Ansedel Anna Lisa Markusdotter

1859-1890

Född 1859-07-23 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Piga i Gårdsnäs, Sånga (Y) 2 .
Död 1890-03-04 i Gårdnäs, Sånga (Y) 3 .
Anna Lisa Markusdotter
Född 1859-07-23 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Död 1890-03-04 i Gårdnäs, Sånga (Y) 3 .
Piga i Gårdsnäs, Sånga (Y) 2 .
c__bilderhemsidan_markus_svensson.jpg
F Markus Svensson.
Född 1835-10-18 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) 4 .
Död 1898-01-06 i Oppsjön, Skorped (Y) 5 .
Dräng 1853-1857 i Djupsjö, Skorped (Y) 6 .
Torpare 1859-1879 i Djupsjö, Skorped (Y) 6 .
Bonde 1880-1886 i Oppsjön 1:1, Skorped (Y) 7 .

FF Sven Markusson.
Född 1794-01-17 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 8 .
Död 1885-03-06 i Djupsjö, Skorped (Y) 9 .
Bonde 1817 i Djupsjö 3:3, Skorped (Y) 7 .
Bonde 1818-1828 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 7 .
Bonde 1829-1839 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) 7 .


FFF Markus Svensson.
Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 10 .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 10 .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 7 .


FFFF Sven Johansson.
Född 1719 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 10 .
Död 1796-08-04 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 10 .
Bonde 1745-1790 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 11 .


FFFM Brita Beata Markusdotter.
Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 10 .
Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 10 .


FFM Märeta Salomonsdotter.
Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 10 .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) 11 .
Bonde 1799-1800 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 7 .
Förmånstagare 1858 i Djupsjö, Skorped (Y) 6 .


FFMF Salomon Olofsson.
Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 10 .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) 10 .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 7 .
Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 7 .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 7 .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) 6 .


FFMM Kerstin Abrahamsdotter.
Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 10 .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) 12 .

c__bilderhemsidan_saraolofsdotterd1855.png
FM Sara Johansdotter.
Född 1795-03-21 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 10 .
Död 1855-03-24 i Djupsjö, Skorped (Y) 10 .


FMF Johannes (Johan) Näsman.
Född 1773-04-27 i Lännäs, Skorped (Y) 13 .
Död 1829-09-11 i Skorped (Y) 5 .
Dräng 1795 i Skorped, Skorped (Y).
Bonde 1797-1800 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) 7 .
Bonde 1801-1802 i Mosjö 6, Skorped (Y) 7 .
Bonde 1803-1817 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 7 .
Brukare 1812 i Holm 2:2, Sidensjö (Y) 7 .

 

FMFM Sara Olofsdotter.
Född 1737-11-24 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 10 .
Död 1804-04-13 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 10 .


FMM Kristina (Stina) Ersdotter.
Född 1772-03-20 i Skorped 2, Skorped (Y) 5 .
Död 1850-02-15 i Skorped (Y) 14 .
Bonde 1832-1835 i Skorped 2:1, Sidensjö (Y) 7 .


FMMF Erik Jonsson.
Född 1736-02-18 i Mosjö, Skorped (Y) 10 .
Död 1804-03-17 i Mosjö, Skorped (Y) 5 .
Bonde 1770-1802 i Skorped 2, Skorped (Y) 7 .


FMMM Karin Catarina Nilsdotter.
Född 1733 i Grillom, Boteå (Y) 5 .
Död 1813-03-11 i Skorped, Skorped (Y) 5 .
Bonde 1770 i Skorped 2, Skorped (Y) 7 .

c__bilderhemsidan_markus_svensson.jpg
M Kajsa Magdalena Matsdotter.
Född 1828-08-26 i Brandberget, Sånga (Y) 15 .
Död 1909-12-26 i Oppsjön, Skorped (Y) 5 .

MF Mathias Matts Mattsson.
Född 1797-04-22 i Staberg, Överlännäs (Y) 16 .
Död 1869-02-07 i Djupsjö, Skorped (Y) 17 .
Kolare
Bonde 1839-1851 i Djupsjö 8:3, Skorped (Y) 7 .


MFF Mats Olofsson.
Född 1752-08-10 5 .
Död 1819-05-03 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 18 .
Dagsverkskarl

 
 

MFM Magdalena Malin Eskilsdotter.
Född 1765-09-01 i Björkå, Överlännäs (Y) 19 .
Död 1831-06-26 i Brandberget, Sånga (Y) 20 .


MFMF Eskil Olofsson.
Född 1732 i Björkå, Överlännäs (Y) 21 .
Död 1806-11-19 i Björkå, Överlännäs (Y).
Bonde


MFMM Märeta Olofsdotter.
Född 1728.
Död 1773-12-05 i Björkå, Överlännäs (Y) 21 .

MM Anna de Wall.
Född 1795-09-08 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 15 .
Död 1887-01-23 i Djupsjö, Skorped (Y) 22 .


MMF Erik Dewall.
Född 1763-12-09 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) 23 .
Död 1843-12-17 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 5 .
Smed i Björkåbruk, Överlännäs (Y) 6 .


MMFF Peter de Wall.
Född 1727-10-02 i Högfors Bruk, Karbenning (U) 24 .
Död 1814-02-24 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y).
Smed i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y).
Mästersmed i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y).


MMFM Anna Hansdotter.
Född omkring 1735.
Död 1801-12-28 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 25 .


MMM Margareta (Greta) Eriksdotter.
Född 1765-05-01 5 .
Död 1848-01-22 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 5 .
Piga

 
 

Levnadsbeskrivning

Född 1859-07-23 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Döpt 1859-07-24 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Piga i Gårdsnäs, Sånga (Y) 2 .
Död 1890-03-04 i Gårdnäs, Sånga (Y) 3 .
Dödsorsak: Lungsot

Anna-Lisa flyttade hemifrån 5/11 1874, hon var då 15 år gammal. Hon arbetade som piga fyra ställen i Skorped samt på en plats i Gårdnäs, Sänga (Y). Nu är vi framme vid år 1881. Det senaste arbetet var på ett ställe med mycket tjänstefolk och här arbetade hon tillsammans med en yngling vid namn Viktor Alfred Lind. Den 16 oktober 1881 gifte dom sig och flyttade in i Viktors föräldrahem i Gårdnäs.Där levde hon hela sina liv och fick sex barn tillsammans, tre pojkar och tre flickor. Anna-Lisa dog väldigt ung, hon var endast 31 år gammal när hon drabbades av lungsot.


Relationer och barn

Gift 1881-10-16 i Sånga (Y) 3 .
Viktor Alfred Lind. Född 1858-08-22 i Ås, Sånga (Y) 26 .
Arbetare
Smed 27 .
Smed 1890 i Sånga (Y) 28 .
Död 1939-04-15 i Sånga (Y) 29 .
Per Alfrid Lind. Född 1882-01-29 i Gårdnäs, Sånga (Y) 30 .
Död 1882-07-02 i Gårdnäs, Sånga (Y) 30 .
Albin Bernhard Lind. Född 1883-06-19 i Gårdnäs, Sånga (Y) 30 .
Död 1883-08-03 i Gårdnäs, Sånga (Y) 30 .
Selma Johanna Helena Edholm f Lind. rightarrow.png Född 1884-06-28 i Gårdnäs, Sånga (Y) 30 .
Död 1971-04-04 i Härnösand (Y) 30 .
Bernhard Reihold Lind. rightarrow.png Smed
Född 1885-10-11 i Gårdnäs, Sånga (Y) 30 .
Död 1965-08-23 i Kyrkbordet 1:6, Sollefteå (Y) 31 .
Alma Katarina Viklund f Lind. rightarrow.png Född 1887-11-02 i Sollefteå (Y) 32 .
Död 1982-01-14 i Tunahem, Rönnö, Matfors (Y) 33 .
Agnes Mathilda Lind. Född 1889-05-05 i Gårdnäs, Sånga (Y) 30 .
Död 1889-08-17 i Gårdnäs, Sånga (Y).
Källor
  1. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 67/130
  2. Folkräkningen 1880 (SVAR)
  3. Sånga AI:5 Husförhör 1182-1899 p 20/235
  4. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 71/111
  5. CD-Skorped 1776-1930
  6. Paul Olsson
  7. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  8. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 83/374
  9. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 49
  10. CD-Sidensjö 1689-1930
  11. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  12. Skorped C:1 1809-1838 Blad 3/3
  13. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD sid 182
  14. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 122/130
  15. Ed A1:4 Husförhör 1835-1845 p 104/123
  16. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 p 51/180
  17. Skorped F:1 Död 1864-1894 p 21/44
  18. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 AD sid 333
  19. Överlännäs AI:1b (1818-1827) Bild 29 / sid 20
  20. Sånga C:2 Födde död 1822-1881 p 119/134
  21. Alf Nilsson
  22. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 53
  23. Gålsjö C:1 Födde 1774-1839 p 19/271
  24. Smedskivan 3
  25. Michael Östman
  26. Sånga (Y) C:2 (1822-1881) Bild 47 / Sida 87
  27. Sollefteå (Y) AI:14a (1887-1897) Bild 315 / Sida 305
  28. Sthlms stadsarkiv, rotmansarkivet
  29. Sveriges dödsbok 1901-2013
  30. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  31. Sveriges dödsbok 1947-1967
  32. Sånga (Y) AII:1 (1899-1919) Bild 350 / sid 30
  33. Sveriges dödsbok 1860-2016

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.