
    3 Hans Classon Garneij.   Född 1697-11-12 i Gnarps masugn, Gnarp (X). [1] Död 1763-02-07 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y). [3] Masmästare.
Haxkarl.
      4 Anna Hansdotter Garneij.   Född 1724-08-01 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y). [4] Död 1784-12-12 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y). [5] Ättlingar
      4 Brita Hansdotter Garneij.   Född 1727-06-16 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y). [6] Ättlingar
      4 Claes Hansson Garneij.   Född 1734-06-23 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y). [7] Död 1734-09-10 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y). [3]
      4 Karin Garneij.   Född 1736-06-11 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y). [6]
      4 Clas Hansson Garneij.   Född 1741-11-30 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y). [8] Död 1823-11-11 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y). [9] Haxskeppare i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y). [10]
Hackslipare i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y). [10]
Ättlingar
    3 Hubert Classon Garneij.   Född 1708-07-23 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y). [6] Död 1782-12-02 i Ön och Harnäs bruk, Näsboda, Älvkarleby (C). [1] Bruksinspektor i Öns bruk, Älvkarleby (C).
  2 Jakob Hubertsson Garneij.   Född 1668 i Åkerby bruk, Överlövsta (C). [1] Död 1715-03-05 i Långvinds bruk, Enånger (X). Masmästare. [1]
  2 Hubert Hubertsson Garneij.   Född 1672 i Åkerby bruk, Överlövsta (C). [1] Begravd 1714-03-14 i Galtströms bruk (Y). [1] Masmästare. [1]
  2 Johan Hubertsson Garneij.   Född 1676 i Åkerby bruk, Överlövsta (C). [1] Död i Österlövsta (C). Masmästare. [1]
  2 Barbro Hubertsson Garneij.   Född 1680 i Galtströms bruk (Y). [11] Död 1748 i Galtströms bruk (Y). [12]
    3 Hybbert Garneij.   Född 1715-11-27 i Galtströms bruk (Y). Död 1763-10-06.
  2 Peter Hubertsson Garneij.   Född 1684-10-05 i Galtströms bruk (Y). [1] Död i Galtströms bruk (Y).
1 Johan Garneij.   Död i Galtströms bruk (Y). [13] Hammarsmed.
  2 Göran Garnie.   Född 1682 i Galtströms bruk (Y). [14] Död 1728-04-.. i Galtströms bruk (Y). [13] Dagsverkskarl.
    3 Johan Göransson Garnie.   Född 1708-03-08 i Galtströms bruk (Y). [13] Död 1787-02-11 i Boteå (Y). [13] Hammarsmed.
    3 Karin Johansdotter.   Född 1732-11-01 i Galtströms bruk (Y). Död 1789-03-29 i Undrom, Boteå (Y).
      4 Jan Akerdal.   Född 1764 i Galtströms bruk (Y). Sjöman.
Ättlingar
1 Frans Classon Garneij.   Född 1638 i Löfsta bruk, Österlövsta (C). [13] Död 1717-09-22 i Västerbyhyttan, Söderbärke (W). [13] Masmästare.
Void. [1]
1 Katarina Klasdotter Garneij.   Född 1641 i Österlövsta (C). [13] Död i Galtströms bruk, Njurunda (Y). [13]
  2 Mikael Mikaelsson Tjäder.   Född 1689-11-17 i Galtströms bruk, Njurunda (Y). Död 1751-05-14 i Graninge bruk, Graninge (Y). [15] Mästerknipsmed.
    3 Anders Mickelsson Tjäder.   Född 1718 i Njurunda (Y). Död 1788 i Graninge (Y). [16] Knipsmed.
    3 Salomon Mickelsson Tjäder.   Född 1721 i Galtströms bruk, Njurunda (Y). [13] Död 1787 i Graninge bruk, Graninge (Y). [17] Knipsmed.
    3 Hans Tjäder.   Född beräknat 1723 i Graninge bruk, Graninge (Y). [18] Död 1793-11-03 i Björkå bruk, Överlännäs (Y). [18] Mästerknipsmed.
      4 Mikael Tjäder.   Född 1746-06-03 i Graninge bruk, Graninge (Y). [13] Död 1822-04-09 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y). [13] Hammarsmedsmästare i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y). [13]
Ättlingar
1 Maria Clasdotter Garneij.   Född 1648 i Åkerby bruk, Överlövsta (C). [13] Död i Kyrkbordet, Njurunda (Y). [13]

Källor

  1. Smedskivan 5
  2. Vallonskivan 3
  3. Dödsbok för Sollefteå församling 1688-1930
  4. Sollefteå C:1 1689-1731 p 95/115
  5. SVAR-döddatabas
  6. Födelsebok för Sollefteå församling 1869-1930
  7. Sollefteå C:2 1732-1796 p 129/292
  8. Sollefteå C:2 1732-1796 p 137/292
  9. Sollefteå C:3 1795-1840 p 135/144
  10. Smedskivan 6
  11. Alf Nilsson
  12. DIS11246
  13. Smedskivan 3
  14. Michael Östman
  15. Anna Jonsson
  16. Björn Espell
  17. Jan Eurenius
  18. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister