Ansedel Karl Jakob Brännström

1852-1941

Född 1852-02-28 i Utansjö, Högsjö (Y) 1 .
Arbetare
Snickare (carpenter)
Död 1941-02-09 i Sheldon, Ransom Country, North dakota, USA 2 .
c__bilderhemsidan_orlando.jpg
c__bilderhemsidan_orlando.jpg
Karl Jakob Brännström
Född 1852-02-28 i Utansjö, Högsjö (Y) 1 .
Död 1941-02-09 i Sheldon, Ransom Country, North dakota, USA 2 .
Arbetare
Snickare (carpenter)
F Johan Brännström.
Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 3 .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) 4 5 .
Dräng i Klankliden, Nysätra (AC) 6 .
Stalldräng i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå (AC).
Dagsverkskarl i Utansjö bruk, Högsjö (Y).
Arbetare 1842-1846 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 7 .
Stalldräng 1847-1849 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 8 .
Arbetare 1850-1893 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 9 .
Gratialist 10 .

FF Olof Olofsson.
Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 3 11 .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) 12 .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) 13 .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) 14 .


FFF Olof Olofsson.
Född 1742-11-22 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 15 16 .
Död 1788-03-03 i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC) 17 .
Dräng
Bonde i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC).


FFFF Olof Larsson Munk.
Född 1704-10-26 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 16 .
Död 1776-12-05 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 15 .
Dräng
Soldat
Bonde från 1750 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 15 .


FFFM Dordi Andersdotter.
Född 1710-03-21 i Vallen 7, Lövånger (AC) 15 16 .
Död 1782-03-20 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 15 .
Piga


FFM Brita Catharina Larsdotter.
Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 18 .
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) 18 .
Piga


FFMF Lars Jonsson.
Född 1716-10-28 i Brände 18, Nysätra (AC) 19 .
Död 1789-05-15 i Bygdeträsk 7:15, Bygdeträsk, Burträsk (AC) 17 .
Bonde 1746 i Innarsjön 5:15, Innarsjön, Burträsk (AC).
Kyrkans sexman


FFMM Karin Mattsdotter Dalman Springfäldt.
Född 1722 i Djäkneboda, Bygdeå (AC) 17 .
Död 1813-12-07 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 17 .

FM Brita Gerdtsdotter.
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 20 .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) 21 .


FMF Gerdt Larsson.
Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 22 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 23 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 24 .


FMFF Lars Larsson.
Född 1704 i Skellefteå landsförsamling (AC) 25 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 25 .
Bonde från 1725 i Skellefteå landsförsamling (AC) 24 .


FMFM Brita Gerdtsdotter.
Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 24 26 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 24 .


FMM Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Skellefteå landsförsamling (AC) 24 .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) 27 .


FMMF Nils Samuelsson Degerman.
Född 1713-02-01 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 28 .
Död 1788 i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC) 28 .
Bonde 1744-1760 i Stämningsgården 2, Skellefteå (AC).
Bonde i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC).
Kommisionsfodge


FMMM Mariet Margareta Jonsdotter.
Född 1715-01-01 i Renbergsvattnet 5, Burträsk (AC) 29 .
Död 1759 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) 28 .

M Lovisa Brännström f Jakobsdotter.
Född 1812-11-28 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 30 .
Död 1898-10-01 i Utansjö, Högsjö (Y) 4 5 .
Piga i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå.

MF Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 31 .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 32 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3, Bygdeå (AC).


MFF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 33 .
Död 1808-05-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 29 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MFFF Jon Thomasson.
Född 1703-07-19 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 19 .
Död 1792-02-14 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 17 .
Bonde i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 29 .


MFFM Malin Kruus Olofsdotter.
Född 1697-02-23 i Gumboda, Nysätra (AC) 17 .
Död 1754-12-11 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 34 .


MFM Malin Jakobsdotter.
Född 1734 i Qvarnbyn, Burtrträsk (AC) 29 .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 34 .


MFMF Jakob Jakobsson.
Född 1700-01-18 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 34 .
Död 1754-11-25 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 34 .
Bonde i Bygdeträsk 17, Bygdeträsk, Burträsk (AC).


MFMM Sara Andersdotter.
Född 1692-07-24 i Burträsk (AC) 34 .
Död 1736-10-01 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 34 .

MM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) 35 .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 32 .


MMF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) 19 .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 32 .
Nämndeman i Bygdeå (AC) 35 .


MMFF Per Mårtensson.
Född 1702 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 19 .
Död 1772-10-15 i Gumboda, Nysätra (AC) 19 .
Bonde från 1730 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 19 .


MMFM Malin Nilsdotter.
Född 1702 i Klintsjön 4, Nysätra (AC) 19 .
Död 1743 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 19 .


MMM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) 36 .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


MMMF Lars Andersson Flank.
Född 1686 i Sikeå 2, Robertsfors (AC).
Död 1734 i Sikeå, Robertsfors (AC) 32 .
Soldat från 1710 32 .
Bonde i Sikeå 2, Robertsfors (AC) 32 .


MMMM Lucia Isaksdotter.
Född 1693 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) 32 .
Död 1774-01-16 i Sikeå, Bygdeå (AC).

Levnadsbeskrivning

Född 1852-02-28 i Utansjö, Högsjö (Y) 1 .
Döpt 1852-03-07 i Högsjö (Y) 1 .
Arbetare
Levde 1880 i Ahlafors ångsåg, Hässjö (Y).
Inflyttad 1881-07-29 till Chicago, Illinois, USA.
Levde 1900 i South Moline, Rock Island, Illinois, USA 37 .
Snickare (carpenter)
Levde 1910 i Sisseton, Marshall, South Dakota, USA 38 .
Levde 1920 i South Dakota, county Marshall, Hickman, USA 39 .
Levde 1930 i Kindred, Cass, North Dakota, USA 40 .
Levde 1940 i Sheldon, Sheldon Village, Ransom, North Dakota, USA 41 .
Död 1941-02-09 i Sheldon, Ransom Country, North dakota, USA 2 .
Begravd 1941 i Sheldon City Cemetery, Sheldon, Ransom County, North Dakota, USA 2 .
Högsjö, A1, 7, Husförhör, 1846-1855 sida 374 av 390

Reste den 12 augusti 1881 med ångfartyget Orlando från Göteborg till Hull. Slutdestinationen var Chicago, Illinois. Med på resan var Karl Jakob, Margareta och barnen Johan och Bethy.

Var änkling och bode med sonen Artur år 1910. Källa: Census 1910

c__bilderhemsidan_carljbrenstromgrav.jpg

Relationer och barn

Gift 1875-09-05 42 .
Margareta Brita Brenstrom f Jansson. Född 1847-09-28 i Ljustorp (Y) 42 .
Död 1906 i Moline, Rock Island County (Rock Island), Illinois, USA 43 .
Karl Johan Brännström. rightarrow.png Född 1877-07-11 i Hässjö (Y) 42 .
Machinist hos Deere Harvester
Murare (Bricklayer)
Död 1941-10-14 i East Moline, Rock Island Country, Illinois, USA 44 .
Elizabeth Charlotte Betty Jacobson f Brenstrom. rightarrow.png Född 1879-12-01 i Hässjö (Y) 42 .
Död 1965-07-11 i Oakland, Alameda, California, USA 45 .
Arthur C Brännström. Född 1885-03-07 i Rock Island, Illinois, USA 46 .
Dräng 1910 38 .
Avlastare (Shipper) 1911 i 802 5th Av, East Moline, Rock Island Country, Illinois, USA 47 .
Död i Emigrerat.
Källor
  1. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 32/215
  2. USA Find A Grave
  3. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  4. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  5. SVAR-döddatabas
  6. Nysätra AI:6a 1825-1835 AD Bild 52 / sid 46
  7. Mtl 1842-1846
  8. Mtl 1847-1849
  9. Mtl 1850-1893
  10. Folkräkningen 1900 (SVAR)
  11. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  12. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  13. Ann-Mari Bäckman
  14. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  15. Lövånger 1600-1800 Agneta Olofsson
  16. Lövånger AI:3 1761-1781Bild 18 / sid 14 AD Bild 18 / sid 14
  17. Gun Wiklund
  18. Bengt Viksten
  19. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  20. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  21. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  22. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  23. Gustav Nilsson
  24. Skellefteå socken 1650-1790
  25. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325
  26. Skellefteå landsförsamling AI:3a 1771-1801 Ad Bild 173 / sid 325
  27. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  28. Indiko
  29. Lars-Gunnar Olofsson
  30. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 51/237
  31. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  32. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  33. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  34. Kurt Andersson
  35. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  36. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  37. USA Census 1900
  38. USA Census 1910
  39. USA Census 1920
  40. USA Census 1930
  41. USA Census 1940
  42. Hässjö A1:9A Husförhör 1880-1891 p 46/225
  43. Find A Grave
  44. Illinois, Deaths and Stillbirths Index, 1916-1947
  45. California Death Index 1940-1997
  46. World War I Draft Registration Cards, 1917-1918
  47. U.S. City Directories, 1821-1989

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.