Ansedel Annika Östensdotter

1742-1772

Född 1742-05-26 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1772-01-19 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Annika Östensdotter
Född 1742-05-26 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1772-01-19 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
F Östen Nilsson.
Född 1710-11-13 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1793-09-24 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1737-1744 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1749-1762 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1763-1772 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) 2 .

FF Nils Östensson.
Född 1684 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1751-04-07 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1708-1751 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1719-1740 i Sidensjö (Y) 2 .


FFF Östen Persson.
Född omkring 1660 i Rössjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1705 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1687-1705 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFFF Per Östensson.
Född omkring 1630 i Rössjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1692 i Rössjö, Sidensjö (Y).
Knekt 1648-1652 i Rössjö, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1655-1689 i Rössjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1657-1651 i Rössjö, Sidensjö (Y).
Korpral 1657-1661 i Rössjö, Sidensjö (Y) 2 .
Sergeant 1681 i Rössjö, Sidensjö (Y).


FFFM Sara .
Född omkring 1630.



FFM Sara .



 
 
FM Helena (Ella) Persdotter.
Född 1679 i Mossjö 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1765 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .


FMF Per Nilsson.
Född 1650 i Skureå 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1715 i Mosjö 2:1, Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Nämndeman 1691-1692 i Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1699 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1687-1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y).


FMFF Nils Persson.
Född omkring 1610 i Skureå 3:1, Sidensjö (Y) 3 .

Knekt 1627 i Skureå, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1649 i Skureå, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1647-1685 i Skureå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMFM Kerstin Hansdotter.
Född 1625.
Död 1698 i Skureå, Sidensjö (Y) 3 .


FMM Margareta Andersdotter.
Född omkring 1655 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMMF Anders Persson.
Född 1635 i Sjöland, Sidensjö (Y).
Död före 1710-06-06 i Mosjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1667-1685 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Båtsman 1673-1674 i Överå, Sidensjö (Y).


FMMM Kerstin Persdotter.
Född 1635 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


M Elisabeta (Lisa) Jonsdotter.
Född 1701-07-28 i Ås 1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1782-03-28 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1736 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 2 .

MF Jonas Hansson Vrång.
Född uppskattat 1660 i Nyland, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1711 i Ås, Sidensjö (Y) 3 .
Båtsman 1682 i Ås, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1687-1710 i Ås 1, Sidensjö (Y) 2 .
Klockare omkring 1700 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1711 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFF Hans Andersson.
Född omkring 1625 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1668 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) 4 .
Nämndeman 1665-1667 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1654-1658 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) 4 .


MFFF Anders Olofsson.
Född 1575 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) 2 .

Knekt 1607-1608 i Nyland, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1609-1650 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Länsman från 1617 till 1619 i Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1619-1628 i Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1645 i Sidensjö (Y) 2 .
Landstingsman 1646-1649 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1649 i Sidensjö (Y) 2 .

 

MFM Karin Johansdotter.
Född omkring 1625 i Nyland 6, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1686 i Brynge 3:1, Sidensjö (Y) 4 .


MFMF Johan Persson.
Född 1596 i Nyland 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1670 i Nyland, Sidensjö (Y) 1 .
Knekt 1619-1621 i Nyland, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1627-1633 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1634-1668 i Nyland 6, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1640-1642 i Sidensjö (Y) 2 .
Länsman 1646 i Sidensjö (Y) 3 .


MFMM Brita Andersdotter.
Född omkring 1600 3 .
Död 1675 i Nyland, Sidensjö (Y).
Bonde 1670 i Nyland 6, Sidensjö (Y) 2 .

MM Elisabet Jonsdotter.
Född 1666 i Teg 3, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1735-01-12 i Ås, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1712-1721 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMF Jonas Olofsson liten.
Född omkring 1640 i Teg, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1710 i Teg, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1662-1701 i Teg 3, Sidensjö (Y) 2 .


MMFF Olof Eriksson.
Född omkring 1605 i Grätnäs 1, Sidensjö (Y) 3 .
Död före 1671-08-11 i Teg, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1645-1647 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1629-1637 i Grätnäs 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1638-1660 i Teg 3, Sidensjö (Y) 2 .


MMFM Göle Jonsdotter.
Född omkring 1610 3 .
Död i Teg, Sidensjö (Y).


MMM Margareta Jonsdotter.
Född omkring 1640 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1705 i Teg, Sidensjö (Y) 2 .


MMMF Jonas Tomasson.
Född 1600 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död Död före våren 1671 i Västerkäl, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1651-1662 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1629-1663 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMMM Elin NN.
Född omkring 1605.
Död före våren 1671 i Västerkäl, Sidensjö (Y) 3 .

Levnadsbeskrivning

Född 1742-05-26 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1772-01-19 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Dödsorsak: Död i barnsäng

Levnadsbana

Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.