Ansedel Johan Brännström

1815-1903

Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 1 .
Dräng i Klankliden, Nysätra (AC) 2 .
Stalldräng i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå (AC).
Dagsverkskarl i Utansjö bruk, Högsjö (Y).
Arbetare 1842-1846 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 3 .
Stalldräng 1847-1849 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 4 .
Arbetare 1850-1893 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 5 .
Gratialist 6 .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) 7 8 .
Johan Brännström
Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 1 .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) 7 8 .
Dräng i Klankliden, Nysätra (AC) 2 .
Stalldräng i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå (AC).
Dagsverkskarl i Utansjö bruk, Högsjö (Y).
Arbetare 1842-1846 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 3 .
Stalldräng 1847-1849 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 4 .
Arbetare 1850-1893 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 5 .
Gratialist 6 .
F Olof Olofsson.
Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 1 9 .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) 10 .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) 11 .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) 12 .

FF Olof Olofsson.
Född 1742-11-22 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 13 14 .
Död 1788-03-03 i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC) 15 .
Dräng
Bonde i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC).


FFF Olof Larsson Munk.
Född 1704-10-26 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 14 .
Död 1776-12-05 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 13 .
Dräng
Soldat
Bonde från 1750 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 13 .


FFFF Lars Olofsson.
Född 1677 i Önnemark 6, Lövånger (AC) 13 .
Död 1757-03-15 i Önnemark 6, Lövånger (AC) 13 .
Bonde från 1701 i Önnemark 6, Lövånger (AC) 13 .


FFFM Anna Persdotter.
Född 1678 i Önnemark 1, Lövånger (AC) 13 14 .
Död 1766-10-14 i Önnemark 6, Lövånger (AC) 13 14 .


FFM Dordi Andersdotter.
Född 1710-03-21 i Vallen 7, Lövånger (AC) 13 14 .
Död 1782-03-20 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 13 .
Piga


FFMF Anders Olofsson.
Född 1667 i Kräkånger 7, Lövånger (AC) 15 .
Död 1740-11-15 i Vallen 7, Lövånger (AC) 13 .
Bonde från 1721 i Vallen 7, Lövånger (AC) 13 .
Nämndeman i Lövånger (AC) 13 .


FFMM Karin Katarina Jonsdotter.
Född 1679 i Fällan 1, Lövånger (AC) 15 .
Död 1753-03-09 i Kräkånger 7, Lövånger (AC) 13 .

FM Brita Catharina Larsdotter.
Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 16 .
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) 16 .
Piga


FMF Lars Jonsson.
Född 1716-10-28 i Brände 18, Nysätra (AC) 17 .
Död 1789-05-15 i Bygdeträsk 7:15, Bygdeträsk, Burträsk (AC) 15 .
Bonde 1746 i Innarsjön 5:15, Innarsjön, Burträsk (AC).
Kyrkans sexman


FMFF Jon Olofsson.
Född 1674 i Brände 18, Nysätra (AC) 17 .
Död 1735-08-10 i Brände 18, Nysätra (AC) 17 .
Uppsyningsman
Länsman 1719-1722.
Bonde från 1706 i Brände 18, Nysätra (AC) 17 .


FMFM Brita Jönsdotter.
Född 1680 i Estersmark 15, Nysätra (AC) 17 .
Död 1767-10-24 i Brände 18, Nysätra (AC) 17 .


FMM Karin Mattsdotter Dalman Springfäldt.
Född 1722 i Djäkneboda, Bygdeå (AC) 15 .
Död 1813-12-07 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 15 .


FMMF Matts Olofsson Springfält Dalman.
Född 1693 i Gunsmark 6, Nysätra (AC) 15 .
Död 1741-08-23 i Villmanstrand, Södra Karelen, Finland 15 .
Korpral


FMMM Sara Persdotter.
Född 1697 i Flarken 7, Nysätra (AC) 17 .
Död 1764-09-15 i Innansjön 18, Burträsk (AC).

M Brita Gerdtsdotter.
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 18 .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) 19 .

c__bilderhemsidan_gert_larsson.jpg
MF Gerdt Larsson.
Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 20 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 21 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 22 .


MFF Lars Larsson.
Född 1704 i Skellefteå landsförsamling (AC) 23 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 23 .
Bonde från 1725 i Skellefteå landsförsamling (AC) 22 .


MFFF Lars Larsson.
Född 1670 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 22 24 .
Död 1739 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 22 24 .
Bonde 1700-1703 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 22 .
Bonde 1705-1707 i Rangvaldsträsk 9, Skellefteå (AC) 22 .
Bonde 1707-1724 i Skellefteå landsförsamling (AC) 22 .


MFFM Brita Andersdotter.
Född 1669 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 22 .
Död 1729 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 22 24 .


MFM Brita Gerdtsdotter.
Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 22 25 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 22 .


MFMF Gert Mårtensson.
Född 1658 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 22 .
Död 1747 i Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 22 .
Bonde 1700-1718 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 15 .


MFMM Barbru Karlsdotter.



MM Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Skellefteå landsförsamling (AC) 22 .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) 26 .


MMF Nils Samuelsson Degerman.
Född 1713-02-01 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 27 .
Död 1788 i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC) 27 .
Bonde 1744-1760 i Stämningsgården 2, Skellefteå (AC).
Bonde i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC).
Kommisionsfodge


MMFF Samuel Larsson Degerman.
Född 1661 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 28 .
Död 1747 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 28 .
Bonde 1702-1715 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 22 .
Nämndeman 1715-1719 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC).


MMFM Margareta Mattsdotter.
Född 1665 i Innervik 11, Skellefteå (AC) 22 .
Död 1740 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 22 .


MMM Mariet Margareta Jonsdotter.
Född 1715-01-01 i Renbergsvattnet 5, Burträsk (AC) 29 .
Död 1759 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) 27 .


MMMF Jon Håkansson Berg.
Född 1663 i Renbergsvattnet 1, Renbergsvattnet, Burträsk (AC).
Död 1721-01-13 i Renbergsvattnet, Burträsk (AC) 29 .
Postbonde 22 .
Länsman 29 .
Bonde 1707-1721 i Böle 7, Norrböle (AC) 22 .
Soldat Roten 32 Berg 1713-1715 22 .


MMMM Margareta Nilsdotter.
Född 1680 i Burträsk, Skellefteå (AC) 30 .
Begravd 1743-02-26 i Renbergsvattnet, Burträsk (AC) 29 .

Levnadsbeskrivning

Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 1 .
Döpt 1815-10-17 i Burträsk (AC) 31 .
Dräng i Klankliden, Nysätra (AC) 2 .
Flyttade 1834-10-12 från Klankliden, Nysätra (AC) till Burträsk (AC) 2 .
Flyttade 1834-10-19 från Nysätra (AC) till Burträsk (AC) 32 .
Stalldräng i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå (AC).
Inflyttad Flyttade till Utansjö bruk, Högsjö (Y) 1841-10-14.
Dagsverkskarl i Utansjö bruk, Högsjö (Y).
Arbetare 1842-1846 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 3 .
Stalldräng 1847-1849 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 4 .
Arbetare 1850-1893 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 5 .
Levde 1880 i Ahlafors ångsåg, Hässjö (Y).
Levde 1890 i Utansjö, Högsjö (Y) 33 .
Gratialist 6 .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) 7 8 .
Dödsorsak: Ålderdom
Jakobsdotter, Lovisa. Född 1812-11-28 i Sjulsmark, Bygdeå. Död 1898 i Utansjö bruk, Högsjö (Y). Gift 1841-10-03 i Bygdeå med Brännström-Olofsson, Johan. (Arbetare i Utansjö bruk. Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk. Flyttade 1841 till Utansjö bruk, Högsjö (Y).) Far: Olofsson, Olof. Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk. Död 1838-09-04 i Degerfors, Nysätra. Mor: Gerhardsdotter, Brita. Född 1774 i Skellefteå . Källa: Kurt Andersson

Johan kallade sig Brännström vid vigseln 1841

Faddrar: Kyrkoherde Wattning och dess hustru
Lars Olofsson och hustru i Johannesfors
Soldaten Johan Westin
Pigan Stina Greta Hans?dotter
Högsjö, A1, 7, Husförhör, 1846-1855 sida 374 av 390

Relationer och barn

Gift 1841-10-03 i Bygdeå (AC) 34 .
Lovisa Brännström f Jakobsdotter. uparrow.png Född 1812-11-28 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 35 .
Piga i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå.
Död 1898-10-01 i Utansjö, Högsjö (Y) 7 8 .
Brita Lovisa Olsson Brännström. rightarrow.png Född 1845-01-17 i Utansjö, Högsjö (Y) 36 .
Piga från 1864 till 1867 i Härnösand (Y) 37 .
Sömmerska tillsammans med sina systrar Anna-Lisa och Charlotta 1879 i Dal, Högsjö (Y) 38 .
Piga 1881 i Västby, Högsjö (Y) 39 .
Död 1910-09-24 i Ramvik, Högsjö (Y) 40 41 .
Anna Lisa Brännström. rightarrow.png Född 1847-03-14 i Utansjö, Högsjö (Y) 42 .
Klädsömmerska
Sömmerska 1879 i Dal, Högsjö (Y) 38 .
Död 1917-09-20 i Mo (Y) 43 .
Johan Olof Brännström. rightarrow.png Född 1850-06-25 i Utansjö, Högsjö (Y) 44 .
Stalldräng i Utansjö bruk, Utansjö (Y) 45 .
Arbetare i Ramvik, Högsjö (Y) 45 .
Stallmästare 1879 i Utansjö, Högsjö (Y) 46 .
Gårdskarl 1910 i Strömnäsångsåg, Gudmundrå (Y) 47 .
Död 1924-06-09 i Strömnäs, Gudmundrå (Y) 48 .
Karl Jakob Brännström. rightarrow.png Född 1852-02-28 i Utansjö, Högsjö (Y) 49 .
Arbetare
Snickare (carpenter)
Död 1941-02-09 i Sheldon, Ransom Country, North dakota, USA 50 .
Charlotta Brändström. Född 1854-08-17 i Utansjö, Högsjö (Y) 51 .
Sömmerska 1879 i Dal, Högsjö (Y) 38 .
Piga i Ahlafors ångsåg, Hässjö (Y) 52 .
Piga 1890 i Ramvik, Högsjö (Y) 53 .
Död 1944-07-30 i Ålderdomshemmet, Gudmundrå (Y) 54 .

Levnadsbana

Källor
  1. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  2. Nysätra AI:6a 1825-1835 AD Bild 52 / sid 46
  3. Mtl 1842-1846
  4. Mtl 1847-1849
  5. Mtl 1850-1893
  6. Folkräkningen 1900 (SVAR)
  7. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  8. SVAR-döddatabas
  9. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  10. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  11. Ann-Mari Bäckman
  12. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  13. Lövånger 1600-1800 Agneta Olofsson
  14. Lövånger AI:3 1761-1781Bild 18 / sid 14 AD Bild 18 / sid 14
  15. Gun Wiklund
  16. Bengt Viksten
  17. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  18. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  19. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  20. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  21. Gustav Nilsson
  22. Skellefteå socken 1650-1790
  23. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325
  24. Skellefteå landsförsamling AI:2 1720-1770 AD Bild 129 / sid 119
  25. Skellefteå landsförsamling AI:3a 1771-1801 Ad Bild 173 / sid 325
  26. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  27. Indiko
  28. Kurt Andersson
  29. Lars-Gunnar Olofsson
  30. Bertil Widmark
  31. Burträsk C:4 Födde, dop 1813-1837 p 22/198
  32. Burträsk B:1 In/utflyttning 1821-1847 p 22/82
  33. Folkräkningen 1890 (SVAR)
  34. Bygdeå Födde, dop 1829-1860 p 300/416
  35. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 51/237
  36. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 6/215
  37. Härnösand A1A:114B Husförhör 1862-1870 p 113/146
  38. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 43/10
  39. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 93/223
  40. Högsjö AII:a4 Församlingsbok 1905-1923 p 198 2056.34.19800
  41. Högsjö SCB Döda 1910
  42. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 14/215
  43. Döda Mo, SCB
  44. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 25/215
  45. Högsjö - en socken genealogi
  46. Högsjö (Y) C:4 (1845-1880) Bild 157 / sid 302
  47. Sveriges befolkning 1910
  48. Begravda i Stockholm
  49. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 32/215
  50. USA Find A Grave
  51. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 42/215
  52. Folkräkningen 1880 (SVAR)
  53. Högsjö A1:11B Husförhör 1887-1894 p 26/203
  54. Sveriges dödsbok 1901-2013

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.