Ansedel Olof Larsson

1678-1741

Född 1678 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde från 1705 till 1708 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde från 1709 till 1710 i Urberg 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde från 1710 till 1739 i Mellansel 3:1, Anundsjö (Y) 2 .
Död 1741-04-15 i Mellansel, Anundsjö (Y) 3 .
Olof Larsson
Född 1678 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1741-04-15 i Mellansel, Anundsjö (Y) 3 .
Bonde från 1705 till 1708 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde från 1709 till 1710 i Urberg 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde från 1710 till 1739 i Mellansel 3:1, Anundsjö (Y) 2 .
F Lars Mårtensson.
Född omkring 1640 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 3 .
Död 1715 i Sjöland, Sidensjö (Y) 3 .
Lappman i Nyland, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1670-1704 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) 1 .

FF Mårten Sjulsson.
Född omkring 1595 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) 5 .
Död omkring 1652 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) 5 .
Bonde 1623-1630 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) 5 .
Bonde 1630-1652 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 2 .


FFF Sjul Olofsson.
Född omkring 1570 i Mellansel, Anundsjö (Y) 3 .
Död omkring 1603 i Livland.
Bonde 1591-1602 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) 2 .
Kyrkans sexman i Anundsjö (Y).
Knekt 1602-1603 i Yttersel, Anundsjö (Y) 2 .


FFFF Olof Eriksson Ersson.
Född omkring 1540 i Anundsjö (Y) 3 .

Bonde 1564-1575 i Mellansel 1:1, Anundsjö (Y) 3 .
Bonde 1575-1588 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) 2 .

 

FFM Märeta Olofsdotter.
Född omkring 1570 i Mellansel, Anundsjö (Y) 3 .
Död 1603 i Yttersel, Anundsjö (Y).
Bonde 1603-1605 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) 3 .


FFMF Olof Silvastsson.
Född omkring 1540 i Risbäck 2:1, Anundsjö (Y) 6 .
Död 1602 i Norrflärke 8:1, Anundsjö (Y) 2 .
Knekt från 1602 till 1603 i Norrflärke, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1573-1589 i Risbäck 2:1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1590-1592 i Norrflärke 8:1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1594-1596 i Sörflärke 2, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1596-1602 i Norrflärke 8:1, Anundsjö (Y) 2 .


FFMM Kerstin Olofsdotter.
Född omkring 1540 i Sörflärke, Anundsjö (Y).
Död 1604 i Norrflärke, Anundsjö (Y).
Bonde 1597-1608 i Risbäck 2:1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1602-1604 i Norrflärke 8:1, Anundsjö (Y).

FM Elisabet Larsdotter.
Född omkring 1610 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 5 .
Död 1673 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1629-1630 i Risbäck 1:1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1660-1673 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 2 .


FMF Lars Olofsson.
Född omkring 1585 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 5 .
Död 1629-10-27 i Elbing, Preussen, Tyskland 5 .
Bonde 1616-1629 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 2 .
Knekt 1624-1629 i Risbäck, Anundsjö (Y).


FMFF Olof Persson.
Född omkring 1560 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 6 .
Död 1620 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 2 .
Knekt 1603-1604 i Risbäck, Anundsjö (Y).
Bonde 1603-1620 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 2 .

 

FMM Kristina Larsdotter.
Född 1580.

Bonde 1629-1630 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 2 .

 
 
M Anna Persdotter.
Född omkring 1645 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1709 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .

MF Per Jonsson.
Född omkring 1615 i Västerkäl, Sidensjö (Y) 3 .

Bonde 1651-1660 i Sjöland 1:1, Skorped (Y) 1 .


MFF Jonas Olofsson.
Född omkring 1590 i Västerkäl 3:1, Sidensjö (Y).
Död 1651 i Västerkäl, Anundsjö (Y).
Bonde 1608-1651 i Västerkäl 3:1, Sidensjö (Y) 1 .


MFFF Olof Jonsson.
Född 1565.
Död 1603 i Västerkäl, Sidensjö (Y).
Bonde 1593-1603 i Västerkäl 3:1, Sidensjö (Y) 1 .

 

MFM Tomasdotter.
Född omkring 1595 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 3 .



MFMF Tomas Klementsson.
Född omkring 1570 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1627 i Västerkäl, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1619-1628 i Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1592-1627 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 1 .

 
MM Persdotter.
Född omkring 1615 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 3 .
Död i Sjöland, Sidensjö (Y).


MMF Per Phåelsson.
Född 1587 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död Död före 1655-03-31 i Österkäl, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1620 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1623-1655 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 7 .
Fjärdingsman 1628 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1640-1643 i Sidensjö (Y) 1 .
Knekt 1644 i Käl, Sidensjö (Y) 1 .
Knekt 1649 i Käl, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1654 i Sidensjö (Y) 1 .


MMFF Phåle Grelsson.
Född omkring 1560 i Sidensjö (Y) 3 .
Död 1621 i Överå 2, Sidensjö (Y).
Bonde 1588-1619 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1621 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .

 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1678 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde från 1705 till 1708 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde från 1709 till 1710 i Urberg 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde från 1710 till 1739 i Mellansel 3:1, Anundsjö (Y) 2 .
Död 1741-04-15 i Mellansel, Anundsjö (Y) 3 .
Utflyttad 1709 från Sjöland Sidensjö (Y) Inflyttad 1709 till Uberg Sidensjö (Y) Utflyttad 1711 från Uberg Sidensjö (Y) Inflyttad 1711 till Anundsjö (Y)

Y DNA Haplogroup:   I-M253  
Info om denna DNA-grupp

Källa: https://www.familytreedna.com/public/Angermanland-Medelpa?iframe=yresults

Relationer och barn

Gift 1706 i Sidensjö (Y) 1 .
Ingeborg Abrahamsdotter. Född 1669 i Rössjö 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1741-03-09 i Mellansel, Anundsjö (Y) 8 .
Källor
  1. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  2. Anundsjöboken
  3. Paul Olsson
  4. CD-Sidensjö 1689-1930
  5. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  6. Erik Näslund
  7. Skorped C:3 Födde 1864-1894 p 43/56
  8. CD-Skorped 1776-1930

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.