Ansedel Karl Helge Sigfrid Pettersson

1911-1978

Född 1911-09-28 i Utansjö, Högsjö (Y) 1 .
Fabriksarbetare 1930 i Utansjö fabrik, Utansjö, Högsjö (Y) 2 .
Död 1978-05-02 i Gästrike Hammarby, Ovansjö (X) 3 .
Karl Helge Sigfrid Pettersson
Född 1911-09-28 i Utansjö, Högsjö (Y) 1 .
Död 1978-05-02 i Gästrike Hammarby, Ovansjö (X) 3 .
Fabriksarbetare 1930 i Utansjö fabrik, Utansjö, Högsjö (Y) 2 .
c__bilderhemsidan_carlhelgelommaryd.png
F Karl Helge Sigfrid Pettersson.
Född 1884-07-31 i Sollefteå (Y) 4 .
Död 1935-02-13 i Utansjö, Högsjö (Y) 5 .
Fabriksarbetare från 1910-01-07 till 1935 i Utansjö fabrik, Utansjö, Högsjö (Y) 6 .
Ordförande Sveriges sågverksarbetares industriförbund 1917-1919 i Utansjö, Högsjö (Y) 7 .
Ordförande Svenska Pappersindustriarbetarförbundet avd 15 1924-1935 i Utansjö, Högsjö (Y) 7 .

c__bilderhemsidan_kar_august_pettersson.jpg
FF Karl August Pettersson.
Född 1862-12-15 i Björkhyttan No:1, Lindesberg (T) 4 8 .
Död 1925-04-25 i Hullsta, Sollefteå (Y) 9 .
Stenarbetare
Lösdräng 1880 i Björka, Lindesberg (T) 10 .
Dräng 1878 i Darlkarlshytte, Lindesberg (T) 11 .
Lösdräng 1880 i Björka, Lindesberg (T) 10 .


FFF Per Erik Ersson.
Född 1827-12-04 i Gusselhyttan No:2, Linde (T) 12 .
Död 1894-11-03 i Lindesberg (T) 13 .
Bergsman i Björka 1, Linde (T) 14 .
Arbetare
Lanthandlare i Lindesberg (T).


FFFF Erik Larsson.
Född 1800-06-12 i Kårberg, Skäftesberg, Ramsberg, Linde (T) 12 .
Död 1862-02-06 i Lindesberg (T) 15 .
Bergsman 12 .


FFFM Christina Stina Axelsdotter.
Född 1799-07-16 i Damsjötorp, Lindersberg (T) 16 12 .
Död 1884-03-05 i Lindesberg (T) 17 .


FFM Gustava Andersdotter.
Född 1825-12-19 i Björka Nr: 1, Lindesberg (T) 18 .
Död 1899-12-13 i Lindesberg (T) 13 .


FFMF Anders Ersson.
Född 1799-02-03 i Aspa by 5, Aspa, Lindesberg (T) 19 .
Död 1873-01-25 i Björka, Lindesberg (T) 20 .
Bergsman i Björka by, Lindesberg (T).
Kronofjärdingsman i Björka, Lindesberg (T) 21 .
Nämndeman i Björka, Lindesberg (T) 22 .


FFMM Anna Kristina Ersdotter.
Född 1805-08-16 i Björka, Lindesberg (T) 23 .
Död 1847-04-24 i Björka by, Lindesberg (T) 24 .

c__bilderhemsidan_sofia_blad.jpg
FM Sofia Fröberg f Adamsdotter Blad.
Född 1853-05-13 i Frinnaryd (F) 25 .
Död 1935-09-02 i Härnösand (Y) 26 .
Piga från 1870 till 1872 i Frinnaryd (F) 27 .
Piga i Frinnaryd (F) 27 .
Piga i Lassaretat, Sollefteå (Y) 28 .
Piga i Prestbordet, Sollefteå (Y) 29 .
Piga 18881100-18891027 i Säby, Carlslund, Visnum (S) 30 .
Piga hos Folkskolärare Johan Nordling f 1853 i Oviken (Z), boende i Kramfors 1890 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 31 .
Hushållerska 1890-1892 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 32 .


FMF Adam Jonsson Blad.
Född 1813-04-09 i Nedbyn, Frinnaryd (F) 33 .
Död 1899-04-02 i Frinnaryd (F) 34 .
Soldat
Gratialist i Brungården, Frinnaryd (F) 35 .


FMFF Jöns Nilsson.
Född 1767-05-07 i Bänarp, Frinnaryd (F) 36 .
Död 1821-07-14 i Lilla Vispan, Frinnaryd (F) 37 .
Bonde i Nedby, Frinnaryd (F) 38 .


FMFM Stina Jonsdotter.
Född 1768-07-13 i Nedbyn, Frinnaryd (F) 39 .
Död 1850-09-13 i Backa Fallet, Frinnaryd (F) 40 .


FMM Maria Maja Persdotter.
Född 1814-09-13 i Granstugan, Bommeryd, Marbäck (F) 41 .
Död 1895-08-18 i Fridhem, Frinnaryd (F) 42 .


FMMF Petter Jönsson.
Född 1768-04-04 i Gårbo, Frinnaryd (F) 43 .

Dräng i Offerstorp, Frinnaryd (F) 44 .
Torpare


FMMM Annika Andersdotter.
Född 1771-08-10 i Bänarp, Frinnaryd (F) 45 .


M Emma Karlsson f Nordlander.
Född 1875-03-22 i Ahlafors, Hässjö (Y) 46 47 .
Död 1917-11-09 i Utansjö, Högsjö (Y) 48 .
Arbetarhustru

c__bilderhemsidan_eriknordlanderfodd.png
MF Erik Nordlander Persson.
Född 1844-12-14 i Öden, Ullånger (Y) 49 .
Död 1897-05-26 i Alnö (Y) 50 .


MFF Per Ersson Eriksson.
Född 1817-12-11 i Undrom, Boteå (Y) 51 .
Död 1871-11-11 i Almsjö, Ullånger (Y) 52 .
Bonde i Öden 3, Ullånger (Y) 49 .
Torpare i Almsjö, Ullånger (Y) 53 .


MFFF Erik Danielsson.
Född 1794-03-09 i Ullånger (Y) 54 .
Död 1876-04-14 i Almsjönäs, Ullånger (Y) 55 .
Bonde i Almsjönäs 8, Ullånger (Y) 56 .


MFFM Kajsa Stina Persdotter.
Född 1785-09-29 i Dämsta, Styrnäs (Y) 57 .
Död 1867-03-02 i Almsjönäs, Ullånger (Y) 58 .


MFM Märta Brita Bergström.
Född 1821-10-31 i Getberg, Ullånger (Y) 59 .
Död 1886-08-06 i Svanö, Gudmundrå (Y) 60 .


MFMF Johan (Johannes) Bergström.
Född 1779-12-26 i Getberg 3, Getberg, Ullånger (Y) 61 .
Död 1853-06-01 i Getberg, Ullånger (Y) 62 .
Skräddare 1803 i Ullånger 63 .


MFMM Ingrid Kristina (Stina) Bergström f Löf.
Född 1783-09-28 i Härnösands domkyrkoförsamling (Y) 64 .
Död 1871-03-20 i Getberg, Ullånger (Y) 65 .
Borgardotter

MM Brita Stina Nordlander f Jonsson Björnås.
Född 1844-10-08 i Fröstvik, Nordingrå (Y) 66 .
Död 1928-05-31 i Frånö, Gudmundrå (Y) 67 .
Piga omkring 1865 i Omne, Nordingrå (Y) 68 .
Handlande i Lunde, Gudmundrå (Y) 69 .


MMF Jonas Persson Näsberg Näslund Björnås.
Född 1816-12-11 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 70 .
Död 1873-07-15 i Björnås, Nordingrå (Y) 71 .
Ordinarie Båtsman no: 26 1846 i Rote 026 Björnås, Nordingrå (Y) 72 .


MMFF Per Ersson.
Född 1772-09-28 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 73 74 .
Död 1822-03-09 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 55 .
Torpare 1810-1822 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 75 .


MMFM Karin Katarina Jonsdotter.
Född 1789-08-04 i Björnås, Nordingrå (Y) 74 76 .
Död 1826-09-15 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 77 .


MMM Brita Greta Kristoffersdotter Sjödin.
Född 1817-10-27 i Härnösand (Y) 78 .
Död 1855-04-27 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 79 .
Piga omkring 1844 i Fröstvik, Nordingrå (Y) 80 .


MMMF Kristoffer Kristian Svensson Sjödin.
Född 1775-10-24 i Häggsjö, Häggdånger (Y) 81 82 .
Död 1835-04-03 i Härnösand (Y) 83 .
Ringare i Härnösand (Y) 78 .
Brandvakt i Härnösand (Y) 84 .
Nattvakt i Härnösand (Y) 85 .


MMMM Brita Åkerlund Olofsdotter.
Född 1780-06-23 i Furuhult, Säbrå (Y) 86 .
Död 1839-11-15 i Härnösand (Y) 82 .

Levnadsbeskrivning

Född 1911-09-28 i Utansjö, Högsjö (Y) 1 .

Ingen fader angiven i födelseboken. Karl Helge Sigfrid har dock erkänt faderskap. Bekännelsen finns som en bild på hans sida.

Innehar bouppteckning


Levde 1920 i Utansjö, Högsjö (Y) 87 .
Konfirmerad 1926-03-14 i Högsjö (Y) 88 .
Fabriksarbetare 1930 i Utansjö fabrik, Utansjö, Högsjö (Y) 2 .
Död 1978-05-02 i Gästrike Hammarby, Ovansjö (X) 3 .
Begravd 1978-05-12 i Ovansjö kyrkogård, Ovansjö (X) 89 .

 mtDNA Haplogroup:  U5a1a1b 


Värnpliktsnummer 233 67/1931
Rullföringsområde Sollefteå rullföringsområde
Inskrivningsområde Västernorrlands inskrivningsområde

Länkar
Källa: Gävleborgs inskrivningsområde (Io 14), Inskrivningsområdesexpeditionen D10a:42 (1931) Bild 2430

Relationer och barn

Gift 1938-09-17 i Ovansjö (X) 90 .
Anna Josefina Pettersson f Eriksson. uparrow.png Född 1916-09-20 i Ovansjö (X) 91 .
Död 2002-10-25 i Ovansjö (X) 3 .
Anna Margareta Storm f Pettersson. rightarrow.png Född 1939-07-20 i Härnösand (Y) 92 .
Affärsbiträde 1960 93 .
Död 2007-03-07 i Storvik (X) 89 .
Bo Helge Pettersson. Född 1943-05-22 i Härnösand (Y) 94 .
Affärsbiträde 1960 93 .
Källor
  1. Högsjö SCB Födda 1911
  2. SCB Folkräkning 1930
  3. Sveriges döddatabas 1947-2003 (SVAR)
  4. Sollefteå A1:14A Husförhör 1887-1897 AD Bild 159 / sid 152
  5. Högsjö SCB Döda 1935
  6. Tony Jonsson
  7. Sveriges Pappersarbetarindustriförbundets avd 5 1906-1981
  8. Lindesberg SCB födde 1862
  9. Dödsbok för Sollefteå församling 1688-1930
  10. Folkräkningen 1880 (SVAR)
  11. Lindesberg AIa:55 Husförhör 1872-1881 AD bild 336
  12. Lindesberg AIa:32 Husförhör 1831-1841 p AD sid 399
  13. Lindesberg AIc:26 Husförhör 1892-1901 AD sid 325
  14. Lindesberg (T) AIa:55 (1872-1881) Bild 367 / sid 843
  15. Lindesberg AIc:17 (1861-1871) Bild 37 / Sida 249
  16. Lindesberg AIa:28 Husförhör 1816-1830 AD sid 346
  17. Sveriges dödsbok 1860-2016
  18. Lindesberg CI:12 Födde 1806-1832 AD bild 366
  19. Lindesberg CI:11 Födde 1796-1805
  20. Lindesberg FIa:10 Döda 1871-1880 AD sid 31
  21. Källa: "Bergsmän och borgare" av David Blomberg utgiven 1936
  22. Lindesberg AIa:30 Husförhör 1831-1842 p 40/236
  23. Lindesberg CI:11 Födde 1796-1805 AD bild 253
  24. Lindesberg AIa:36 Husförhör 1841-1850 AD sid 760
  25. Frinnaryd C:5 födde, vigsel. död, 1843-1861 p 56/102
  26. Elisabeth Johansson
  27. Ewa Klingberg
  28. Sollefteå A1:13 Husförhör 1875-1886 p 288/297
  29. Sollefteå A1:14B Husförhör 1887-1897 p 165/263
  30. Visnum AI:25 (1886-1890) Bild 421 / sid 411
  31. SVAR Folkräkning 1890
  32. SCB 1058 F/V/D 1892-1892 p 248/567
  33. Frinnaryd C:4 F/V/D 1795-1842 AD Bild 78 / sid 145
  34. Frinnaryd (F) AIIa:1 (1895-1904) Bild 42 / Sida 32
  35. Frinnaryd A1:15 Husförhör 1886-1894 p 11/209
  36. Frinnaryd A1:3 Husförhör 1816-1821 p 34/112
  37. Frinnaryd C:4 F/V/D 1795-1842 AD Bild 164 / sid 317
  38. Frinnaryd (F) AI:2 (1806-1815) Bild 227 / Sida 441
  39. Frinnaryd C:3 F/V/D 1766-1794 p 64/240
  40. Frinnaryd A1:7 Husförhör 1841-1850 AD Bild 36 / sid 28
  41. Marbäck (F) C:4 (1789-1820) Bild 56 / sid 97
  42. Frinnaryd AII:1 Församlingsbok 1895-1904 AD p 42
  43. Marbäck A1:3 Husförhör 1790-1816 p 97/118
  44. Frinnaryd C:4 F/V/D 1795-1842 p 7/186
  45. Frinnaryd C:3 F/V/D 1766-1794 p 68/240
  46. Hässjö C:5 Födda 1861-1881 AD sid 65
  47. Hässjö A1:8 Husförhör 1871-1880 p 20/95
  48. Högsjö SCB Döda 1917
  49. Ullånger (Y) AI:7 (1844-1855) Bild 104 / sid 99
  50. SCB HIAA:1206 F/V/D 1897 p 306/480
  51. Boteå A1:3 Husförhör 1821-1830 p 108/139
  52. Ullånger AI:9 Husförhör 1864-1873 Bild 15 / sid 8
  53. Ullånger A1:9 Husförhör1864-1873 p 14/194
  54. Ullånger C:2 Födde 1768-1809 AD sid 86
  55. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  56. Ullånger (Y) AI:6 (1836-1843) Bild 197 / sid 192
  57. Boteå A1:2 Husförhör 1811-1820 p 15/137
  58. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 111/122
  59. Ullånger A1:7, Husförhör, 1844-1855 p 107/251
  60. Gudmundrå AI:7b (1878-1888) Bild 361 / sid 755
  61. Ullånger A1:4, Husförhör, 1814-1824 p 45/166
  62. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 80/122
  63. SSA Hälsovårdsnämndens dödsbevis 1878-1926
  64. Härnösand C:1 F/D/V/D 1721-1787 p 236/439
  65. Egen bouppteckning
  66. Nordingrå (Y) C:6 (1837-1862) Bild 45 / sid 75
  67. Gudmundrå SCB Döda 1928
  68. Nordingrå AI:10b Husförhör 1858-1867 Bild 123 / sid 115
  69. Folkräkningen 1910 (SVAR)
  70. Nordingrå (Y) C:5 (1780-1836) Bild 120 / sid 113
  71. Nordingrå AI:11A HFL 1868-1878 p 40/277
  72. Båtmansdatabasen
  73. Nordingrå C:4 1750-1779 p 130/239
  74. Nordingrå AI:6 HFL 1814-1825 S 241/300
  75. Per Sundin
  76. Nordingrå AI:5 HFL 1803-1813 s 206/272
  77. Nordingrå EI:1 1780-1861 Bild 109 / sid 105
  78. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 166/303
  79. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 105/148
  80. Nordingrå AI:8 HFL 1837-1846 51/124
  81. Häggdånger C:2 Födde 1760-1803 AD Bild 80/ sid 149
  82. Härnösand, Personregister, SE/SVAR/HLA-133220028/ R/ S00463 (1721-1860) p 158
  83. Härnösand E:1 död, begravning 1788-1860 p 153/182
  84. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 203/303
  85. Härnösands domkyrkoförsamling AIa:5 Husförhör 1821-1826 AD Bild 18 / sid 5
  86. Härnösand A1:5 Husförhör 1821-1826 p 20/127
  87. Högsjö SCB SBF 1920
  88. Högsjö kyrkoarkiv, Konfirmationsböcker, SE/HLA/1010085/D I/3 (1908-1929), bildid: F0013954_00090, sida 82
  89. Begravda i Sverige
  90. Gästrikland Vigda 1938
  91. Ovansjö SCB Födde 1898-1920 p 477/583
  92. Sveriges befolkning 1970
  93. AD Sveriges befolkning 1950
  94. Sveriges befolkning 1990

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.