Ansedel Anna Katarina (Kajsa) Olofsdotter

1826-1905

Född 1826-12-25 i Djupsjö Sidensjö (Y) 1 .
Död 1905-05-11 i Björnbäck, Anundsjö (Y) 2 .
Anna Katarina (Kajsa) Olofsdotter
Född 1826-12-25 i Djupsjö Sidensjö (Y) 1 .
Död 1905-05-11 i Björnbäck, Anundsjö (Y) 2 .
F Olof Johansson.
Född 1797-10-08 i Skorped (Y) 1 .
Död 1848-08-23 i Skorped (Y) 1 .
Bonde
Torpare i Mosjö, Skorped (Y) 3 .

c__bilderhemsidan_johannesnaumlsmansfoumldsel.jpg
FF Johannes (Johan) Näsman.
Född 1773-04-27 i Lännäs, Skorped (Y) 4 .
Död 1829-09-11 i Skorped (Y) 5 .
Dräng 1795 i Skorped, Skorped (Y).
Bonde 1797-1800 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) 6 .
Bonde 1801-1802 i Mosjö 6, Skorped (Y) 6 .
Bonde 1803-1817 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 6 .
Brukare 1812 i Holm 2:2, Sidensjö (Y) 6 .

   
 

FFM Sara Olofsdotter.
Född 1737-11-24 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1804-04-13 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .


FFMF Olof Jonsson.
Född 1711-02-12 i Lännäs 1:1, Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1777-12-14 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1734-1765 i Lännäs 1:1, Lännäs, Sidensjö (Y) 6 .


FFMM Anna Ivarsdotter.
Född 1705-12-17 i Skorped, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1786-09-17 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1778 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 6 .

FM Kristina (Stina) Ersdotter.
Född 1772-03-20 i Skorped 2, Skorped (Y) 5 .
Död 1850-02-15 i Skorped (Y) 7 .
Bonde 1832-1835 i Skorped 2:1, Sidensjö (Y) 6 .


FMF Erik Jonsson.
Född 1736-02-18 i Mosjö, Skorped (Y) 1 .
Död 1804-03-17 i Mosjö, Skorped (Y) 5 .
Bonde 1770-1802 i Skorped 2, Skorped (Y) 6 .


FMFF Jonas Eriksson.
Född 1712-07-27 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) 8 .
Död 1783-02-21 i Mosjö, Skorped (Y) 5 .
Bonde 1734-1735 i Tvärlandsböle 1:1, Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) 6 .
Bonde 1736-1783 i Mosjö 5:1, Mosjö, Skorped (Y) 6 .
Nämndeman 1754-1782 i Nätra (Y) 6 .
Brukare som förmyndare 1755 i Mosjö 2:1, Mosjö, Skorped (Y) 6 .


FMFM Kerstin Olofsdotter.
Född 1713-06-28 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1766-10-26 i Mosjö, Sidensjö (Y) 5 .


FMM Karin Catarina Nilsdotter.
Född 1733 i Grillom, Boteå (Y) 5 .
Död 1813-03-11 i Skorped, Skorped (Y) 5 .
Bonde 1770 i Skorped 2, Skorped (Y) 6 .


FMMF Nils Markusson.
Född 1703 i Grillom, Boteå (Y) 5 .

Bonde 1768 i Skorped 2, Sidensjö (Y) 6 .


FMMM Karin Hansdotter.
Född 1711 i Skorped, Sidensjö (Y) 9 .


M Anna Stina Johansdotter.
Född 1802-10-19 i Norrböle Anundsjö (Y) 1 .
Död 1866-12-11 i Skorped (Y) 1 .

     
 
   
 
     
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1826-12-25 i Djupsjö Sidensjö (Y) 1 .
Död 1905-05-11 i Björnbäck, Anundsjö (Y) 2 .

Relationer och barn

Gift 1849-12-09 i Björna (Y) 1 .
Nils Erik Larsson Hägglund. Född 1826-06-06 i Kärrsjö Björna (Y) 1 .
Landbonde 2 .
Död 1905-05-11 i Björna (Y) 2 .
Anna Stina Norberg f Hägglund. rightarrow.png Född 1850-02-25 i Movattnet Björna (Y) 1 .
Död 1937-11-10 i Stadsäga 244, Östersund (Z) 2 .
Sigrid Lisa Nilsdotter Hägglund. rightarrow.png Född 1852-08-21 i Movattnet Björna (Y) 1 .
Död 1911-09-06 i Östanbäck, Resele (Y) 2 .
Sara Brita Nilsson f Hägglund. rightarrow.png Född 1854-07-06 i Movattnet Björna (Y) 1 .
Död 1939-08-05 i Skarped, Ed (Y) 2 .
Maria Erika Hägglund. rightarrow.png Född 1856-09-10 i Hermansjön Resele (Y) 1 .
Död 1908-03-18 i Överå, Resele (Y) 2 .
Katarina Margareta Hägglund f Nilsdotter Hägglund. rightarrow.png Född 1859-01-12 i Hermansjön Resele (Y) 1 .
Död 1946-03-08 i Myre, ålderdomshemmet, Resele (Y) 2 .
Erik Johan Nilsson Hägglund. Född 1863-05-21 i Hermansjön Resele (Y) 1 .
Död 1921-02-03 i Tallnäset, Ådals-Liden 2 .
Johanna Nilsdotter Hägglund. rightarrow.png Född 1867-11-27 i Hermansjön Resele (Y) 1 .
Död 1925-10-08 i Näs, Anundsjö (Y) 2 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sveriges dödsbok 1901-2013
  3. Skorped (Y) AI:4 (1840-1847) Bild 126 / sid 116
  4. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD sid 182
  5. CD-Skorped 1776-1930
  6. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  7. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 122/130
  8. Anundsjö C:1 F/D/B 1688-1720 p 26/50
  9. Paul Olsson

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.