Ansedel Karolina Persdotter

1857-1890

Född 1857-08-20 i Öden, Ullånger (Y) 1 .
Död 1890-08-15 i Gudmundrå (Y) 2 .
Karolina Persdotter
Född 1857-08-20 i Öden, Ullånger (Y) 1 .
Död 1890-08-15 i Gudmundrå (Y) 2 .
F Per Ersson Eriksson.
Född 1817-12-11 i Undrom, Boteå (Y) 3 .
Död 1871-11-11 i Almsjö, Ullånger (Y) 4 .
Bonde i Öden 3, Ullånger (Y) 5 .
Torpare i Almsjö, Ullånger (Y) 6 .

FF Erik Danielsson.
Född 1794-03-09 i Ullånger (Y) 7 .
Död 1876-04-14 i Almsjönäs, Ullånger (Y) 2 .
Bonde i Almsjönäs 8, Ullånger (Y) 8 .


FFF Daniel Danielsson Ljungberg Ström.
Född 1767-01-04 i Frök, Styrnäs (Y) 9 .
Död 1826-07-20 i Berg, Bjärtrå (Y) 10 .
Båtsman 1788-06-19 i Bjärtrå (Y) 11 .


FFFF Daniel Danielsson.
Född beräknat 1727-03-20 i Lo, Styrnäs (Y) 12 .
Död 1809-03-04 i Frök, Styrnäs (Y) 12 .
Bonde 1761-1765 i Frök 3, Styrnäs (Y) 13 .
Bonde 1766-1768 i Myckelby 4, Dala, Skog (Y) 13 .
Bonde 1773 i Frök 3, Styrnäs (Y) 14 .


FFFM Greta Lisa Nilsdotter.
Född beräknat 1729 i Frök, Styrnäs (Y) 15 .
Död 1806-11-02 i Frök, Styrnäs (Y) 15 .
Piga


FFM Märta Eriksdotter.
Född 1768-08-12 i Almsjön, Ullånger (Y) 16 .
Död 1835-01-16 i Klappsta, Ullånger 2 .


FFMF Erik Jönsson.
Född 1731 i Ullånger (Y) 17 .



FFMM Märet Persdotter.
Född 1731 i Ullånger (Y) 17 .


FM Kajsa Stina Persdotter.
Född 1785-09-29 i Dämsta, Styrnäs (Y) 18 .
Död 1867-03-02 i Almsjönäs, Ullånger (Y) 19 .


FMF Per Jönsson.
Född 1759-03-22 i Dämsta, Styrnäs (Y) 13 .
Död 1816-04-23 i Dämsta, Styrnäs (Y) 13 .
Bonde i Dämsta 3, Styrnäs (Y) 13 .


FMFF Jöns Persson.
Född 1728.
Död 1772-05-17 i Dämsta, Styrnäs (Y) 13 .
Bonde 1754-1772 i Dämsta 3, Styrnäs (Y) 13 .


FMFM Stina Nilsdotter.
Född 1727.
Död 1809-01-29 i Dämsta, Styrnäs (Y) 13 .


FMM Barbro (Barbara) Jonsdotter.
Född 1756-05-27 i Hammar, Ytterlännäs (Y) 20 .
Död 1794-10-30 i Dämsta, Styrnäs (Y) 2 .


FMMF Jon Johansson.
Född 1715-07-12 i By, Skog (Y) 21 .
Död 1782-03-08 i Östhammar 4, Ytterlännäs (Y) 2 .
Bonde 1745-1765 i Östhammar 4, Ytterlännäs (Y) 13 .


FMMM Brita Eriksdotter.
Född 1720-02-09 i Hammar, Ytterlännäs (Y) 21 .
Död 1787-01-29 i Hammar, Ytterlännäs (Y) 2 .

M Märta Brita Bergström.
Född 1821-10-31 i Getberg, Ullånger (Y) 22 .
Död 1886-08-06 i Svanö, Gudmundrå (Y) 23 .

MF Johan (Johannes) Bergström.
Född 1779-12-26 i Getberg 3, Getberg, Ullånger (Y) 24 .
Död 1853-06-01 i Getberg, Ullånger (Y) 25 .
Skräddare 1803 i Ullånger 26 .


MFF Johannes Ersson.
Född 1753-09-13 i Getberg, Ullånger (Y) 27 .
Död 1816-07-30 i Getberg 3, Getberg, Ullånger (Y) 28 .
Bonde i Getberg No: 3, Ullånger (Y) 27 .


MFFF Erik Danielsson.
Född omkring 1716 i Ullånger (Y) 29 .
Död 1779-05-08 i Roted, Ullånger 30 .
Bonde i Getberg 2, Ullånger (Y) 31 .


MFFM Marget Johansdotter.
Född i Getberg, Ullånger (Y) 32 .
Död före 1767 33 .


MFM Magdalena Nilsdotter.
Född 1747-02-04 i Träsk, Skog (Y) 34 .
Död 1798-08-30 i Getberg 2, Getberg, Ullånger (Y) 2 .


MFMF Nils Ragnvaldsson.
Född 1724-03-14 i Kyrkbordet, Skog (Y) 35 .



MFMM Brita Johansdotter.
Född 1723-07-23 i Fantskog, Skog (Y) 35 .
Död 1785-01-22 i Kyrkbordet, Skog (Y) 36 .

c__bilderhemsidan_ingabergstroumlm.png
MM Ingrid Kristina (Stina) Bergström f Löf.
Född 1783-09-28 i Härnösands domkyrkoförsamling (Y) 37 .
Död 1871-03-20 i Getberg, Ullånger (Y) 38 .
Borgardotter


MMF Jonas Lööf.
Född 1756-09-06 i Härnösand (Y) 39 .
Död 1800-06-23 i Ullånger (Y) 40 .
Borgare
Fiskare


MMFF Jonas Lööf.
Född beräknat 1713 i Härnösand (Y) 41 .
Död 1771-03-22 i Härnösand (Y) 41 .
Borgare


MMFM Ingrid Forsman.
Född 1726-03-17 i Härnösand (Y) 42 .
Död 1781-02-24 i Härnösand (Y) 42 .


MMM Katarina Lööf f Blanck.
Född beräknat 1752-11-23 2 .
Död 1801-08-23 i Ullånger (Y) 2 .


MMMF Thomas Johansson Blanck.
Född 1715 21 .
Död 1771-07-27 i Härnösand (Y) 43 .
Borgare i Härnösand (Y) 43 .


MMMM Brita Jonsdotter.
Född 1720-02-11 44 .
Död 1798-12-16 i Härnösand (Y) 45 .

Levnadsbeskrivning

Född 1857-08-20 i Öden, Ullånger (Y) 1 .
Levde 1880 i Öd, Gudmundrå (Y) 46 .
Död 1890-08-15 i Gudmundrå (Y) 2 .
Dödsorsak: Lungsot

Relationer och barn

Gift 1877-06-10 i Bjärtrå (Y) 47 .
Anders Gustav Forsman. uparrow.png Född 1849-11-04 i Lo bruk, Styrnäs (Y) 2 48 .
Smed 49 .
Död 1922-01-26 i Frånö, Gudmundrå (Y) 50 .
Karl Gustaf Ferdinad Forsman. rightarrow.png Född 1877-02-28 i Nyvik, Bjärtrå (Y) 2 .
Död 1946-04-10 i Frånö, Gudmundrå (Y) 50 .
Fabriksarbetare 2 .
Anna Karolina Olsson f Forsman. rightarrow.png Född 1878-07-02 i Svanö såg, Gudmundrå (Y) 2 .
Tjänarinna 1910 i Klara, Stockholm (A) 51 .
Sömmerska 1913 i Södermalm, Stockholm (A) 51 .
Husållerska 1920 i Kungsholmen, Stockholm (A) 51 .
Död 1953-03-10 i Enskede, Stockholm (A) 52 .
Amanda Kristina Persson f Forsman. rightarrow.png Född 1880-01-27 i Öd, Gudmundrå (Y) 53 .
Död 1949-07-09 i Bällsta 2:39, Vallentuna (AB) 52 .
Axel Georg Forsman. rightarrow.png Född 1884-09-18 i Å, Gudmundrå (Y) 54 .
Fabriksarbetare
Död 1954-04-10 i Bergom, Gudmundrå (Y) 55 .
Ernst Emil Forsman. Född 1887-05-30 i Å, Gudmundrå (Y) 2 .
Död före 1890.
Signe Antonia Forsman. Född 1889-07-29 i Å, Gudmundrå (Y) 2 .
Död 1891-10-12 i Gudmundrå (Y) 2 .
Källor
  1. Ullånger AI:9 (1864-1873) Bild 15 / sid 8
  2. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  3. Boteå A1:3 Husförhör 1821-1830 p 108/139
  4. Ullånger AI:9 Husförhör 1864-1873 Bild 15 / sid 8
  5. Ullånger (Y) AI:7 (1844-1855) Bild 104 / sid 99
  6. Ullånger A1:9 Husförhör1864-1873 p 14/194
  7. Ullånger C:2 Födde 1768-1809 AD sid 86
  8. Ullånger (Y) AI:6 (1836-1843) Bild 197 / sid 192
  9. Ullånger (Y) AI:4 (1814-1824) Bild 145 / sid 270
  10. Bjärtrå C:3 Födda, döda 1825-1861 p AD 153/277
  11. Båtsmän
  12. Styrnäs C1 1844-1854 p 257/263
  13. Hans Erik Hultman
  14. Lantmäteriets historiska kartor
  15. Styrnäs C1 1844-1854 p 256/263
  16. Ullånger (Y) C:2 (1768-1809) Bild 9 / sid 5
  17. Ullånger (Y) AI:1 (1777-1789) Bild 26 / sid 43
  18. Boteå A1:2 Husförhör 1811-1820 p 15/137
  19. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 111/122
  20. Ytterlännäs (Y) C:2 (1746-1804) Bild 36 / sid 30
  21. Alf Nilsson
  22. Ullånger A1:7, Husförhör, 1844-1855 p 107/251
  23. Gudmundrå AI:7b (1878-1888) Bild 361 / sid 755
  24. Ullånger A1:4, Husförhör, 1814-1824 p 45/166
  25. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 80/122
  26. SSA Hälsovårdsnämndens dödsbevis 1878-1926
  27. Ullånger A1:2 Husförhör, 1800-1803 p 31/115
  28. SVAR-döddatabas
  29. Thomas Levander
  30. Ullånger C:2 Födde 1768-1809 AD Bild 172 / sid 165
  31. Ullånger Mantalslängd 1758 p 26
  32. Ullånger C:2 Födde 1768-1809 p 29/85
  33. Anbytarforum
  34. Skog C:1 F/V/D 1688-1782 AD Bild 72 / sid 133
  35. Skog C:1 F/V/D 1688-1782 AD Bild 38 / sid 65
  36. Skog C:2 F/V/D 1784-1849 AD Bild 166 / sid 321
  37. Härnösand C:1 F/D/V/D 1721-1787 p 236/439
  38. Egen bouppteckning
  39. Härnösand C:1 F/D/V/D 1721-1787 p 156/327
  40. Härnösands stad Rådhusrätt och magistrat FI:7a (1801-1808) Bild 1110 / sid 12
  41. Härnösand C:1 F/D/V/D 1721-1787 AD Bild 303 / sid 593
  42. Härnösands domkyrkoförsamling CI:1 (1721-1787) Bild 41 / sid 71
  43. Härnösands stad Rådhusrätt och magistrat FI:4a 1771-1780 Ad Bild 182 / sid 36
  44. Ewa Jonsson
  45. Härnösands stad Rådhusrätt och magistrat FI:6b 1791-1800 AD Bild 210 / sid 121
  46. Sveriges befolkning 1880
  47. FEL: Referens till källa som inte finns
  48. Styrnäs C:1 1759-1865 p 165/263
  49. Gudmundrå (Y) AIIa:5 (1899-1921) Bild 2970 / sid 1687
  50. Begravda i Sverige
  51. Sthlms stadsarkiv, rotmansarkivet
  52. Sveriges dödsbok 1901-2009
  53. Gudmundrå A1:7B Husförhör 1878-1888 p 58/221
  54. Gudmundrå AIIa:1 Församlingsbok 1899-1916 p 19
  55. Sveriges dödsbok 1947-2006

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.