Ansedel Malin Nikodemusdotter

1630?-1696

Född omkring 1630 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC) 1 .
Död 1696 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 1 .
Malin Nikodemusdotter
Född omkring 1630 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC) 1 .
Död 1696 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 1 .
F Nicodemus Håkansson.
Född omkring 1592 2 .
Död 1668 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC).
Smed
Länsman
Bonde 1624-1688 i Gammelbyn 7, Burträsk (AC).

     
 
   
 
     
 
   
 
M Margareta Persdotter.
Född i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC).
Död 1697 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC) 3 .

MF Per Isaksson.
Född 1605 i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC) 3 .
Död i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC).
Bonde i Gammelbyn, Burträsk (AC).


MFF Isak Abrahamsson.
Född i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC).
Död i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC).


MFFF Abraham Jonsson.

Död i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC) 3 .

 
   
 
MM Karin NN.

Död i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC).

   
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född omkring 1630 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC) 1 .
Död 1696 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 1 .

 mtDNA Haplogroup:   U8a1a1a  

Källa: https://www.familytreedna.com/public/Skelleftea?iframe=mtresults

Relationer och barn

Gift 1652 i Burträsk (AC) 1 .
Mårten Jonsson Furman. uparrow.png Född 1619 i Hjoggböle, Skellefteå landförsamling (AC) 1 .
Bonde 1653-1659 i Hjoggböle, Skellefteå landförsamling (AC) 1 .
Soldat 1667.
Nämndeman 1660-1670 i Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Bonde 1670-1699 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 1 .
Nämndeman 1672-1695 i Skellefteå landsförsamling (AC).
Död efter 1707 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 1 .
Sara Mårtensdotter. rightarrow.png Född 1650 i Bergsbyn 7, Skellefteå (AC) 1 .
Död 1742 i Skellefteå (AC) 1 .
Margareta Mårtensdotter. rightarrow.png Född 1654 i Bergsbyn 7, Skellefteå (AC) 1 .
Per Mårtensson. Född i Bergsbyn 7, Skellefteå (AC) 1 .
Soldat från 1667 1 .
Död 1675 i Göteborg (O) 4 .
Karin Mårtensdotter. rightarrow.png Född 1657 i Bergsbyn 7, Skellefteå (AC) 1 .
Död 1743 i Skellefteå (AC) 1 .
Gert Mårtensson. rightarrow.png Född 1658 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 1 .
Bonde 1700-1718 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 3 .
Död 1747 i Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 1 .
Nikodemus Mårtensson. Född 1663 i Bergsbyn 7, Skellefteå (AC) 1 .
Skräddare i Kyrkbordet, Skellefteå (AC) 5 .
Död 1731 i Skellefteå (AC) 1 .
Anna Mårtensdotter. rightarrow.png Född 1671 i Bergsbyn 7, Skellefteå (AC) 1 .
Död 1754 i Skellefteå (AC) 1 .
Malin Mårtensdotter. rightarrow.png Född 1672 i Bergsbyn 7, Skellefteå (AC) 1 .
Död 1759 i Skellefteå (AC) 1 .
Elisabet Mårtensdotter. Född 1676 i Bergsbyn 7, Skellefteå (AC) 1 .
Död 1756 i Bergsbyn 7, Skellefteå (AC) 1 .

Levnadsbana

Källor
  1. Skellefteå socken 1650-1790
  2. Ulf Lundström, Roteringslängd 1637
  3. Gun Wiklund
  4. Umeådalens knektart
  5. Familjen Boström

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.