Ansedel Kristina (Stina) Svensdotter

1784-1840

Född 1784-05-11 i Hämra, Sidensjö (Y) 1 .
Torpare 1833-1839 i Källom, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1840-11-20 i Källom, Sidensjö (Y) 3 .
Kristina (Stina) Svensdotter
Född 1784-05-11 i Hämra, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1840-11-20 i Källom, Sidensjö (Y) 3 .
Torpare 1833-1839 i Källom, Sidensjö (Y) 2 .
F Sven Andersson.
Född 1750-12-10 i Hämra, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1819-11-10 i Teg, Sidensjö (Y) 4 .
Dräng 1782-1784 i Hämra, Sidensjö (Y).
Torpare 1788 i Hämra, Sidensjö (Y).
Torpare 1811-1817 i Stig, Sidensjö (Y).

c__bilderhemsidan_hamraanderssvensson1769.jpg
FF Anders Svensson.
Född 1721-05-14 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1812-05-17 i Näs, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1755-1781 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 5 .


FFF Sven Andersson.
Född 1689-03-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1771-07-29 i Hämra, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1717-1756 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 5 .


FFFF Anders Andersson.
Född omkring 1650 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1712 i Nybyn, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1679-1704 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 7 .


FFFM Brita Kristoffersdotter.
Född omkring 1655 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1723 i Nybyn, Sidensjö (Y) 4 .


FFM Kerstin Tomasdotter.
Född omkring 1690 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1744-10-14 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 4 .


FFMF Tomas Olofsson.
Född omkring 1655 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1726 i Drömme, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1684-1716 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 5 .


FFMM Märeta Björnsdotter.
Född 1656 i Näs 2:1, Anundsjö (Y) 4 .
Död 1735-11-09 i Drömme, Sidensjö (Y) 4 .

FM Brita Jonsdotter.
Född 1717-12-25 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1754-08-18 i Hämra, Sidensjö (Y) 4 .


FMF Jon (Jonas) Salmonsson.
Född 1676 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1742-07-18 i Ås, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1708-1741 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) 5 .


FMFF Salmon Jonsson.
Född omkring 1640 i Källom 1, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1713 i Ås, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1670-1706 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) 5 .


FMFM Margareta Johansdotter.
Född omkring 1640 i Hämra, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1700 i Ås, Sidensjö (Y) 2 .


FMM Brita Jonsdotter.
Född 1672 i Nyland,, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1752-02-16 i Ås, Sidensjö (Y) 4 .


FMMF Jonas Eriksson.
Född 1650 i Brynge 3:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1726 i Nyland, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1679-1682 i Nyland 6, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1683-1711 i Nyland 6:1, Sidensjö (Y) 5 .
Nämndeman 1694 i Sidensjö (Y) 5 .
Tionderäknare 1695 i Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1699 i Sidensjö (Y) 5 .


FMMM Brita Hansdotter.
Född omkring 1650 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1728 i Nyland, Sidensjö (Y) 2 .

M Karin Kajsa Johansdotter.
Född 1744-10-09 i Skureå, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1827-08-17 i Nybyn, Sidensjö (Y) 4 .
Torpare 1820-1823 i Hämra, Sidensjö (Y).

MF Johan Nilsson.
Född 1714-04-27 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1786-10-08 i Stig, Sidensjö (Y) 4 .
Torpare i Stig, Sidensjö (Y) 2 .
Landbonde 1768-1777 i Grätnäs 2:1, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1778 i Björnböle 1:1, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1779 i Holm 1:2, Sidensjö (Y) 5 .
Torpare i Hämra, Sidensjö (Y).
Landbonde 1780-1781 i Hämra 2:1, Sidensjö (Y) 5 .
Sockensmed 1753-1767 i Sidensjö (Y) 5 .
Nybyggare i Rishöjden 1:1, Sidensjö (Y).


MFF Nils Östensson.
Född 1684 i Skureå, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1751-04-07 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1708-1751 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 5 .
Nämndeman 1719-1740 i Sidensjö (Y) 5 .


MFFF Östen Persson.
Född omkring 1660 i Rössjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1705 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1687-1705 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 5 .


MFFM Sara .




MFM Helena (Ella) Persdotter.
Född 1679 i Mossjö 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1765 i Skureå, Sidensjö (Y) 4 .


MFMF Per Nilsson.
Född 1650 i Skureå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1715 i Mosjö 2:1, Mosjö, Sidensjö (Y) 4 .
Nämndeman 1691-1692 i Sidensjö (Y) 5 .
Nämndeman 1699 i Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1687-1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y).


MFMM Margareta Andersdotter.
Född omkring 1655 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) 5 .

MM Kerstin Andersdotter.
Född 1711-12-26 i By 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1785-05-15 i Skureå, Sidensjö (Y) 4 .


MMF Anders Eriksson.
Född 1675 i By 2:1, Sidensjö (Y) 8 .
Död 1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1700-1738 i By 2:1, Sidensjö (Y) 9 .
Bonde 1740-1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) 9 .


MMFF Erik Jonsson.
Född 1650 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1698 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1673-1696 i By 2:1, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1697-1698 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) 5 .


MMFM Nn .
Född 1650.
Död 1692 i By 2:1, Sidensjö (Y) 5 .


MMM Karin Olofsdotter.
Född 1673 i Norrvåge, Sidensjö (Y) 8 .
Död 1716 i By, Sidensjö (Y) 4 .


MMMF Olof Jonsson.
Född omkring 1650 2 .
Död 1722 i Norrvåge, Själevad (Y) 8 .
Bonde från 1694 i Norrvåge 4, Själevad (Y) 8 .


MMMM Karin Andersdotter.
Född omkring 1650.
Död 1706 i Norrvåge 4, Själevad (Y) 8 .

Levnadsbeskrivning

Född 1784-05-11 i Hämra, Sidensjö (Y) 1 .
Döpt 1784-05-16 i Hämra, Sidensjö (Y) 1 .
Torpare 1833-1839 i Källom, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1840-11-20 i Källom, Sidensjö (Y) 3 .
Begravd 1840-11-29 i Sidensjö (Y) 3 .

Den 17 februari 1841 förättades bouppteckning efter änkan Stina Svensdotter. Hon lämnade efter sig sex barn. Hon var mycket fattig och behållingen i boet var endast 4,69 Riksdaler.
Källa: Nätra tingslags häradsrätts arkiv (SE/HLA/1040085) Volym: FII:12b, nr 194


Relationer och barn

Gift 1809-10-29 i Sidensjö (Y) 4 .
Olof Jonsson. uparrow.png Född 1776-12-14 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) 10 .
Torpare 1811-1832 i Källom, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1832-12-27 i Källom, Sidensjö (Y) 4 .
Olof Olofsson. Född 1813-03-03 i Källom, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1818-11-20 i Källom, Sidensjö (Y) 11 .
Elisabet Katarina Karolina Olofsdotter Svedin Meden. rightarrow.png Född 1817-07-16 i Källom, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1897-03-11 i Källom, Sidensjö (Y).
Anders Olofsson. rightarrow.png Född 1815-04-13 i Källom, Sidensjö (Y) 12 .
Bonde 1868-1888 i Skureå 4:8, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1888-11-29 i Skureå 4:8, Sidensjö (Y) 4 .
Jonas Olofsson. Född 1819-11-08 i Källom, Sidensjö (Y) 4 .
Sara Kristina (Stina) Lindqvist f Olofsdotter. rightarrow.png Född 1821-10-07 i Källom, Sidensjö (Y) 13 .
Piga
Död 1885-12-20 i Mosjö, Skorped (Y) 13 14 .
Märta Brita Olofsdotter. rightarrow.png Född 1824-08-17 i Källom, Sidensjö (Y) 15 .
Död 1906-01-23 i Skureå, Sidensjö (Y) 4 .
Johan (Johannes) Olofsson Kallin. rightarrow.png Född 1827-07-01 i Källom, Sidensjö (Y) 4 .
Skräddare i Skorped (Y).
Lanthandlare i Skorped (Y).
Torpare i Skorped (Y).
Död 1900-01-16 i Lövsjö, Skorped (Y) 2 .

Levnadsbana

Källor
  1. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 59 / sid 138
  2. Paul Olsson
  3. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 136/190
  4. CD-Sidensjö 1689-1930
  5. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  6. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 19 / sid 29
  7. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  8. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  9. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 124/130
  10. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD Bild 173 / sid 192
  11. Sidensjö (Y) AI:6b (1831-1840) Bild 41 / sid 32
  12. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 p 141/374
  13. Skorped A1:8B Husförhör 1878-1889 p 191/194
  14. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 50
  15. CD-Skorped 1776-1930

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.