Ansedel Märta Margareta Lindqvist f Markusdotter

1861-1917

Född 1861-06-07 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Piga 1885 i Lännäs, Skorped (Y) 2 .
Död 1917-04-12 i Mosjö, Skorped (Y) 3 .
Märta Margareta Lindqvist f Markusdotter
Född 1861-06-07 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Död 1917-04-12 i Mosjö, Skorped (Y) 3 .
Piga 1885 i Lännäs, Skorped (Y) 2 .
c__bilderhemsidan_markus_svensson.jpg
F Markus Svensson.
Född 1835-10-18 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) 4 .
Död 1898-01-06 i Oppsjön, Skorped (Y) 5 .
Dräng 1853-1857 i Djupsjö, Skorped (Y) 6 .
Torpare 1859-1879 i Djupsjö, Skorped (Y) 6 .
Bonde 1880-1886 i Oppsjön 1:1, Skorped (Y) 7 .

FF Sven Markusson.
Född 1794-01-17 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 8 .
Död 1885-03-06 i Djupsjö, Skorped (Y) 9 .
Bonde 1817 i Djupsjö 3:3, Skorped (Y) 7 .
Bonde 1818-1828 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 7 .
Bonde 1829-1839 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) 7 .


FFF Markus Svensson.
Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 10 .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 10 .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 7 .


FFFF Sven Johansson.
Född 1719 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 10 .
Död 1796-08-04 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 10 .
Bonde 1745-1790 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 11 .


FFFM Brita Beata Markusdotter.
Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 10 .
Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 10 .


FFM Märeta Salomonsdotter.
Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 10 .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) 11 .
Bonde 1799-1800 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 7 .
Förmånstagare 1858 i Djupsjö, Skorped (Y) 6 .


FFMF Salomon Olofsson.
Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 10 .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) 10 .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 7 .
Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 7 .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 7 .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) 6 .


FFMM Kerstin Abrahamsdotter.
Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 10 .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) 12 .

c__bilderhemsidan_saraolofsdotterd1855.png
FM Sara Johansdotter.
Född 1795-03-21 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 10 .
Död 1855-03-24 i Djupsjö, Skorped (Y) 10 .


FMF Johannes (Johan) Näsman.
Född 1773-04-27 i Lännäs, Skorped (Y) 13 .
Död 1829-09-11 i Skorped (Y) 5 .
Dräng 1795 i Skorped, Skorped (Y).
Bonde 1797-1800 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) 7 .
Bonde 1801-1802 i Mosjö 6, Skorped (Y) 7 .
Bonde 1803-1817 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 7 .
Brukare 1812 i Holm 2:2, Sidensjö (Y) 7 .

 

FMFM Sara Olofsdotter.
Född 1737-11-24 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 10 .
Död 1804-04-13 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 10 .


FMM Kristina (Stina) Ersdotter.
Född 1772-03-20 i Skorped 2, Skorped (Y) 5 .
Död 1850-02-15 i Skorped (Y) 14 .
Bonde 1832-1835 i Skorped 2:1, Sidensjö (Y) 7 .


FMMF Erik Jonsson.
Född 1736-02-18 i Mosjö, Skorped (Y) 10 .
Död 1804-03-17 i Mosjö, Skorped (Y) 5 .
Bonde 1770-1802 i Skorped 2, Skorped (Y) 7 .


FMMM Karin Catarina Nilsdotter.
Född 1733 i Grillom, Boteå (Y) 5 .
Död 1813-03-11 i Skorped, Skorped (Y) 5 .
Bonde 1770 i Skorped 2, Skorped (Y) 7 .

c__bilderhemsidan_markus_svensson.jpg
M Kajsa Magdalena Matsdotter.
Född 1828-08-26 i Brandberget, Sånga (Y) 15 .
Död 1909-12-26 i Oppsjön, Skorped (Y) 5 .

MF Mathias Matts Mattsson.
Född 1797-04-22 i Staberg, Överlännäs (Y) 16 .
Död 1869-02-07 i Djupsjö, Skorped (Y) 17 .
Kolare
Bonde 1839-1851 i Djupsjö 8:3, Skorped (Y) 7 .


MFF Mats Olofsson.
Född 1752-08-10 5 .
Död 1819-05-03 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 18 .
Dagsverkskarl

 
 

MFM Magdalena Malin Eskilsdotter.
Född 1765-09-01 i Björkå, Överlännäs (Y) 19 .
Död 1831-06-26 i Brandberget, Sånga (Y) 20 .


MFMF Eskil Olofsson.
Född 1732 i Björkå, Överlännäs (Y) 21 .
Död 1806-11-19 i Björkå, Överlännäs (Y).
Bonde


MFMM Märeta Olofsdotter.
Född 1728.
Död 1773-12-05 i Björkå, Överlännäs (Y) 21 .

MM Anna de Wall.
Född 1795-09-08 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 15 .
Död 1887-01-23 i Djupsjö, Skorped (Y) 22 .


MMF Erik Dewall.
Född 1763-12-09 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) 23 .
Död 1843-12-17 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 5 .
Smed i Björkåbruk, Överlännäs (Y) 6 .


MMFF Peter de Wall.
Född 1727-10-02 i Högfors Bruk, Karbenning (U) 24 .
Död 1814-02-24 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y).
Smed i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y).
Mästersmed i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y).


MMFM Anna Hansdotter.
Född omkring 1735.
Död 1801-12-28 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 25 .


MMM Margareta (Greta) Eriksdotter.
Född 1765-05-01 5 .
Död 1848-01-22 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 5 .
Piga

 
 

Levnadsbeskrivning

Född 1861-06-07 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Döpt 1861-06-09 i Skorped (Y) 1 .
Utflyttad Sånga (Y) 1881-10-28 från Mosjö, Skorped (Y).
Inflyttad 1881-10-28 till Sånga (Y).
Piga 1885 i Lännäs, Skorped (Y) 2 .
Flyttade 1885-11-07 från Överlännäs (Y) till Lännäs, Skorped (Y).
Död 1917-04-12 i Mosjö, Skorped (Y) 3 .
Dödsorsak: Kräftsjukdom
Begravd 1917-05-20 i Skorped (Y) 26 .

Omnämns
Skorped, A!:7A, Husförhör, 1868-1867, Sida 49 av 131
Skorped A1:8A, Husförhör, 1878-1889, Sida 43 av 251

Den I juni 1861 lämnade Fadern Markus Svensson 25 öre till kyrkan och 12 öre till lasarettet som ett tacksamhetstecken för en lycklig förlossning.
Källa Skorpeds kyrkoarkiv, Räkenskaper för kyrkan 1861-1878 p10

Bouppteckning: Nätra tingslags häradsrätt (Y) FII:39 (1917-1918) Bild: 1850 Sida: 7
Bland tillgångarna återfinns en torplägenhet på 5 + 32/56 delars seland. vilken hennes man förvärvat inna äktenskapet. Dess beteckning är Mosjö nr:1 och nr: 6 och det är taxerat till 1000 kronor. När hon gick bort fanns 2 kor och en gris på torpet. Hon efterlämnade även 2 symaskiner värda 150 kronor,med tanke p dess väre får anta att hon inte enbrt sydde till familjen. Hennes fodringar bestod av drygt 3000 kronor som var indelade i säkra (10) och (8) osäkra fordringar. Största fodringer var från son Albert på 1185 kronor. Men även dotter Olivia var med med ett lån på 590 kronor. i övrigt var lånen till olika familjer i Skorped. Det fanns även skulder på 1060 kronor fördelat på 6 olika personer i Skorped samt 2 barn.

Tillgångarna i boupptecknigen slut på ett pluss med 1060 kronor. Närvarande förutom maken var barnen Albert och Frida.

Relationer och barn

Gift 1885-07-19 i Skorped (Y) 27 .

Vigda av A Arvidsson


Jonas Olof Lindqvist. uparrow.png Född 1854-11-27 i Djupsjö, Skorped (Y) 28 .
Skräddarmästare 1880 i Wallen, Skorped (Y) 29 .
Torpare från 1884 i Mosjö, Skorped (Y) 6 .
Skomakarmästare
Kyrkovaktmästare från 1911-01-01 i Skorped (Y) 30 .
Skräddare 1890-1920 i Skorped (Y) 7 .
Skräddarmästare 1944 i Mosjö, Skorped (Y) 31 .
Död 1944-07-07 i Mosjö, Sidensjö (Y) 32 .

Sara Kristina Lindström f Olofsdotter Lindqvist. rightarrow.png Född 1885-12-23 i Mosjö, Skorped (Y) 33 .
Piga 1906 i Engelberkt, Stockholm (A) 34 .
Död 1950-02-06 i Överhörnäs, Själevad (Y) 35 .
Karin Olivia Olofsdotter Lindqvist. Född 1886-12-25 i Mosjö, Skorped (Y) 36 .
Småskollärarinna 37 .
Folkskolärarinna 5 .
Död 1952-03-18 i Mosjö 7:36, Skorped (Y) 35 .
Elvira Maria Olsson f Olofsdotter Lindqvist. rightarrow.png Född 1888-03-21 i Mosjö, Skorped (Y) 38 .
Sömmerska Arbetade hos skräddar Östman (Svens far) i Ramvik, Högsjö (Y).
Bagariidkare i Ramvik, Högsjö (Y).
Död 1971-01-18 i Södertälje (AB) 39 .
Ida Margareta Jansson f Olofsdotter Lindqvist. rightarrow.png Född 1890-02-16 i Mosjö, Skorped (Y) 40 .
Fabriksarbetare 1907 i Mared, Slätåkra (N) 41 .
Fabriksarbetare 1907 i Rutsbo, Slättåkra (N) 42 .
Sköterska 1913 i Långbro sjukhus, Brännkyrka, Sockholm (A) 34 .
Död 1971-05-28 i Brännkyrka, Stockholm (A) 35 .
Frida Albertina Bylund f Olofsdotter Lindqvist. rightarrow.png Född 1892-01-09 i Mosjö, Skorped (Y) 43 .
Död 1946-11-01 i Skönsberg, Skön (Y) 44 .
Jonas Albert Lindqvist. rightarrow.png Född 1893-09-22 i Mosjö, Skorped (Y) 45 46 .
Skogsarbetare i Mosjö, Skorped (Y) 47 .
Folkskollärare 1930 i Byske (AC) 48 .
Folkskollärare 1950 i Byske, Frostkåge (AC) 49 .
Död 1965-08-04 i Främmerhörnäs 1:16, Själevad (Y) 35 .
Hulda Josefina Odenhagen f Olofsdotter Lindqvist. rightarrow.png Född 1895-11-11 i Mosjö, Skorped (Y) 50 .
Död Bodde på Torekovsgatan 9 A Malmö Sofie. 1985-05-17 i Sofielund, Malmö (M) 39 .
Källor
  1. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 77/130
  2. Skorped, A1: 8A, Husförhör, 1878-1889 p 171/251
  3. Skorped AII:2a Församlingsbok 1914-1930 AI sid 207
  4. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 71/111
  5. CD-Skorped 1776-1930
  6. Paul Olsson
  7. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  8. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 83/374
  9. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 49
  10. CD-Sidensjö 1689-1930
  11. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  12. Skorped C:1 1809-1838 Blad 3/3
  13. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD sid 182
  14. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 122/130
  15. Ed A1:4 Husförhör 1835-1845 p 104/123
  16. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 p 51/180
  17. Skorped F:1 Död 1864-1894 p 21/44
  18. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 AD sid 333
  19. Överlännäs AI:1b (1818-1827) Bild 29 / sid 20
  20. Sånga C:2 Födde död 1822-1881 p 119/134
  21. Alf Nilsson
  22. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 53
  23. Gålsjö C:1 Födde 1774-1839 p 19/271
  24. Smedskivan 3
  25. Michael Östman
  26. Skorped F:2 (1895-1920) Bild 910 / sid 85
  27. Skorped, A1: 8A, Husförhör, 1878-1889 p 193/251
  28. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p AD bild 46 / sid 43
  29. Sveriges befolkning 1880
  30. Kyrkostämmeprottokoll
  31. Eget testamente
  32. Begravda i Sverige 2
  33. SCB 847 F/V/D 1885-1885 p 326/477
  34. Sthlms stadsarkiv, rotmansarkivet
  35. Sveriges döddatabas 1947-2003 (SVAR)
  36. SCB 878 F/V/D 1886-1886 p 353/368
  37. Skorped AII:1a Församlingsbok 1900-1913 p 208
  38. SCB 938 F/V/D 1888-1888 p 219/671
  39. Sveriges dödsbok 1947-1967
  40. SCB 998 F/V/D 1890-1890 p 400/606
  41. Slättåkra (N) AIIa:2 (1898-1908) Bild 3000 / sid 793
  42. Slättåkra (N) AIIa:2 (1898-1908) Bild 4330 / sid 926
  43. SCB 1058 F/V/D 1892-1892 p 418/557
  44. Sveriges dödsbok 1901-2009
  45. SCB HIAA:1087 F/V/D 1893-1893 p 406/557
  46. Skorped C:3 Födde 1864-1894 AD bild 177
  47. Folkräkningen 1910 (SVAR)
  48. SVAR Folkräkning 1930
  49. AD Sveriges befolkning 1950
  50. SCB HIAA:1145 F/V/D 1895-1895 p 65/596

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.