Ansedel Oskar Robert Karlsson

1895-1958

Född 1895-09-02 i Knäfsta, Gudmundrå (Y) 1 .
Fabriksarbetare 1950 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 2 .
Död 1958-08-25 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 3 .
Oskar Robert Karlsson
Född 1895-09-02 i Knäfsta, Gudmundrå (Y) 1 .
Död 1958-08-25 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 3 .
Fabriksarbetare 1950 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 2 .
F Johan Henning Karlsson.
Född 1867-05-20 i Södra Hållerud, Ölme (S) 4 5 .
Död 1987-03.. i USA.
Militärtjänst Pontonierbataljonen på Kungsholmen 2: kompaniet 1888-1891 6 .
Målare i Knäfsta, Gudmundrå (Y).

FF Karl Magnusson Häll.
Född 1837-06-29 i Elofstorp, Ölme (S) 4 .
Död 1885-07-14 i Södra Hållerud, Ölme (S) 7 .
Soldat No: 64


FFF Magnus Månsson Ellman.
Född 1813-01-10 i Skjutsbol, Stavnäs (S) 8 .

Soldat No: 16 9 .


FFFF Måns Ersson Skjutsbol.
Född 1779-09-15 i Tångberg, Stavnäs (S) 10 .

Soldat


FFFM Brita Jonsdotter.
Född 1776-07-12 i Bommbotten, Värmskog (S) 10 .



FFM Lisa Halvardsdotter.
Född 1805 i Stavnäs (S) 11 12 .



FFMF Halfvard Svensson Dalman.
Född 1765 i Stavnäs (S).
Född 1835 i Stavnäs (S).


FFMM Katarina Jansdotter.
Född 1736 i Stavnäs (S).
Död 1832 i Stavnäs (S).

FM Anna Maja Larsdotter.
Född 1830-07-07 i Lungsund (S) 4 .
Död 1905-10-06 i Södra Hållerud, Ölme (S) 13 .
Soldatenka


FMF Lars Johan Olofsson.
Född 1802-09-06 i Björkmo, Lungsund (S) 14 .
Död 1832-04-25 i Björkmo No:1, Bjurbäcken, Lungsund (S) 14 .
Torpare i Björkmo No:1, Bjurbäcken, Lungsund (S) 14 .


FMFF Olof Andersson.
Född 1759 i Björkmo, Lungsund (S) 15 16 17 .



FMFM Anna Staffansdotter.
Född 1762-12-10 i Lungsund (S) 15 16 18 .



FMM Stina Maria Nilsdotter.
Född 1789-05-18 i Färnebo (S) 14 .


 

FMMM Brita Jansdotter.
Född 19 .


M Emma Karlsson f Nordlander.
Född 1875-03-22 i Ahlafors, Hässjö (Y) 20 21 .
Död 1917-11-09 i Utansjö, Högsjö (Y) 22 .
Arbetarhustru

c__bilderhemsidan_eriknordlanderfodd.png
MF Erik Nordlander Persson.
Född 1844-12-14 i Öden, Ullånger (Y) 23 .
Död 1897-05-26 i Alnö (Y) 24 .


MFF Per Ersson Eriksson.
Född 1817-12-11 i Undrom, Boteå (Y) 25 .
Död 1871-11-11 i Almsjö, Ullånger (Y) 26 .
Bonde i Öden 3, Ullånger (Y) 23 .
Torpare i Almsjö, Ullånger (Y) 27 .


MFFF Erik Danielsson.
Född 1794-03-09 i Ullånger (Y) 28 .
Död 1876-04-14 i Almsjönäs, Ullånger (Y) 29 .
Bonde i Almsjönäs 8, Ullånger (Y) 30 .


MFFM Kajsa Stina Persdotter.
Född 1785-09-29 i Dämsta, Styrnäs (Y) 31 .
Död 1867-03-02 i Almsjönäs, Ullånger (Y) 32 .


MFM Märta Brita Bergström.
Född 1821-10-31 i Getberg, Ullånger (Y) 33 .
Död 1886-08-06 i Svanö, Gudmundrå (Y) 34 .


MFMF Johan (Johannes) Bergström.
Född 1779-12-26 i Getberg 3, Getberg, Ullånger (Y) 35 .
Död 1853-06-01 i Getberg, Ullånger (Y) 36 .
Skräddare 1803 i Ullånger 37 .


MFMM Ingrid Kristina (Stina) Bergström f Löf.
Född 1783-09-28 i Härnösands domkyrkoförsamling (Y) 38 .
Död 1871-03-20 i Getberg, Ullånger (Y) 39 .
Borgardotter

MM Brita Stina Nordlander f Jonsson Björnås.
Född 1844-10-08 i Fröstvik, Nordingrå (Y) 40 .
Död 1928-05-31 i Frånö, Gudmundrå (Y) 41 .
Piga omkring 1865 i Omne, Nordingrå (Y) 42 .
Handlande i Lunde, Gudmundrå (Y) 43 .


MMF Jonas Persson Näsberg Näslund Björnås.
Född 1816-12-11 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 44 .
Död 1873-07-15 i Björnås, Nordingrå (Y) 45 .
Ordinarie Båtsman no: 26 1846 i Rote 026 Björnås, Nordingrå (Y) 46 .


MMFF Per Ersson.
Född 1772-09-28 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 47 48 .
Död 1822-03-09 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 29 .
Torpare 1810-1822 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 49 .


MMFM Karin Katarina Jonsdotter.
Född 1789-08-04 i Björnås, Nordingrå (Y) 48 50 .
Död 1826-09-15 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 51 .


MMM Brita Greta Kristoffersdotter Sjödin.
Född 1817-10-27 i Härnösand (Y) 52 .
Död 1855-04-27 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 53 .
Piga omkring 1844 i Fröstvik, Nordingrå (Y) 54 .


MMMF Kristoffer Kristian Svensson Sjödin.
Född 1775-10-24 i Häggsjö, Häggdånger (Y) 55 56 .
Död 1835-04-03 i Härnösand (Y) 57 .
Ringare i Härnösand (Y) 52 .
Brandvakt i Härnösand (Y) 58 .
Nattvakt i Härnösand (Y) 59 .


MMMM Brita Åkerlund Olofsdotter.
Född 1780-06-23 i Furuhult, Säbrå (Y) 60 .
Död 1839-11-15 i Härnösand (Y) 56 .

Levnadsbeskrivning

Född 1895-09-02 i Knäfsta, Gudmundrå (Y) 1 .
Levde 1900 i Frånö, Gudmundrå (Y) 61 .
Flyttade 1911-06-19 från Frånö, Gudmundrå (Y) till Utansjö, Högsjö (Y) 62 .
Flyttade 1917-11-30 från Utansjö, Högsjö (Y) till Lunde, Gudmundrå (Y) 62 .
Fabriksarbetare 1950 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 2 .
Död 1958-08-25 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 3 .
Dödsorsak: Hjärtinfarkt
Begravd 1958-08-30 i Gudmundrå kyrkogård, Gudmundrå (Y) 63 .

 mtDNA Haplogroup:  U5a1a1b 


Innehar bouppteckning
Värnpliktsnummer 187 67/15
Rullföringsområde Sollefteå rullföringsområde
Inskrivningsområde Västernorrlands inskrivningsområde

Länkar
Källa: Västernorrlands inskrivningsområde (Io 21), Inskrivningsområdesexpeditionen D2:4 (1915-1916) Bild 1890

Relationer och barn

Gift 1923-05-18 i Gudmundrå (Y) 3 .
Ragnhild Brita Viktoria Karlsson f Rehnlund. uparrow.png Född 1900-07-17 i Luleå (BD) 64 .
Död 1981-08-25 i Västerhaninge, Haninge (AB) 65 .
Ragna Hjördis Pettersson f Karlsson. rightarrow.png Född 1922-03-23 i Gudmundrå (Y) 66 .
Död 1998-01-05 i Västerhaninge (AB) 63 .
Margit Viola Odenbrink f Karlsson. rightarrow.png Född 1924-05-17 i Gudmundrå (Y) 67 .
Tjänsteman
Död 1996-01-12 i Eksjö (F) 65 .
Kerstin Sylvia Strandlund f Karlsson. rightarrow.png Född 1928-07-18 i Gudmundrå (Y) 66 .
Expidit 1950 2 .
Död 2011-01-02 i Västerhaninge, Haninge (B) 68 .
Rolf Oskar Karlsson. rightarrow.png Född 1935-04-11 i Gudmundrå (Y) 66 .
Byggnadssnickare

Levnadsbana

Källor
  1. SCB HIAA:1145 F/V/D 1895-1895 p 246/399
  2. AD Sveriges befolkning 1950
  3. Sveriges döddatabas 1947-2003 (SVAR)
  4. Ölme A1:24 Husförhör 1866-1870 p 89, 92/256
  5. Ölme CI:14 Födda 1861-1873Bild 60 AD Bild 60
  6. Svea Ingenjörskårs församling (AB, A) AI:4 (1880-1890) Bild 1000 / sid 107
  7. Ölme AI:28 Husförhör 1881-1885 AD Bild 147 / sid 142
  8. Stavnäs C:7 Födde 1785-1833 p 157/284
  9. Ölme A1:20 Husförhör 1846-1850 AD sid 392
  10. Ölme A1:10 Husförhör 1811-1815 p 196/258
  11. Ölme A1:18 B Husförhör 1836-1840 p 101/252
  12. Stavnäs AI:15B Husförhör 1830-1835 AD bild 271
  13. Sveriges dödsbok 1901-2009
  14. Lungsund AI:14 Husförhör 1831-1835 p 33/281
  15. Lungsund C:5 Födda 1774-1839 p 92/232
  16. Lungsund AI:9 Husförhör 1804-1810 p 16/163
  17. Lungsund AI:5 Husförhör 1778-1784 p 15/158
  18. Lungsund C:3 Födde 1735-1773 p 107/191
  19. Färnebo C:7 Födde 1779-1809 p 97/284
  20. Hässjö C:5 Födda 1861-1881 AD sid 65
  21. Hässjö A1:8 Husförhör 1871-1880 p 20/95
  22. Högsjö SCB Döda 1917
  23. Ullånger (Y) AI:7 (1844-1855) Bild 104 / sid 99
  24. SCB HIAA:1206 F/V/D 1897 p 306/480
  25. Boteå A1:3 Husförhör 1821-1830 p 108/139
  26. Ullånger AI:9 Husförhör 1864-1873 Bild 15 / sid 8
  27. Ullånger A1:9 Husförhör1864-1873 p 14/194
  28. Ullånger C:2 Födde 1768-1809 AD sid 86
  29. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  30. Ullånger (Y) AI:6 (1836-1843) Bild 197 / sid 192
  31. Boteå A1:2 Husförhör 1811-1820 p 15/137
  32. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 111/122
  33. Ullånger A1:7, Husförhör, 1844-1855 p 107/251
  34. Gudmundrå AI:7b (1878-1888) Bild 361 / sid 755
  35. Ullånger A1:4, Husförhör, 1814-1824 p 45/166
  36. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 80/122
  37. SSA Hälsovårdsnämndens dödsbevis 1878-1926
  38. Härnösand C:1 F/D/V/D 1721-1787 p 236/439
  39. Egen bouppteckning
  40. Nordingrå (Y) C:6 (1837-1862) Bild 45 / sid 75
  41. Gudmundrå SCB Döda 1928
  42. Nordingrå AI:10b Husförhör 1858-1867 Bild 123 / sid 115
  43. Folkräkningen 1910 (SVAR)
  44. Nordingrå (Y) C:5 (1780-1836) Bild 120 / sid 113
  45. Nordingrå AI:11A HFL 1868-1878 p 40/277
  46. Båtmansdatabasen
  47. Nordingrå C:4 1750-1779 p 130/239
  48. Nordingrå AI:6 HFL 1814-1825 S 241/300
  49. Per Sundin
  50. Nordingrå AI:5 HFL 1803-1813 s 206/272
  51. Nordingrå EI:1 1780-1861 Bild 109 / sid 105
  52. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 166/303
  53. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 105/148
  54. Nordingrå AI:8 HFL 1837-1846 51/124
  55. Häggdånger C:2 Födde 1760-1803 AD Bild 80/ sid 149
  56. Härnösand, Personregister, SE/SVAR/HLA-133220028/ R/ S00463 (1721-1860) p 158
  57. Härnösand E:1 död, begravning 1788-1860 p 153/182
  58. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 203/303
  59. Härnösands domkyrkoförsamling AIa:5 Husförhör 1821-1826 AD Bild 18 / sid 5
  60. Härnösand A1:5 Husförhör 1821-1826 p 20/127
  61. Sveriges befolkning 1900
  62. Högsjö AII:a5 Församlingsbok 1905-1923 AI sid 781
  63. Begravda i Sverige
  64. Luleå domkyrkoförsamling (BD) C:9 (1899-1903) Bild 690 / Sida 61
  65. Sveriges dödsbok 1947-1967
  66. Sveriges befolkning 1970
  67. Gudmundrå SCB Födda 1924
  68. Sveriges dödsbok 1860-2016

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.