Ansedel Kristina Margareta Olsson f Nordlander

1872-1947

Född 1872-11-01 i Bjärtrå (Y) 1 .
Död 1947-05-11 i Frånö 6:6, Ålderdomshemmet, Gudmundrå (Y) 2 .
Kristina Margareta Olsson f Nordlander
Född 1872-11-01 i Bjärtrå (Y) 1 .
Död 1947-05-11 i Frånö 6:6, Ålderdomshemmet, Gudmundrå (Y) 2 .
c__bilderhemsidan_eriknordlanderfodd.png
F Erik Nordlander Persson.
Född 1844-12-14 i Öden, Ullånger (Y) 3 .
Död 1897-05-26 i Alnö (Y) 4 .

FF Per Ersson Eriksson.
Född 1817-12-11 i Undrom, Boteå (Y) 5 .
Död 1871-11-11 i Almsjö, Ullånger (Y) 6 .
Bonde i Öden 3, Ullånger (Y) 3 .
Torpare i Almsjö, Ullånger (Y) 7 .


FFF Erik Danielsson.
Född 1794-03-09 i Ullånger (Y) 8 .
Död 1876-04-14 i Almsjönäs, Ullånger (Y) 9 .
Bonde i Almsjönäs 8, Ullånger (Y) 10 .


FFFF Daniel Danielsson Ljungberg Ström.
Född 1767-01-04 i Frök, Styrnäs (Y) 11 .
Död 1826-07-20 i Berg, Bjärtrå (Y) 12 .
Båtsman 1788-06-19 i Bjärtrå (Y) 13 .


FFFM Märta Eriksdotter.
Född 1768-08-12 i Almsjön, Ullånger (Y) 14 .
Död 1835-01-16 i Klappsta, Ullånger 9 .


FFM Kajsa Stina Persdotter.
Född 1785-09-29 i Dämsta, Styrnäs (Y) 15 .
Död 1867-03-02 i Almsjönäs, Ullånger (Y) 16 .


FFMF Per Jönsson.
Född 1759-03-22 i Dämsta, Styrnäs (Y) 17 .
Död 1816-04-23 i Dämsta, Styrnäs (Y) 17 .
Bonde i Dämsta 3, Styrnäs (Y) 17 .


FFMM Barbro (Barbara) Jonsdotter.
Född 1756-05-27 i Hammar, Ytterlännäs (Y) 18 .
Död 1794-10-30 i Dämsta, Styrnäs (Y) 9 .

FM Märta Brita Bergström.
Född 1821-10-31 i Getberg, Ullånger (Y) 19 .
Död 1886-08-06 i Svanö, Gudmundrå (Y) 20 .


FMF Johan (Johannes) Bergström.
Född 1779-12-26 i Getberg 3, Getberg, Ullånger (Y) 21 .
Död 1853-06-01 i Getberg, Ullånger (Y) 22 .
Skräddare 1803 i Ullånger 23 .


FMFF Johannes Ersson.
Född 1753-09-13 i Getberg, Ullånger (Y) 24 .
Död 1816-07-30 i Getberg 3, Getberg, Ullånger (Y) 25 .
Bonde i Getberg No: 3, Ullånger (Y) 24 .


FMFM Magdalena Nilsdotter.
Född 1747-02-04 i Träsk, Skog (Y) 26 .
Död 1798-08-30 i Getberg 2, Getberg, Ullånger (Y) 9 .


FMM Ingrid Kristina (Stina) Bergström f Löf.
Född 1783-09-28 i Härnösands domkyrkoförsamling (Y) 27 .
Död 1871-03-20 i Getberg, Ullånger (Y) 28 .
Borgardotter


FMMF Jonas Lööf.
Född 1756-09-06 i Härnösand (Y) 29 .
Död 1800-06-23 i Ullånger (Y) 30 .
Borgare
Fiskare


FMMM Katarina Lööf f Blanck.
Född beräknat 1752-11-23 9 .
Död 1801-08-23 i Ullånger (Y) 9 .

M Brita Stina Nordlander f Jonsson Björnås.
Född 1844-10-08 i Fröstvik, Nordingrå (Y) 31 .
Död 1928-05-31 i Frånö, Gudmundrå (Y) 32 .
Piga omkring 1865 i Omne, Nordingrå (Y) 33 .
Handlande i Lunde, Gudmundrå (Y) 34 .

MF Jonas Persson Näsberg Näslund Björnås.
Född 1816-12-11 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 35 .
Död 1873-07-15 i Björnås, Nordingrå (Y) 36 .
Ordinarie Båtsman no: 26 1846 i Rote 026 Björnås, Nordingrå (Y) 37 .


MFF Per Ersson.
Född 1772-09-28 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 38 39 .
Död 1822-03-09 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 9 .
Torpare 1810-1822 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 40 .


MFFF Erik Persson.
Född 1729-05-24 i Hol, Nora (Y) 41 .
Död 1800-03-18 i Orsta, Nordingrå (Y) 9 .
Bonde från 1769 till 1800 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 42 .


MFFM Brita Önnesdotter.
Född 1747-09-13 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 43 .
Död 1810-02-09 i Orsta, Nordingrå (Y) 9 .
Bonde 7 9/40 sel från 1800 till 1806 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 42 .


MFM Karin Katarina Jonsdotter.
Född 1789-08-04 i Björnås, Nordingrå (Y) 39 44 .
Död 1826-09-15 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 45 .


MFMF Jonas Persson.
Född 1761-01-18 i Björnås 1:1, Nordingrå (Y) 44 .
Död 1822 i Björnås 1:3, Nordingrå (Y) 42 .
Nämndeman i Nordingrå (Y) 9 .
Bonde från 1790 till 1822 i Björnås 1:3, Nordingrå (Y) 42 .


MFMM Karin Persdotter.
Född 1761-12-13 i Gåsnäs 3:1, Nordingrå (Y) 42 44 .
Död 1856-01-16 i Björnås, Nordingrå (Y) 9 .
Bonde från 1822 till 1830 i Björnås 1:3, Nordingrå (Y) 42 .

c__bilderhemsidan_brita_greta_sjodin.jpg
MM Brita Greta Kristoffersdotter Sjödin.
Född 1817-10-27 i Härnösand (Y) 46 .
Död 1855-04-27 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 47 .
Piga omkring 1844 i Fröstvik, Nordingrå (Y) 48 .


MMF Kristoffer Kristian Svensson Sjödin.
Född 1775-10-24 i Häggsjö, Häggdånger (Y) 49 50 .
Död 1835-04-03 i Härnösand (Y) 51 .
Ringare i Härnösand (Y) 46 .
Brandvakt i Härnösand (Y) 52 .
Nattvakt i Härnösand (Y) 53 .


MMFF Sven Svensson.




MMFM Magdalena Larsdotter.




MMM Brita Åkerlund Olofsdotter.
Född 1780-06-23 i Furuhult, Säbrå (Y) 54 .
Död 1839-11-15 i Härnösand (Y) 50 .


MMMF Olof Olofsson Åkerlund.
Född 1744-10-29 i Huggning 4, Säbrå (Y) 55 .
Död 1807-09-26 i Härnösand (Y) 56 .
Åkare
Bränneridräng 57 .


MMMM Kristina Danielsdotter.
Född 1747-06-28 i Huggning, Säbrå (Y) 58 .
Död 1817-07-10 i Härnösand (Y) 59 .

Levnadsbeskrivning

Född 1872-11-01 i Bjärtrå (Y) 1 .
Levde i Björnsjö, Ullånger (Y).
Flyttade 1872-11-16 från Björnsjö, Ullånger (Y) till Marieberg, Bjärtrå (Y) 60 .
Levde i Marieberg, Bjärtrå (Y) 61 .
Flyttade 1875-05-02 från Härnösand (Y) till Ahlafors, Hässjö (Y) 62 .
Flyttade 1879-09-26 från Ahlafors, Hässjö (Y) till Sundsvall (Y) 62 .
Levde 1880 i Härsta, Skön (Y) 63 .
Flyttade 1884-10-15 från Skön (Y) till Strömnäs ångsåg, Gudmundrå (Y) 64 .
Flyttade 1887-05-26 från Strömnäs ångsåg, Gudmundrå (Y) till Frånö 6, Fattiggården, Gudmundrå (Y) 65 .
Levde i församlingens fattiggård omkring 1890 i Frånö, Gudmundrå (Y).
Flyttade 1894 från Frånö 6, Fattiggården, Gudmundrå (Y) till Frånö Nr:7, Gudmundrå (Y) 66 .
Levde 1900 i Frånö, Gudmundrå (Y) 67 .
Flyttade från 1905 från Frånö 6, Grudmundrå (Y) till Frånö 6, Grudmundrå (Y) 68 9 .
Flyttade 1910 från Frånö 6, Grudmundrå (Y) till Frånö 6, Grudmundrå (Y) 68 9 .
Flyttade 1922 från Frånö 6, Grudmundrå (Y) till Frånö 4, Grudmundrå (Y) 69 .
Död 1947-05-11 i Frånö 6:6, Ålderdomshemmet, Gudmundrå (Y) 2 .
Begravd 1947-05-17 i Gudmundrå kyrkogård, Gudmundrå (Y) 70 .

 mtDNA Haplogroup:  U5a1a1b 


Dog på ålderdomshemmet i Frånö

Innehar bouppteckning

Innehar ytterligare information

Relationer och barn

Gift 1905-02-12 i Gudmundrå (Y) 71 .
Johannes Olsson. Född 1863-01-06 i Öfverbyn, Vitsand (S) 72 .
Fabriksarbetare i Frånö, Gudmundrå (Y) 34 .
Död 1926-05-13 i Frånö, Gudmundrå (Y) 73 .
Källor
  1. Bjärtrå C:4 Födda 1862-1890 AD Bild 47 / Sida 44
  2. Sveriges dödsbok 1901-2009
  3. Ullånger (Y) AI:7 (1844-1855) Bild 104 / sid 99
  4. SCB HIAA:1206 F/V/D 1897 p 306/480
  5. Boteå A1:3 Husförhör 1821-1830 p 108/139
  6. Ullånger AI:9 Husförhör 1864-1873 Bild 15 / sid 8
  7. Ullånger A1:9 Husförhör1864-1873 p 14/194
  8. Ullånger C:2 Födde 1768-1809 AD sid 86
  9. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  10. Ullånger (Y) AI:6 (1836-1843) Bild 197 / sid 192
  11. Ullånger (Y) AI:4 (1814-1824) Bild 145 / sid 270
  12. Bjärtrå C:3 Födda, döda 1825-1861 p AD 153/277
  13. Båtsmän
  14. Ullånger (Y) C:2 (1768-1809) Bild 9 / sid 5
  15. Boteå A1:2 Husförhör 1811-1820 p 15/137
  16. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 111/122
  17. Hans Erik Hultman
  18. Ytterlännäs (Y) C:2 (1746-1804) Bild 36 / sid 30
  19. Ullånger A1:7, Husförhör, 1844-1855 p 107/251
  20. Gudmundrå AI:7b (1878-1888) Bild 361 / sid 755
  21. Ullånger A1:4, Husförhör, 1814-1824 p 45/166
  22. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 80/122
  23. SSA Hälsovårdsnämndens dödsbevis 1878-1926
  24. Ullånger A1:2 Husförhör, 1800-1803 p 31/115
  25. SVAR-döddatabas
  26. Skog C:1 F/V/D 1688-1782 AD Bild 72 / sid 133
  27. Härnösand C:1 F/D/V/D 1721-1787 p 236/439
  28. Egen bouppteckning
  29. Härnösand C:1 F/D/V/D 1721-1787 p 156/327
  30. Härnösands stad Rådhusrätt och magistrat FI:7a (1801-1808) Bild 1110 / sid 12
  31. Nordingrå (Y) C:6 (1837-1862) Bild 45 / sid 75
  32. Gudmundrå SCB Döda 1928
  33. Nordingrå AI:10b Husförhör 1858-1867 Bild 123 / sid 115
  34. Folkräkningen 1910 (SVAR)
  35. Nordingrå (Y) C:5 (1780-1836) Bild 120 / sid 113
  36. Nordingrå AI:11A HFL 1868-1878 p 40/277
  37. Båtmansdatabasen
  38. Nordingrå C:4 1750-1779 p 130/239
  39. Nordingrå AI:6 HFL 1814-1825 S 241/300
  40. Per Sundin
  41. Nora C:1 Födda 1728-1814 AD Bild 9 / sid 5
  42. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  43. Nordingrå C:3 (1731-1749) Bild 77 / sid 72
  44. Nordingrå AI:5 HFL 1803-1813 s 206/272
  45. Nordingrå EI:1 1780-1861 Bild 109 / sid 105
  46. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 166/303
  47. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 105/148
  48. Nordingrå AI:8 HFL 1837-1846 51/124
  49. Häggdånger C:2 Födde 1760-1803 AD Bild 80/ sid 149
  50. Härnösand, Personregister, SE/SVAR/HLA-133220028/ R/ S00463 (1721-1860) p 158
  51. Härnösand E:1 död, begravning 1788-1860 p 153/182
  52. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 203/303
  53. Härnösands domkyrkoförsamling AIa:5 Husförhör 1821-1826 AD Bild 18 / sid 5
  54. Härnösand A1:5 Husförhör 1821-1826 p 20/127
  55. Säbrå C:1 1722-1756 Födda AD Bild 66 / sid 122
  56. Härnösand E:1 död, begravning 1788-1860 p 117/182
  57. Härnösand 1585–1850 (Databas)
  58. Säbrå C:1 1722-1756 Födda AD Bild 74 / sid 138
  59. Härnösand E:1 död, begravning 1788-1860 AD Bild 119 / sid 33
  60. Ullånger A1:9 Husförhör1864-1873 AD Bild 23 / sid 16
  61. Bjärtrå AI:9 Husförhör 1861-1875 AD Bild 53 / sid 48
  62. Hässjö A1:8 Husförhör 1871-1880 p 20/95
  63. Sveriges befolkning 1880
  64. Gudmundrå A1:7B Husförhör 1878-1888 p 93/137
  65. Gudmundrå AI:8b Husförhör 1889-1898 p 454
  66. Gudmundrå AIIa:3 Församlingsbok 1899-1921 p 719
  67. Sveriges befolkning 1900
  68. Gudmundrå AIIa:2 Församlingsbok 1899-1921 p 301
  69. Gudmundrå AIIa:8 Församlingsbok 1910-1921 p 153/382
  70. Begravda i Sverige
  71. Gudmundrå SCB Vigda 1905
  72. Vitsand CI:5 1861-1872 AD Bild 22
  73. Gudmundrå AIIa:16 Församlingsbok 1922-1931 AD sid 2688

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.