Ansedel Anna Lisa Brännström

1847-1917

Född 1847-03-14 i Utansjö, Högsjö (Y) 1 .
Klädsömmerska
Sömmerska 1879 i Dal, Högsjö (Y) 2 .
Död 1917-09-20 i Mo (Y) 3 .
c__bilderhemsidan_anna_elisabeth_brannstrom_1847_-_kopia.jpg
Anna Elisabet Brännström
c__bilderhemsidan_anna_elisabeth_brannstrom_1847_-_kopia.jpg
Anna Lisa Brännström
Född 1847-03-14 i Utansjö, Högsjö (Y) 1 .
Död 1917-09-20 i Mo (Y) 3 .
Klädsömmerska
Sömmerska 1879 i Dal, Högsjö (Y) 2 .
F Johan Brännström.
Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 4 .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) 5 6 .
Dräng i Klankliden, Nysätra (AC) 7 .
Stalldräng i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå (AC).
Dagsverkskarl i Utansjö bruk, Högsjö (Y).
Arbetare 1842-1846 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 8 .
Stalldräng 1847-1849 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 9 .
Arbetare 1850-1893 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 10 .
Gratialist 11 .

FF Olof Olofsson.
Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 4 12 .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) 13 .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) 14 .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) 15 .


FFF Olof Olofsson.
Född 1742-11-22 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 16 17 .
Död 1788-03-03 i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC) 18 .
Dräng
Bonde i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC).


FFFF Olof Larsson Munk.
Född 1704-10-26 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 17 .
Död 1776-12-05 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 16 .
Dräng
Soldat
Bonde från 1750 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 16 .


FFFM Dordi Andersdotter.
Född 1710-03-21 i Vallen 7, Lövånger (AC) 16 17 .
Död 1782-03-20 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 16 .
Piga


FFM Brita Catharina Larsdotter.
Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 19 .
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) 19 .
Piga


FFMF Lars Jonsson.
Född 1716-10-28 i Brände 18, Nysätra (AC) 20 .
Död 1789-05-15 i Bygdeträsk 7:15, Bygdeträsk, Burträsk (AC) 18 .
Bonde 1746 i Innarsjön 5:15, Innarsjön, Burträsk (AC).
Kyrkans sexman


FFMM Karin Mattsdotter Dalman Springfäldt.
Född 1722 i Djäkneboda, Bygdeå (AC) 18 .
Död 1813-12-07 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 18 .

FM Brita Gerdtsdotter.
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 21 .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) 22 .


FMF Gerdt Larsson.
Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 23 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 24 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 25 .


FMFF Lars Larsson.
Född 1704 i Skellefteå landsförsamling (AC) 26 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 26 .
Bonde från 1725 i Skellefteå landsförsamling (AC) 25 .


FMFM Brita Gerdtsdotter.
Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 25 27 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 25 .


FMM Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Skellefteå landsförsamling (AC) 25 .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) 28 .


FMMF Nils Samuelsson Degerman.
Född 1713-02-01 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 29 .
Död 1788 i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC) 29 .
Bonde 1744-1760 i Stämningsgården 2, Skellefteå (AC).
Bonde i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC).
Kommisionsfodge


FMMM Mariet Margareta Jonsdotter.
Född 1715-01-01 i Renbergsvattnet 5, Burträsk (AC) 30 .
Död 1759 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) 29 .

M Lovisa Brännström f Jakobsdotter.
Född 1812-11-28 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 31 .
Död 1898-10-01 i Utansjö, Högsjö (Y) 5 6 .
Piga i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå.

MF Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 32 .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 33 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3, Bygdeå (AC).


MFF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 34 .
Död 1808-05-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 30 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MFFF Jon Thomasson.
Född 1703-07-19 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 20 .
Död 1792-02-14 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 18 .
Bonde i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 30 .


MFFM Malin Kruus Olofsdotter.
Född 1697-02-23 i Gumboda, Nysätra (AC) 18 .
Död 1754-12-11 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 35 .


MFM Malin Jakobsdotter.
Född 1734 i Qvarnbyn, Burtrträsk (AC) 30 .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 35 .


MFMF Jakob Jakobsson.
Född 1700-01-18 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 35 .
Död 1754-11-25 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 35 .
Bonde i Bygdeträsk 17, Bygdeträsk, Burträsk (AC).


MFMM Sara Andersdotter.
Född 1692-07-24 i Burträsk (AC) 35 .
Död 1736-10-01 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 35 .

MM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) 36 .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 33 .


MMF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) 20 .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 33 .
Nämndeman i Bygdeå (AC) 36 .


MMFF Per Mårtensson.
Född 1702 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 20 .
Död 1772-10-15 i Gumboda, Nysätra (AC) 20 .
Bonde från 1730 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 20 .


MMFM Malin Nilsdotter.
Född 1702 i Klintsjön 4, Nysätra (AC) 20 .
Död 1743 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 20 .


MMM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) 37 .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


MMMF Lars Andersson Flank.
Född 1686 i Sikeå 2, Robertsfors (AC).
Död 1734 i Sikeå, Robertsfors (AC) 33 .
Soldat från 1710 33 .
Bonde i Sikeå 2, Robertsfors (AC) 33 .


MMMM Lucia Isaksdotter.
Född 1693 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) 33 .
Död 1774-01-16 i Sikeå, Bygdeå (AC).

Levnadsbeskrivning

Döpt 1847-03-21 i Högsjö (Y) 1 .
Född 1847-03-14 i Utansjö, Högsjö (Y) 1 .
Flyttade 1867-10-19 från Utansjö, Högsjö (Y) till Dal, Högsjö (Y) 38 .
Klädsömmerska
Sömmerska 1879 i Dal, Högsjö (Y) 2 .
Flyttade 1882-11-12 från Dal, Högsjö (Y) till Skog, Högsjö (Y) 39 .
Flyttade 1880-09-06 från Skog, Högsjö (Y) till Mo, Mo (Y) 39 .
Levde 1890 i Mo bruk, Mo (Y) 40 .
Dödsorsak: Hjärnblödning
Död 1917-09-20 i Mo (Y) 3 .
Begravd 1917 i Mo kyrkogård, Själevad (Y) 41 .
Boende i Dal: Högsjö, A1, 10, Husförhör, 1877-1886, Sida 48 av98
Boende i Utansjö: Högsjö, A1, 10, Husförhör, 1877-1886, 187/0, Sida 86 av 223
Högsjö, A1, 7, Husförhör, 1846-1855 sida 374 av 390

Relationer och barn

Gift 1879-10-16 i Högsjö (Y) 42 .
Erik Olof Höglund. uparrow.png Född 1845-09-07 i Vålånger, Högsjö (Y) 43 .
Torpare
Skomakare i Westansjö, Högsjö (Y) 44 .
Ledamot i Kommunalnämnden från 1891 45 .
Brädgårdsfaktor i Norrbyskär, Nordmaling (Y) 40 .
Död 1927-05-13 i Mo, Mo (Y) 46 .
Brita Lovisa Brännström. Född 1880-09-15 i Hälledal, Högsjö (Y) 47 .
Död 1888-06-20 i Mo bruk, Mo (Y) 48 .
Per Enoc Höglund. rightarrow.png Född 1882-05-30 i Dal, Högsjö (Y) 49 .
Befallningsman på Risinge 1919 50 .
Hemmansägare i Bälby 3:1, Bälby, Bro (U) 51 .
Revisor i kyrkorådet och skolkassan.
Ordförande i RLF.
Befallningsm vid Gimo bruk 1915-1932.
Död 1958-03-28 i Bälby 3:1, Håbo-Tibble (C) 52 .
Anna Charlotta "Lotta" Forsgren f Höglund. rightarrow.png Född 1883-11-29 i Skog, Högsjö (Y) 53 .
Död 1919-11-26 i Domsjö verk, Själevad (Y) 54 .
Erik Johan Höglund. rightarrow.png Född 1886-05-12 i Mo (Y) 52 .
Bokhållare Domsjö verk 55 .
Död 1967-04-04 i Mo 6:1, Själevad (Y) 52 .
Ester Elisabet Höglund. Född 1888-01-08 i Mo bruk, Mo (Y) 56 .
Småskolärarrinna
Död 1931-10-20 i Domsjö, Själevad (Y) 57 .
Carl Einar Höglund. rightarrow.png Sågverksarbetare
Född 1890-08-29 i Mo (Y) 52 .
Maskinmästare 51 .
Död 1957-12-22 i Linköping (E) 52 .
Källor
  1. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 14/215
  2. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 43/10
  3. Döda Mo, SCB
  4. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  5. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  6. SVAR-döddatabas
  7. Nysätra AI:6a 1825-1835 AD Bild 52 / sid 46
  8. Mtl 1842-1846
  9. Mtl 1847-1849
  10. Mtl 1850-1893
  11. Folkräkningen 1900 (SVAR)
  12. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  13. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  14. Ann-Mari Bäckman
  15. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  16. Lövånger 1600-1800 Agneta Olofsson
  17. Lövånger AI:3 1761-1781Bild 18 / sid 14 AD Bild 18 / sid 14
  18. Gun Wiklund
  19. Bengt Viksten
  20. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  21. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  22. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  23. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  24. Gustav Nilsson
  25. Skellefteå socken 1650-1790
  26. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325
  27. Skellefteå landsförsamling AI:3a 1771-1801 Ad Bild 173 / sid 325
  28. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  29. Indiko
  30. Lars-Gunnar Olofsson
  31. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 51/237
  32. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  33. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  34. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  35. Kurt Andersson
  36. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  37. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  38. Högsjö A1:9 Husförhör 1866-1877 p 254/276
  39. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 86/223
  40. Folkräkningen 1890 (SVAR)
  41. Begravda i Sverige
  42. Högsjö, A1, 10, Husförhör, 1877-1886, Sida 48 av98
  43. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 8/215
  44. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 100/223
  45. Örnsköldsviks tidning 1891-01-09
  46. Mo SCB Döda 1927
  47. Högsjö SCB Födda 1880
  48. Mo SCB Döda 1888
  49. Högsjö SCB Födda 1882
  50. SCB Uppland p 104/110
  51. AD Sveriges befolkning 1950
  52. Sveriges döddatabas 1947-2003 (SVAR)
  53. Högsjö C:5 Födde, dop 1881-1894 Bild 20
  54. Sveriges dödsbok 1901-2013
  55. Själevad C:11 Födda 1908-1918 AD Bild 2490 / sid 243
  56. Mo SCB Födda 1888
  57. Mo SCB Döda 1931

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.