Ansedel Margareta Ansenina Sadelin

Född i Kyrkbordet, Piteå (BD) 1 .
Död i Västerfärnebo (C) 1 .
Margareta Ansenina Sadelin
Född i Kyrkbordet, Piteå (BD) 1 .
Död i Västerfärnebo (C) 1 .
F Christoffer Olai Anzenius.
Född 1652 i Anundsjö (Y).
Död 1713-06-04 i Piteå (BD) 2 .
Härnösands Trivialskola 1663-1667 2 .
Kyrkoherde 1695-1713 i Piteå (BD) 3 .

FF Olaus Zachariae Anzenius.
Född 1616 i Normesunda, Anundsjö (Y).
Död 1700-07-08 i Anundsjö (Y) 4 .
Kyrkoherde 1652-1700 i Anundsjö (Y) 5 .


FFF Zakarias Laurentii.
Född omkring 1550 i Överön, Arnäs (Y) 6 .
Död 1628 i Bredbyn, Anundsjö (Y) 7 .
Kapellan i Tierp (C).
Komminister i Anundsjö (Y).
Kyrkoherde mellan 1624 och 1629 i Bredbyn, Anundsjö (Y).


FFFF Laurentius Beronius.
Född 1495 i Nicolai, Stockholm (A) 6 .
Död 1571 i Överön 2:1, Arnäs (Y).
Kyrkoherde från 1539 till 1570 i Arnäs (Y).
Bonde i Överön 2:1, Arnäs (Y).


FFFM NN.




FFM Kerstin Östensdotter.
Född omkring 1565 i Kubbe 5, Anundsjö (Y) 6 .
Död 1632 i Västersel, Anundsjö (Y).
Bonde från 1614 till 1615 i Västersel 1:1, Anundsjö (Y) 7 .
Bonde från 1619 till 1622 i Västersel 1:1, Anundsjö (Y) 7 .


FFMF Östen Mårtesson.
Född 1550 i Kubbe 5, Anundsjö (Y) 8 .
Död 1607 i Kubbe, Anundsjö (Y) 8 .
Bonde mellan 1562 och 1607 i Kubbe 5, Anundsjö (Y) 7 .
Nämndeman från 1583 till 1587 i Anundsjö (Y) 9 .
Kyrkans sexman 9 .


FFMM Karin NN.
Född omkring 1540.


FM Anna Olofsdotter Kuuth.




FMF Olof Petri Persson Kuuth.
Född i Bergsbyn 6, Skellefteå (AC) 10 .
Död 1650 i Anundsjö (Y) 5 .
Predikant 1614.
Kapellan från 1616 till 1620 i Bygdeå (AC).
Regementspräst J. Duvals regemente från 1626 till 1629.
Kyrkoherde från 1630 till 1650 i Anundsjö (Y).
Bonde i Bredbyn 3, Anundsjö (Y).
Brukare från 1643 till 1651 i Galasjö 1, Anundsjö (Y) 7 .


FMFF Per Olofsson Bottnekarl.
Född 1538 i Östanbäck, Skellefteå landförsamling (AC) 10 .
Död 1608 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 10 .
Bonde 1585-1608 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 11 .
Riksdagsman 1600 11 .
Hövitsman 10 .
Krigsöverste


FMFM Margareta Königsdotter Kenicia.
Född 1550 i Baggböle, Umeå (AC).

Bonde 1609-1630 i Bergbsbyn 7, Bergsholmen, Skellefteå (AC 11 .


FMM Anna Nilsdotter Trast.
Född i Bygdeå (AC).



FMMF Nicolaus Petri Turdinus.
Född omkring 1550 i Bygdeå (AC).
Död 1626 i Bygdeå (AC).
Kyrkoherde 1593-1626 i Bygdeå (AC) 5 .

 
M Margareta Linneria.
Född i Kyrkbordet, Skellefteå (AC) 12 .
Död 1735-06-06 12 .

MF Petrus Jonae Linnerius.
Född 1617 i Härnösands domkyrkoförsamling (Y) 13 .
Död 1656-10-27 i Skellefteå landsförsamling (AC) 13 .
Rektor i Häsnösands trivialskola 1646-09-16 i Härnösand (Y) 14 .
Teologie doktor Härnösands gymnasium 1650 13 .
Kyrkoherde 1652-1656 i Skellefteå (AC) 5 .


MFF Jonas Petri Linnerius.
Född 1588 i Härnösand (Y) 14 .
Död 1641-01-12 i Härnösand (Y) 14 .
Skolvaktmästare omkring 1616 i Härnösand (Y).
Kyrkoherde 1628-1641 i Härnösand (Y).
Riksdagsman 1635 i Härnösand (Y).
Prost Södra ångermanland 1638 i Härnösand (Y).


MFFF Per Linnerius Jonsson.
Född före 1550 i Häggdånger (Y) 15 .

Rådman i Härnösand (Y).
Handlare i Härnösand (Y).

 

MFM Anna Nilsdotter.
Född omkring 1595 i Härnösand (Y) 16 .
Död 1646 i Härnösand (Y).


MFMF Nils Magnus Bengtsson Gothus.
Född omkring 1565 16 .
Död 1646 i Gånsvik, Säbrå (Y) 17 .
Lagläsare i Ångermanland
Underlagsman i Finnsvik, Säbrå (Y).


MFMM Elisabet Andersdotter.
Född 1565.
Död i Gånsvik, Säbrå (Y) 17 .

MM Margareta Olofsdotter Plantin.
Född 1627-09-30 i Kyrkbordet, Umeå (AC) 1 .
Död 1701-05-12 i Kyrkbordet, Anundsjö (Y) 1 .


MMF Olaus Petri Njurenius.
Född 1580 i Njurunda (Y) 5 .
Död 1645-09-24 i Umeå (AC) 5 .
Rektor Vasaakademin 1619 5 .
Kyrkoherde i Umeå lfs (AC) 5 .


MMFF Petrus Olai Gestricius.
Född 1530 i Gävle (X) 18 .
Död 1607 i Umeå lfs (AC) 5 .
Kyrkoherde 1594-1607 i Umeå (AC) 5 .


MMFM Malin Nilsdotter.
Född i Gävle (X) 19 .
Död 1624 i Luleå (BD).


MMM Magdalena (Malin) Zachrisdotter Bureus.
Född 1605-09-01 i Nora (Y) 5 .
Död 1689 i Baggböle Umeå (AC) 18 .


MMMF Zackarias Jonae.
Född 1570 4 .
Död 1638 i Själevad (Y) 5 .
Kyrkoherde 1613-1638 i Själevad (Y) 5 .
Prost för Ångermanland 1633-1638 5 .


MMMM Malin Magdalena Engelbrektsdotter Bure.
Född 1581-10-01 i Säbrå (Y) 10 .
Död 1668 i Översjäla, Själevad (Y) 5 .

Levnadsbeskrivning

Född i Kyrkbordet, Piteå (BD) 1 .
Död i Västerfärnebo (C) 1 .

Relationer och barn

Gift 1711-03-27 i Pieå (BD) 1 .
Carl Sadelin. uparrow.png Född 1685 i Stockholm (A) 1 .
Borgmästare 1 .
Häradshövding 1 .
Död i Västerfärnebo (C).
Sara Dorotea Sadelin. rightarrow.png Född 1717 i Österlövsta (C) 1 .
Död 1802-05-19 i Kyrkbyn, Råneå (BD) 1 .
Källor
  1. Anbytarforum
  2. Elever vid Trivialskolan i Härnösand
  3. Härnösands trivialskolas elever 1647-1800
  4. Jan Eurenius
  5. Härnösands stifts herdnaminne
  6. DIS11577
  7. Anundsjöboken
  8. Erik Näslund
  9. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  10. Johan Bures släktbok 2014
  11. Bönder och gårdar i Skellefteå socken 1539-1650
  12. Christer Wikström
  13. Elgenstiernas "Svenska adelns ättatavlor"
  14. Elgenstiernas "Svenska adelns ättatavlor
  15. Dispyt 25454
  16. Härnösand 1585–1850 (Databas)
  17. Matts Hult
  18. Mats Sjödén
  19. https://www.hembygd.se/gastriklands-kulturhistoriska/files/2016/04/1902-Meddelanden-af-GKF.pdf

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.