Ansedel Elisabet (Lisa) Östensdotter

1741-1803

Född 1741-04-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1803-08-07 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Elisabet (Lisa) Östensdotter
Född 1741-04-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1803-08-07 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
F Östen Nilsson.
Född 1710-11-13 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1793-09-24 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1737-1744 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1749-1762 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1763-1772 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) 2 .

FF Nils Östensson.
Född 1684 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1751-04-07 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1708-1751 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman i Nätra Tingslag 1719-1740 i Sidensjö (Y) 2 .


FFF Östen Persson.
Född omkring 1660 i Rössjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1705 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1687-1705 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 2 .

 
FM Helena (Ella) Persdotter.
Född 1679 i Mossjö 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1765 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .


FMF Per Nilsson.
Född 1650 i Skureå 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1715 i Mosjö 2:1, Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Nämndeman i Nätra tingslag 1691-1692 i Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman i Nätra tingslag 1699 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1687-1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y).


FMM Margareta Andersdotter.
Född omkring 1655 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

M Elisabeta (Lisa) Jonsdotter.
Född 1701-07-28 i Ås 1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1782-03-28 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1736 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 2 .

MF Jonas Hansson Vrång.
Född uppskattat 1660 i Nyland, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1711 i Ås, Sidensjö (Y) 3 .
Båtsman 1682 i Ås, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1687-1710 i Ås 1, Sidensjö (Y) 2 .
Klockare omkring 1700 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1711 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFF Hans Andersson.
Född omkring 1625 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1668 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) 4 .
Nämndeman i Nätra tingslag 1665-1667 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1654-1658 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFM Karin Johansdotter.
Född omkring 1625 i Nyland 6, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1686 i Brynge 3:1, Sidensjö (Y) 4 .

MM Elisabet Jonsdotter.
Född 1666 i Teg 3, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1735-01-12 i Ås, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1712-1721 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMF Jonas Olofsson liten.
Född omkring 1640 i Teg, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1710 i Teg, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1662-1701 i Teg 3, Sidensjö (Y) 2 .


MMM Margareta Jonsdotter.
Född omkring 1640 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1705 i Teg, Sidensjö (Y) 2 .

Levnadsbeskrivning

Född 1741-04-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1803-08-07 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Dödsorsak: Vattusot

Relationer och barn

Gift 1767-12-28 i Sidensjö (Y) 1 .
Jonas (Jon) Andersson. uparrow.png Född 1743-02-22 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1834-01-16 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Kristina (Stina) Jonsdotter. rightarrow.png Född 1768-06-12 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1840-09-27 i Mosjö, Sidensjö (Y) 5 .
Östen Jonsson. rightarrow.png Född 1770-05-09 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1835-06-27 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Anders Jonsson. rightarrow.png Född 1771-09-19 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1848-01-18 i Stig, Sidensjö (Y) 1 .
Elisabet Jonsdotter. Född 1773-08-17 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1782-05-26 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Olof Jonsson. rightarrow.png Född 1776-12-14 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1832-12-27 i Källom, Sidensjö (Y) 1 .
Johan Jonsson. rightarrow.png Född 1778-04-25 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1855-10-11 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .
Helena Jonsdotter. rightarrow.png Född 1780-09-14 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1855-04-19 i Nybyn, Sidensjö (Y) 7 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  5. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 118/130
  6. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD Bild 173 / sid 192
  7. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 153/190

Framställd 2024-07-22 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2023.
Startsida.