Ansedel Brita Andersdotter

1648-1730

Född 1648-01-18 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1683-1691 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1730-04-12 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .
Brita Andersdotter
Född 1648-01-18 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1730-04-12 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1683-1691 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
F Anders Jonsson.
Född omkring 1620 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död före 1692-09-04 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1650-1679 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Tionderäknare 1663 i Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1665-1679 i Sidensjö (Y) 2 .

FF Jonas Nilsson.
Född 1566 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1639 i Näs 1:1, Sidensjö (Y).
Bonde 1604-1631 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1637-1639 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFF Nils Larsson.
Född 1540.
Död 1587 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1567-1587 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .

 
 

FFM Helga NN.

Död i Näs 1:1, Sidensjö (Y).
Bonde 1588 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .

 
 
FM Brita Nilsdotter.
Född omkring 1570.
Död 1649 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1640-1649 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .

   
 
   
 
M Elisabet Olofsdotter.
Född omkring 1620 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y) 3 .
Död 1680 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 3 .

MF Olof Jönsson.
Född 1580 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y) 3 .

Bonde 1616-1629 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y).
Knekt 1619 i Norrböle, Anundsjö (Y).


MFF Jöns Olofsson.
Född omkring 1555 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y) 3 .
Död i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y).
Bonde 1577-1616 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y).


MFFF Olof Jönsson.
Född 1530 3 .
Död i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y).
Bonde 1569-1570 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y) 3 .

 
   
 
     
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1648-01-18 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1683-1691 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1730-04-12 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .
Dmb 1688
Myre och Djupsjö byamän dömdes att betala den skada deras boskap gjort på Lars Mårtenssons (1:1) och Brita Andersdotters (2:1) rågsvedja, med 6 "skiähl" råg.
Källa: Sidensjö och Skorped - Släkter och gårdar


Relationer och barn

Gift 1668 i Sidensjö (Y) 5 .
Anders Olofsson. uparrow.png Född omkring 1645 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1679-1682 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) 2 .
Död 1682 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 5 .
Märeta Andersdotter. rightarrow.png Född 1669 i Sjöland, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1743-07-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 5 .
Elisabet Andersdotter. rightarrow.png Född omkring 1670 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1708 i Mosjö, Sidensjö (Y) 5 .
Olof Andersson. rightarrow.png Född 1673 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1692-1718 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) 2 .
Nämndeman 1711-1719 i Sidensjö (Y) 2 .
Död 1741-09-27 i Sjöland, Sidensjö (Y) 5 .
Brita Andersdotter. rightarrow.png Född omkring 1680 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död i Hämra, Sidensjö (Y) 5 .
Jakob Andersson. rightarrow.png Född 1680-01-26 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 5 .
Kyrkovaktare
Bonde 1711-1749 i Ödsbyn 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1752-06-30 i Ödsbyn, Sidensjö (Y) 5 .
Källor
  1. CD-Skorped 1776-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Peter Arnstberg
  5. CD-Sidensjö 1689-1930

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.