Ansedel Johanna Kristina Markusdotter

1863-1899

Född 1863-02-24 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Död 1899-09-22 i Klovsta, Multrå (Y) 2 .
Johanna Kristina Markusdotter
Född 1863-02-24 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Död 1899-09-22 i Klovsta, Multrå (Y) 2 .
c__bilderhemsidan_markus_svensson.jpg
F Markus Svensson.
Född 1835-10-18 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) 3 .
Död 1898-01-06 i Oppsjön, Skorped (Y) 4 .
Dräng 1853-1857 i Djupsjö, Skorped (Y) 5 .
Torpare 1859-1879 i Djupsjö, Skorped (Y) 5 .
Bonde 1880-1886 i Oppsjön 1:1, Skorped (Y) 6 .

FF Sven Markusson.
Född 1794-01-17 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 7 .
Död 1885-03-06 i Djupsjö, Skorped (Y) 8 .
Bonde 1817 i Djupsjö 3:3, Skorped (Y) 6 .
Bonde 1818-1828 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 6 .
Bonde 1829-1839 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) 6 .


FFF Markus Svensson.
Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 9 .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 9 .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 6 .


FFFF Sven Johansson.
Född 1719 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 9 .
Död 1796-08-04 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 9 .
Bonde 1745-1790 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 10 .


FFFM Brita Beata Markusdotter.
Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 9 .
Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 9 .


FFM Märeta Salomonsdotter.
Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 9 .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) 10 .
Bonde 1799-1800 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 6 .
Förmånstagare 1858 i Djupsjö, Skorped (Y) 5 .


FFMF Salomon Olofsson.
Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 9 .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) 9 .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 6 .
Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 6 .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) 5 .


FFMM Kerstin Abrahamsdotter.
Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 9 .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) 11 .

c__bilderhemsidan_saraolofsdotterd1855.png
FM Sara Johansdotter.
Född 1795-03-21 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 9 .
Död 1855-03-24 i Djupsjö, Skorped (Y) 9 .


FMF Johannes (Johan) Näsman.
Född 1773-04-27 i Lännäs, Skorped (Y) 12 .
Död 1829-09-11 i Skorped (Y) 4 .
Dräng 1795 i Skorped, Skorped (Y).
Bonde 1797-1800 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) 6 .
Bonde 1801-1802 i Mosjö 6, Skorped (Y) 6 .
Bonde 1803-1817 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 6 .
Brukare 1812 i Holm 2:2, Sidensjö (Y) 6 .

 

FMFM Sara Olofsdotter.
Född 1737-11-24 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 9 .
Död 1804-04-13 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 9 .


FMM Kristina (Stina) Ersdotter.
Född 1772-03-20 i Skorped 2, Skorped (Y) 4 .
Död 1850-02-15 i Skorped (Y) 13 .
Bonde 1832-1835 i Skorped 2:1, Sidensjö (Y) 6 .


FMMF Erik Jonsson.
Född 1736-02-18 i Mosjö, Skorped (Y) 9 .
Död 1804-03-17 i Mosjö, Skorped (Y) 4 .
Bonde 1770-1802 i Skorped 2, Skorped (Y) 6 .


FMMM Karin Catarina Nilsdotter.
Född 1733 i Grillom, Boteå (Y) 4 .
Död 1813-03-11 i Skorped, Skorped (Y) 4 .
Bonde 1770 i Skorped 2, Skorped (Y) 6 .

c__bilderhemsidan_markus_svensson.jpg
M Kajsa Magdalena Matsdotter.
Född 1828-08-26 i Brandberget, Sånga (Y) 14 .
Död 1909-12-26 i Oppsjön, Skorped (Y) 4 .

MF Mathias Matts Mattsson.
Född 1797-04-22 i Staberg, Överlännäs (Y) 15 .
Död 1869-02-07 i Djupsjö, Skorped (Y) 16 .
Kolare
Bonde 1839-1851 i Djupsjö 8:3, Skorped (Y) 6 .


MFF Mats Olofsson.
Född 1752-08-10 4 .
Död 1819-05-03 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 17 .
Dagsverkskarl

 
 

MFM Magdalena Malin Eskilsdotter.
Född 1765-09-01 i Björkå, Överlännäs (Y) 18 .
Död 1831-06-26 i Brandberget, Sånga (Y) 19 .


MFMF Eskil Olofsson.
Född 1732 i Björkå, Överlännäs (Y) 20 .
Död 1806-11-19 i Björkå, Överlännäs (Y).
Bonde


MFMM Märeta Olofsdotter.
Född 1728.
Död 1773-12-05 i Björkå, Överlännäs (Y) 20 .

MM Anna de Wall.
Född 1795-09-08 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 14 .
Död 1887-01-23 i Djupsjö, Skorped (Y) 21 .


MMF Erik Dewall.
Född 1763-12-09 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) 22 .
Död 1843-12-17 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 4 .
Smed i Björkåbruk, Överlännäs (Y) 5 .


MMFF Peter de Wall.
Född 1727-10-02 i Högfors Bruk, Karbenning (U) 23 .
Död 1814-02-24 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y).
Smed i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y).
Mästersmed i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y).


MMFM Anna Hansdotter.
Född omkring 1735.
Död 1801-12-28 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 24 .


MMM Margareta (Greta) Eriksdotter.
Född 1765-05-01 4 .
Död 1848-01-22 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 4 .
Piga

 
 

Levnadsbeskrivning

Född 1863-02-24 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Död 1899-09-22 i Klovsta, Multrå (Y) 2 .
Skorped, A!:7A, Husförhör, 1868-1867, Sida 49 av 131
Skorped A1:8A, Husförhör, 1878-1889, Sida 43 av 251

Relationer och barn

Gift 1886-11-07 i Multrå (Y) 4 .
Erik Eriksson. Född 1855-04-30 i Sånga (Y) 25 .
Torpare
Död 1939-?9-?7 i Sånga (Y) 26 .
Johan Elof Åström Eriksson. rightarrow.png Född 1882-02-26 i Sånga (Y) 25 .
Telefonarbetare 1910 27 .
Telefonförman i Jönköping (F) 28 .
Död 1930-07-01 i Jönköping Sofia (F) 29 .
Emma Margareta Eriksson. Född 1887-01-14 i Klovsta, Multrå (Y) 25 .
Hushållerska hos Byggmästare Oskar Fredrik Jansson i Danderyd, Stockholm (A) 30 .
Död 1975-02-26 i Stocksund, Danderyd, Stockholm (AB) 31 .
Anna Kristina Selén f Eriksson. rightarrow.png Född 1889-04-04 i Klovsta, Multrå (Y) 25 .
Död 1975-04-07 i Uppsala (C) 31 .
Magna Karolina Fasth f Eriksdotter. rightarrow.png Född 1890-11-21 i Klovsta, Multrå (Y) 25 .
Död 1960-10-14 i Bromma, Stockholm (A) 32 .
Hilma Johanna Olsson f Eriksson. rightarrow.png Född 1893-09-23 i Klovsta, Multrå (Y) 25 .
Död 1973-05-22 i Sofia, Stockholm (A) 31 .
Jenny Elisabeth Eriksdotter. rightarrow.png Född 1895-09-20 i Klovsta, Multrå (Y) 2 .
Död 1973-12-12 i Bjärtrå (Y) 4 .
Erik Egnar Ossian Eriksson. Född 1897-09-18 i Klovsta, Multrå (Y) 2 .
Död 1898-07-19 i Klovsta, Multrå (Y) 2 .
Källor
  1. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 88/130
  2. Multrå AI:12 HFL 1894-1906 AD sid 97
  3. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 71/111
  4. CD-Skorped 1776-1930
  5. Paul Olsson
  6. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  7. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 83/374
  8. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 49
  9. CD-Sidensjö 1689-1930
  10. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  11. Skorped C:1 1809-1838 Blad 3/3
  12. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD sid 182
  13. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 122/130
  14. Ed A1:4 Husförhör 1835-1845 p 104/123
  15. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 p 51/180
  16. Skorped F:1 Död 1864-1894 p 21/44
  17. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 AD sid 333
  18. Överlännäs AI:1b (1818-1827) Bild 29 / sid 20
  19. Sånga C:2 Födde död 1822-1881 p 119/134
  20. Alf Nilsson
  21. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 53
  22. Gålsjö C:1 Födde 1774-1839 p 19/271
  23. Smedskivan 3
  24. Michael Östman
  25. Multrå A1:11 Husförhör 1884-1893 p AD Bild 115/sid 103
  26. Sveriges dödsbok 1901-2013
  27. Sveriges befolkning 1910
  28. Jönköpings Sofia CI:13 (1909-1915) Bild 103 / sid 96
  29. Sveriges dödsbok 1860-2016
  30. AD Sveriges befolkning 1940
  31. Sveriges döddatabas 1947-2003 (SVAR)
  32. Sveriges dödsbok 1947-2006

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.