Ansedel Abraham Salomonsson

1762-1841

Född 1762-04-09 i Uberg 3:1, Uberg, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1796-1823 i Överå 2:2, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1841-11-07 i Överå, Sidensjö (Y) 3 .
Abraham Salomonsson
Född 1762-04-09 i Uberg 3:1, Uberg, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1841-11-07 i Överå, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1796-1823 i Överå 2:2, Sidensjö (Y) 2 .
F Salomon Olofsson.
Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 2 .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) 4 .

FF Olof Johansson.
Född 1670 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1748-04-24 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1689-1725 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1730-1747 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFF Johan Jonsson.
Född 1630 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1660 i Källom 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1660-1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFFF Jonas Phålesson.
Född 1600 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död Död före 1670-08-23 i Bredåker, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1624-1633 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Fjärdingsman 1631-1640 i Sidensjö (Y) 4 .
Nämndeman 1641 i Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1644 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1634-1659 i Källom 1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1648-1650 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1669 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) 2 .

 

FFM Nn Larsdotter.
Född 1630 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1682 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .


FFMF Lars Andersson.
Född 1598 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död Troligen 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) 4 .
Klockare 1637-1640 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1631-1663 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFMM Nn .
Född omkring 1600.


FM Märeita Ersdotter.
Född 1697-03-07 i Uberg 3, Skorped (Y) 1 .
Död 1775-12-03 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .


FMF Erik Pålsson.
Född omkring 1645 i Myre 5:2, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1702 i Uberg 3, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1679 i Myre 7:2, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1683-1702 i Uberg 3, Skorped (Y) 2 .


FMFF Pål Eriksson.
Född omkring 1610 i Bölen 1, Sidensjö (Y).
Död före 1688-10-22 i Myre, Sidensjö (Y).
Knekt 1646-1652 i Holm, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1653 i Bölen 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1667-1673 i Myre 5:2, Sidensjö (Y) 2 .


FMFM Kerstin Davidsdotter.
Född omkring 1625 i Myre 5:2, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1694-02-15 i Myre, Sidensjö (Y).


FMM Märeta Olofsdotter.
Född 1654 i Nolås, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1744-05-09 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .


FMMF Olof Andersson.

Död 1680 i Sidensjö (Y) 6 .

 
M Kerstin Abrahamsdotter.
Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) 7 .

MF Abraham Abrahamsson.
Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFF Abraham Markusson.
Född 1660 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1732-04-02 i Överå, Skorped (Y) 1 .
Bonde 1692-1721 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFFF Markus Abrahamsson.
Född 1630 i By 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1700 i Överå, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1657-1664 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Tionderäknare 1663-1692 i Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1664 i Uberg 3, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1667-1698 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1670-1678 i Sidensjö (Y) 2 .


MFFM Brita Olofsdotter.
Född 1630 i Djupsjö 1:1, Skorped (Y).
Död 1673 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFM Kerstin Jonsdotter.
Född 1656 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1744-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .


MFMF Jonas Johansson.
Född omkring 1620 i Nolås Sidensjö (Y) 4 .
Död före 1675-08-27 i Nolås Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1656-1663 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1664 i Stig 2:1, Skorped (Y) 2 .
Båtsman 1664 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1666-1673 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1669-1673 i Österkäl 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFMM Beata Persdotter.
Född 1620 i Österkäl 1, Sidensjö (Y).

Bonde 1679-1683 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 2 .

MM Kerstin Kjellsdotter.
Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 1 .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMF Kjell Persson.
Född 1665 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1753-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1690-1710 i Nyland, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1711-1717 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1718-1728 i Djupsjö 4:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1729 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMFF Per Larsson.
Född 1624 i Utby, Nätra (Y) 1 .
Död 1694-03-26 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Knekt 1644-1658 i Käl, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1662 i Stig :2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1664-1694 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Båtsman äldre båtsmanshållet 1669 i Stig, Sidensjö (Y) 2 .
Fänrik 8 .


MMFM Beata Larsdotter.
Född omkring 1630 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1712 i Stig, Sidensjö (Y) 4 .


MMM Märita Jakobsdotter.
Född 1667 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 1 .
Död 1774-03-05 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .


MMMF Jakob Johansson.
Född omkring 1645 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y).
Död 1698-10-21 i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Båtsman 1676 i Lännäs, Sidensjö (Y).
Bonde 1683-1695 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 2 .


MMMM Sigrid Kjellsdotter.
Född omkring 1645 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 4 .
Död 1718 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .

Levnadsbeskrivning

Född 1762-04-09 i Uberg 3:1, Uberg, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1796-1823 i Överå 2:2, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1841-11-07 i Överå, Sidensjö (Y) 3 .

Död som förmånstagare 1841 7/11 i Sidensjö sn.

Ägde littra B på 4 och 1/8 seland i Överå enligt karta "Storskifte på inägor 1797", se karta...



Y DNA Haplogroup:   I-Y43278 

Källa: https://www.familytreedna.com/public/Angermanland-Medelpa?iframe=yresults


c__bilderhemsidan_overasidensjo1796.jpg Överås skatebys åker och äng 1792. Endast vänstra halvan är med på bild. Källa: Lantmäteriet
Abraham Salomonsson innehade littra B på kartan

Relationer och barn

Gift 1792 i Sidensjö (Y) 1 .
Kerstin Stina Olofsdotter. uparrow.png Född 1768-07-25 i Djupsjö, Skorped (Y) 5 .
Död 1853-02-02 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Salomon Abrahamsson. rightarrow.png Född 1793-08-16 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1856-09-30 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .

Levnadsbana

Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 137/190
  4. Paul Olsson
  5. CD-Skorped 1776-1930
  6. DISBYT
  7. Skorped C:1 1809-1838 Blad 3/3
  8. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.