Ansedel Charlotta Brändström

1854-1944

Född 1854-08-17 i Utansjö, Högsjö (Y) 1 .
Sömmerska 1879 i Dal, Högsjö (Y) 2 .
Piga i Ahlafors ångsåg, Hässjö (Y) 3 .
Piga 1890 i Ramvik, Högsjö (Y) 4 .
Död 1944-07-30 i Ålderdomshemmet, Gudmundrå (Y) 5 .
c__bilderhemsidan_charlotta_brannstram.jpg
Charlotta Brännström
c__bilderhemsidan_charlotta_brannstram.jpg
Charlotta Brändström
Född 1854-08-17 i Utansjö, Högsjö (Y) 1 .
Död 1944-07-30 i Ålderdomshemmet, Gudmundrå (Y) 5 .
Sömmerska 1879 i Dal, Högsjö (Y) 2 .
Piga i Ahlafors ångsåg, Hässjö (Y) 3 .
Piga 1890 i Ramvik, Högsjö (Y) 4 .
F Johan Brännström.
Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 6 .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) 7 8 .
Dräng i Klankliden, Nysätra (AC) 9 .
Stalldräng i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå (AC).
Dagsverkskarl i Utansjö bruk, Högsjö (Y).
Arbetare 1842-1846 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 10 .
Stalldräng 1847-1849 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 11 .
Arbetare 1850-1893 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 12 .
Gratialist 13 .

FF Olof Olofsson.
Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 6 14 .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) 15 .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) 16 .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) 17 .


FFF Olof Olofsson.
Född 1742-11-22 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 18 19 .
Död 1788-03-03 i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC) 20 .
Dräng
Bonde i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC).


FFFF Olof Larsson Munk.
Född 1704-10-26 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 19 .
Död 1776-12-05 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 18 .
Dräng
Soldat
Bonde från 1750 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 18 .


FFFM Dordi Andersdotter.
Född 1710-03-21 i Vallen 7, Lövånger (AC) 18 19 .
Död 1782-03-20 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 18 .
Piga


FFM Brita Catharina Larsdotter.
Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 21 .
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) 21 .
Piga


FFMF Lars Jonsson.
Född 1716-10-28 i Brände 18, Nysätra (AC) 22 .
Död 1789-05-15 i Bygdeträsk 7:15, Bygdeträsk, Burträsk (AC) 20 .
Bonde 1746 i Innarsjön 5:15, Innarsjön, Burträsk (AC).
Kyrkans sexman


FFMM Karin Mattsdotter Dalman Springfäldt.
Född 1722 i Djäkneboda, Bygdeå (AC) 20 .
Död 1813-12-07 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 20 .

FM Brita Gerdtsdotter.
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 23 .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) 24 .


FMF Gerdt Larsson.
Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 25 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 26 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 27 .


FMFF Lars Larsson.
Född 1704 i Skellefteå landsförsamling (AC) 28 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 28 .
Bonde från 1725 i Skellefteå landsförsamling (AC) 27 .


FMFM Brita Gerdtsdotter.
Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 27 29 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 27 .


FMM Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Skellefteå landsförsamling (AC) 27 .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) 30 .


FMMF Nils Samuelsson Degerman.
Född 1713-02-01 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 31 .
Död 1788 i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC) 31 .
Bonde 1744-1760 i Stämningsgården 2, Skellefteå (AC).
Bonde i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC).
Kommisionsfodge


FMMM Mariet Margareta Jonsdotter.
Född 1715-01-01 i Renbergsvattnet 5, Burträsk (AC) 32 .
Död 1759 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) 31 .

M Lovisa Brännström f Jakobsdotter.
Född 1812-11-28 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 33 .
Död 1898-10-01 i Utansjö, Högsjö (Y) 7 8 .
Piga i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå.

MF Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 34 .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 35 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3, Bygdeå (AC).


MFF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 36 .
Död 1808-05-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 32 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MFFF Jon Thomasson.
Född 1703-07-19 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 22 .
Död 1792-02-14 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 20 .
Bonde i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 32 .


MFFM Malin Kruus Olofsdotter.
Född 1697-02-23 i Gumboda, Nysätra (AC) 20 .
Död 1754-12-11 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 37 .


MFM Malin Jakobsdotter.
Född 1734 i Qvarnbyn, Burtrträsk (AC) 32 .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 37 .


MFMF Jakob Jakobsson.
Född 1700-01-18 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 37 .
Död 1754-11-25 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 37 .
Bonde i Bygdeträsk 17, Bygdeträsk, Burträsk (AC).


MFMM Sara Andersdotter.
Född 1692-07-24 i Burträsk (AC) 37 .
Död 1736-10-01 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 37 .

MM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) 38 .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 35 .


MMF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) 22 .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 35 .
Nämndeman i Bygdeå (AC) 38 .


MMFF Per Mårtensson.
Född 1702 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 22 .
Död 1772-10-15 i Gumboda, Nysätra (AC) 22 .
Bonde från 1730 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 22 .


MMFM Malin Nilsdotter.
Född 1702 i Klintsjön 4, Nysätra (AC) 22 .
Död 1743 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 22 .


MMM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) 39 .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


MMMF Lars Andersson Flank.
Född 1686 i Sikeå 2, Robertsfors (AC).
Död 1734 i Sikeå, Robertsfors (AC) 35 .
Soldat från 1710 35 .
Bonde i Sikeå 2, Robertsfors (AC) 35 .


MMMM Lucia Isaksdotter.
Född 1693 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) 35 .
Död 1774-01-16 i Sikeå, Bygdeå (AC).

Levnadsbeskrivning

Född 1854-08-17 i Utansjö, Högsjö (Y) 1 .
Döpt 1854-08-20 i Högsjö (Y) 1 .
Sömmerska 1879 i Dal, Högsjö (Y) 2 .
Piga i Ahlafors ångsåg, Hässjö (Y) 3 .
Piga 1890 i Ramvik, Högsjö (Y) 4 .
Flyttade 1906-08-09 från Köpmanholmens ångsåg, Nätra (Y) till Moline, Rock Island, Illinois, USA 40 .
Ankom den 7 oktobr 1906 till New York efter en resa från Southampton med fartyget St Paul som startade den 29 september.

Källa: New York, passagerarlistor, 1820-1957
Flyttade 1911-11-15 från Nätra (Y) till Mo bruk, Mo (Y) 41 .
Flyttade 1928-03-09 från Mo, (Y) till Johannes, Stockholm (A) 42 .
Flyttade 1930-10-31 från St: Johannes, Stockholm (A) till Strömnäs såg, Gudmundrå (Y) 43 .
Levde 1931 i Gudmundrå (Y) 43 .
Död 1944-07-30 i Ålderdomshemmet, Gudmundrå (Y) 5 .
Begravd 1944 i Mo kyrkogård, Själevad (Y) 44 .
Piga hos sin systers familj

Resan till USA startade 9/8-1906. Båten över Atlanten avgick 26/9-1906 från Göteborg

Begravd i Erik Olof Höglunds familjegav. Hon tjänstgjorde som husa i familjen och stannade även kvar efter EO H död 1927

Levde från 1930-10-31 --? hos brodern Johan Olofs änka Brita Greta Sellin i Strömnäs såg, Gudmundrå (Y). Hon var kvar 1931. Kontrollera när nya församlingsböcker släpps.
Brita Greta hade två fosterbarn hos sig vid den tidpunkten

Högsjö, A1, 7, Husförhör, 1846-1855 sida 374 av 390

c__bilderhemsidan_charlotta_b_flyttint.jpg Flyttintyg vid flytt från Ytterlännäs till Högsjö församling. Det framgår även att charlotta tagit natvarden och är för äkenskap ledig.
c__bilderhemsidan_charlotta_b_flyttint2jpg.jpg Flyttintyg från Hässjö till Högsjö församling
c__bilderhemsidan_charlotta_brandstrom_saint_paul.jpg fartyget Saint Paul som förde Charlotta över Atlanten år 1906.
c__bilderhemsidan_stpaul.jpg
c__bilderhemsidan_charlottas_kort.bmp
c__bilderhemsidan_charlottamo.jpg
Källor
  1. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 42/215
  2. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 43/10
  3. Folkräkningen 1880 (SVAR)
  4. Högsjö A1:11B Husförhör 1887-1894 p 26/203
  5. Sveriges dödsbok 1901-2013
  6. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  7. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  8. SVAR-döddatabas
  9. Nysätra AI:6a 1825-1835 AD Bild 52 / sid 46
  10. Mtl 1842-1846
  11. Mtl 1847-1849
  12. Mtl 1850-1893
  13. Folkräkningen 1900 (SVAR)
  14. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  15. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  16. Ann-Mari Bäckman
  17. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  18. Lövånger 1600-1800 Agneta Olofsson
  19. Lövånger AI:3 1761-1781Bild 18 / sid 14 AD Bild 18 / sid 14
  20. Gun Wiklund
  21. Bengt Viksten
  22. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  23. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  24. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  25. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  26. Gustav Nilsson
  27. Skellefteå socken 1650-1790
  28. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325
  29. Skellefteå landsförsamling AI:3a 1771-1801 Ad Bild 173 / sid 325
  30. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  31. Indiko
  32. Lars-Gunnar Olofsson
  33. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 51/237
  34. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  35. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  36. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  37. Kurt Andersson
  38. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  39. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  40. Emibas
  41. Mo AIIa:1a församlingsbok 1900-1914 sid 329
  42. Mo AIIa:3b Församlingsbok 1925-1935 sid 453
  43. Gudmundrå AIIa:13 Församlingsbok 1922-1931 sid 1497
  44. Begravda i Sverige

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.